Książka obrazkowa w przedszkolu i w szkole. Sztuka opowiadania obrazem jako inspiracja do nauki czytania
W każdej książce kryje się jakaś tajemnica, przygoda, zdarzenie, niespodzianka. Im wcześniej dziecko odkryje tę różnorodność i bogactwo, tym częściej będzie po nie sięgać.
Świetnym pomostem między światem liter zamkniętym na kartach książek, a światem obrazów, z jakiego przychodzi dziecko jest książka obrazkowa (ang.: picturebook). Choć w przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się te wyjątkowe publikacje, istnieje ciągle potrzeba, by opisywać ich rangę i ważne zadanie, jakie odgrywają w zainteresowaniu dziecka książką, jako atrakcyjnym przedmiotem.
Książka obrazkowa łączy w swej przestrzeni tekst i ilustrację, która nie jest zwykłym odbiciem treści, ale równoległą, albo uzupełniającą opowieścią. Ta przepiękna i wyjątkowa współpraca warstwy wyrazu i obrazu, czyni z książki fascynujący obszar odkrywania tajemnic opowieści, które znajdują się w książkach i które każdy człowiek nosi w sobie.
Picturebooki są doskonałymi narzędziami do pracy z małymi dziećmi, bo zazwyczaj krótkie teksty i duże ilustracje naturalnie przykuwają uwagę. Współczesne książki obrazkowe, zachwycają swą różnorodnością, są często niezwykle starannie wydane, okraszone bogatą paletą barw, która zachęca do zapoznania się z treścią. Mogą po nie sięgać czytelnicy w każdym wieku. Odczytają je w zależności od poziomu swej wiedzy, wrażliwości językowej, artystycznej, a nawet od nastroju czy warunków zewnętrznych. Ta sama książka może być odebrana przez małe dzieci bardzo dosłownie, a przez dorosłych w sposób metaforyczny. Mali czytelnicy skupią się na tym, co im bliskie, konkretne, a starsi przemierzą ścieżki między wierszami
i metafizyką. I to jest wyjątkowe w picturebookach, że dorosły nigdy nie znudzi się czytaniem książki z dziećmi, bo i dla niego będzie miała wartość nie tylko wynikającą z misji bycia pośrednikiem między światem dziecka i światem książki, ale będzie atrakcyjna sama w sobie, z jej niespodziankami i wielowymiarowością.
Może się też zdarzyć tak, że dziecięce, holistyczne i niestereotypowe patrzenie na ilustrację, wytyczy kierunek spojrzeniu dorosłego. Bywa tak, że dorosły, skoncentrowany na tekście, nie widzi równoległych historii, które dzieją się w książkach obrazowych. Dopiero mały czytelnik, wpatrzony w cały obraz, a nie tylko jego fragment wynikający z nadania znaczenia wyrazom, poprowadzi dużego czytelnika głębiej i dalej niż tylko do granic poznania słowa.
Picturebooki wprowadzają dzieci w uporządkowany świat opowieści. Zapraszają do tworzenia własnych historii i do „rozmowy” z książkami. Czytelnik w każdym wieku, zagłębiając się w treść zawartą w warstwie werbalnej i ikonicznej, może snuć własne opowiadanie. Początek tej opowieści może tkwić w książce, ale koniec zawsze znajduje się w człowieku. I to jest ważne przesłanie, wynikające z obcowania z takimi książkami. Dzieci od najmłodszych lat poszerzają znaczenie słowa „książka”. Nie jest ona jedynie lekturą, przedmiotem zawierającym mnóstwo liter, które trzeba poskładać w zdania. Nie jest to tylko czasochłonna i momentami uciążliwa albo i nudna czynność zapamiętania wielu szczegółów z historii opowiedzianej wyrazami. Książka może być przeczytana w dwie minuty, a potem można o niej rozmawiać godzinami...