Książki czasu pandemii: "Świat w grupie ryzyka" - Walery Butewicz, Jacek Adamczyk, Miłosz Tomkowicz
Instytut Literatury z Krakowa w swojej filozofii ma promowanie i publikację wartościowych książek z literatury współczesnej - poezji, prozy czy eseju. Przedstawiamy plon ogłoszonego wiosną 2020 r. konkursu, który miał na celu wyłonić najciekawsze artystyczne świadectwa czasu pierwszej fazy pandemii. Pierwszy tytuł z serii Dzienniki pandemiczne" to "Świat w grupie ryzyka", Walerego Butewicza, Jacka Adamczyka i Miłosza Tomkowicza.
Największy lęk, ale i fascynację, rodzi to, co nieznane – dlatego wiosenny atak epidemii i związane z nim zamknięcie było doświadczeniem tak dojmującym. Seria Dzienników Pandemicznych Instytutu Literatury, która właśnie się ukazała, to zapis zróżnicowanych przeżyć niezwykle trudnego czasu, materiał o wadze niebagatelnej zarówno pod względem artystycznym, jak i socjologicznym.
Prawie rok mija już od wykrycia pierwszych zakażeń i wprowadzenia pierwszych obostrzeń. Teraz, mierząc się z kolejną, jeszcze bardziej dotkliwą falą pandemii, wciąż pełni niepewności, ale bogatsi już o doświadczenia minionych miesięcy, za sprawą Dzienników pandemicznych możemy przypomnieć sobie, jakie lęki, rozterki i nadzieje towarzyszyły nam przed rokiem. Właśnie po to, aby je uchwycić i móc opisać przeobrażenia świata w momencie ich dokonywania się, Instytut Literatury ogłosił wtedy konkurs Dziennik pandemiczny, na który nadesłano aż 260 prac. Najlepsze z nich właśnie ukazały się drukiem.
Świat w grupie ryzyka Walerego Butewicza (ur. 1983), Jacka Adamczyka (ur. 1958) i Miłosza Tomkowicza (ur. 2000) zawiera trzy zwycięskie dzieła. Błyskotliwe, pełne czarnego humoru aforyzmy, erudycyjna, autoanalityczna proza, zaskakujący poemat covidowy - prace docenione przez jury eksploatują formę dziennika na odmienne sposoby, ale łączy je wartość artystyczna, żywiołowy język oraz intelektualna śmiałość reprezentujących trzy różne generacje pisarzy.
Nota o książce:
Błyskotliwe, pełne czarnego humoru aforyzmy, erudycyjna, autoanalityczna proza, zaskakujący poemat covidowy – Świat w grupie ryzyka zawiera zwycięskie prace konkursu Dziennik pandemiczny autorstwa Walerego Butewicza (1983), Jacka Adamczyka (1958) i Miłosza Tomkowicza (2000). Prace docenione przez jury eksploatują formę dziennika na odmienne sposoby, ale łączy je wartość artystyczna, żywiołowy język oraz intelektualna śmiałość reprezentujących trzy różne generacje pisarzy.
- Walery Butewicz
"Wnosi do literatury polskiej własne brzmienie, własny dowcip językowy, nowe słowa, pewne rekonstrukcje. Tekst faluje, nabiera mocy, słabnie, aby znów się wznieść. Skrzy się od akcentów i zwrotów akcji. Świat [jest] pandemiczny nie tylko z powodu koronawirusa.
Utwór Walerego Butewicza to dzieło niewielkie, ale wybitne." - prof. dr hab. Piotr Müldner-Nieckowski
- Jacek Adamczyk
"Oto najważniejsza cecha tej prozy – wodzenie czytelnika za nos po to, aby się nauczył niedawania się za nos wodzić. Mamy więc atrakcyjne przeglądy lektur, koncepcji, pomysłów i braków pomysłu, ale autor nam te atrakcje sprowadza do sygnałów, niczego nie rozwija dalej niż potrzebna aluzja.
Proza to więc trudna, ale i wciągająca. Czujemy, że wchodzimy do Sezamu. Znakomity utwór, choć stawiający czytelnikowi solidne wymagania." - prof. dr hab. Piotr Müldner-Nieckowski
- Miłosz Tomkowicz
"Nadał opowieści o pierwszych miesiącach pandemii w Polsce postać serii układających się w spójny poemat wierszy. Sprawnie łączy frazy i tematy zaczerpnięte z przekazów medialnych dotyczących rozwoju koronawirusa w Polsce i na świecie z motywami biblijnymi i mową potoczną. Sięga po anegdotę, odwołuje się do technik reportażowych, żongluje konwencjami językowymi. Umiejętnie posiłkuje się przy tym graficznymi środkami zapisu.
Z całości zaś przebija aura wszechogarniającej rozpaczy, przeczucia chaosu wynikającego z rozpadu dotychczasowego spójnego obrazu świata." - dr hab. Roman Bobryk
Tytuł: Świat w grupe ryzyka
Autorzy: Walery Butewicz, Jacek Adamczyk, Miłosz Tomkowicz
Redakcja: Joanna Bocianowska
Projekt okładki i stron tytułowych: Patrycja Podkościelny
Wydawca: Instytut Literatury, Oficyna Wydawnicza Volumen
Miejsce i rok wydania: Kraków - Warszawa 2020
Wydanie: I
Objętość: 272 strony
Format: 14.5 x 21.5 cm
ISBN: 978-83-66765-26-9, 978-83-64708-90-9
EAN:9788366765269, 9788364708909
Cena katalogowa: 39, 90 zł
Podoba mi się, kpuję: