Książka Tadeusza Różewicza w serii na 25-lecie Biura Literackiego

Książka Tadeusza Różewicza w serii na 25-lecie Biura Literackiego

Książka Tadeusza Różewicza w serii na 25-lecie Biura Literackiego

Udostępnij

 

Biuro Literackie przygotowuje książkę Tadeusza Różewicza w specjalnej serii na 25-lecie Biura Literackiego. Na tom zatytułowany „fragment” złoży się 25 wierszy poety, który w ostatnich latach życia opublikował w wydawnictwie Artura Burszty jedenaście swoich książek. Pierwszą z nich była „nauka chodzenia” z 2007 roku. W 2015 roku ukazał się pośmiertny tom „Ostatnia wolność” zbierający pożegnalne wiersze Tadeusza Różewicza.

 

 

 

Autorem wyboru jest wieloletni sekretarz Tadeusza Różewicza i redaktor jego książek Jan Stolarczyk, który tak mówi o „fragmencie”: „Tomik będzie moją antologią osobistą, ale nie subiektywną, składającą się z wierszy, które lubię, lecz z tych, które zdolne są dziś przemówić do doświadczenia młodego pokolenia, korespondować z jego dylematami, niepokojami. Między mną a Tadeuszem Różewiczem widzę tego potencjalnego odbiorcę – czynnego świadka dialogu z mistrzem”.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Był poetą, prozaikiem i dramaturgiem. Otrzymał wiele polskich i zagranicznych nagród literackich, m.in. Nagrodę Polskiego PEN-Clubu (1997), Nagrodę Wielkiej Fundacji Kultury (2000), Nagrodę Literacką Nike (2000), „Złote Berło” (2006), Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości (2008). Zmarł 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu.

Książka jest pierwszą z ośmiu okolicznościowych publikacji z utworami najważniejszych autorów, których twórczością zajmowało się w ostatnim ćwierćwieczu Biuro Literackie. Wszystkie będą ukazywać się od stycznia do grudnia 2020 roku i zostaną zaprezentowane podczas 25. edycji festiwalu Stacja Literatura zaplanowanego między 10 a 13 września w Stroniu Śląskim i Siennej. Premiera „fragmentu” już 29 stycznia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się