„Książka – na zdrowie!”, czyli o innych skutkach epidemii
Fundacja Zaczytani.org prowadzi akcję „Książka – na zdrowie!”, która ma na celu wspieranie literaturą pacjentów szpitali i podopiecznych placówek opiekuńczych i pomocowych. Książki są odpowiedzią na lęki i osamotnienie związane z pandemią.
Druga fala epidemii pokazuje jeszcze dotkliwsze skutki w sferze psychicznej: tracimy poczucie bezpieczeństwa, drastycznie zmienia się nasza sytuacja życiowa, mierzymy się z brakiem kontaktów społecznych. Dzieci i dorośli są odcinani od niezbędnego wsparcia psychicznego pozwalającego im dobrze funkcjonować. Wielu ludzi cierpi na znaczne obniżenie nastroju, pojawiają się stany depresyjne. Pomocy potrzebują zwłaszcza pacjenci szpitali oraz podopieczni placówek pomocowych i opiekuńczych, którzy zostali pozbawieni stałego kontaktu z bliskimi czy z terapeutami.
Na zdrowie!
Fundacja Zaczytani.org – przy współpracy z firmami i instytucjami – prowadzi programy wsparcia społecznego, dzięki którym realizuje dwa Cele Zrównoważonego Rozwoju: dobra jakość edukacji oraz dobre zdrowie i jakość życia. Jednym z takich działań jest otwieranie Zaczytanych Bibliotek w miejscach, w których literatura może stanowić wsparcie psychologiczne.
Zaczytane Biblioteki otwierane są od sześciu lat – w całej Polsce jest ich w tej chwili 1161. Akcja „Książka – na zdrowie!” ma za zadanie zwrócić uwagę na te problemy, które w okresie drugiej fali epidemii są marginalizowane, czyli zachwianie relacji międzyludzkich, poczucie destabilizacji, nasilające się lęki, długotrwałe osamotnienie. Nie wchodzimy w drogę medykom, chcemy tylko uzupełnić i wesprzeć sferę mentalną, która ma duże znaczenie w procesie zdrowienia - mówią organizatorzy.
Literatura przekazywana do Zaczytanych Bibliotek to nowe i używane książki pochodzące z Wielkiej Zbiórki Książek. Podczas edycji 2020, zakończonej w październiku, w całej Polsce zebrano 294 000 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
CSR poprawiający jakość życia
Zaczytane Biblioteki powstają dzięki partnerom biznesowym i instytucjonalnym, którzy przeznaczają część swoich budżetów na działania społeczne.
Czytanie oczywiście nie sprawi, że pacjentom wróci węch albo ustaną duszności, ale ma duży wpływ na budowanie silniejszych społeczności. Dziś dramaty rozgrywają się nie tylko pod respiratorami. Organizatorzy starają się tak dobierać beneficjentów, aby książki trafiały do miejsc, w których będą miały realne przełożenie na dobrostan psychiczny podopiecznych.
Oprócz otwierania Zaczytanych Bibliotek Fundacja prowadzi też szkolenia z bajkoterapii, po których wolontariusze odbywają spotkania i w szpitalach i domach dziecka w 13 miastach, zachęcając opiekunów do budowania jakościowych relacji z dziećmi przy wykorzystaniu książki. Organizuje wystawy Zaczytanych Ławek, które poprzez swoją artystyczną formę mają przypominać o szczególnej roli literatury.
Fundacja Zaczytani.org zaprasza do zaczytanego świata wszystkie firmy i instytucje, które chciałyby wesprzeć lokalne społeczności i prowadzić mądre działania społeczne w trudnym czasie pandemii.
Kontakt z fundacją: biuro@zaczytani.org