Książki czasu pandemii: "Świat w grupie ryzyka"

Książki czasu pandemii: "Świat w grupie ryzyka"

Książki czasu pandemii: "Świat w grupie ryzyka" - Walery Butewicz, Jacek Adamczyk, Miłosz Tomkowicz

Udostępnij

Instytut Literatury z Krakowa w swojej filozofii ma promowanie i publikację wartościowych książek z literatury współczesnej - poezji, prozy czy eseju. Przedstawiamy plon ogłoszonego wiosną 2020 r. konkursu, który miał na celu wyłonić najciekawsze artystyczne świadectwa czasu pierwszej fazy pandemii. Pierwszy tytuł z serii Dzienniki pandemiczne" to "Świat w grupie ryzyka", Walerego Butewicza, Jacka Adamczyka i Miłosza Tomkowicza.

Największy lęk, ale i fascynację, rodzi to, co nieznane – dlatego wiosenny atak epidemii i związane z nim zamknięcie było doświadczeniem tak dojmującym. Seria Dzienników Pandemicznych Instytutu Literatury, która właśnie się ukazała, to zapis zróżnicowanych przeżyć niezwykle trudnego czasu, materiał o wadze niebagatelnej zarówno pod względem artystycznym, jak i socjologicznym.

Prawie rok mija już od wykrycia pierwszych zakażeń i wprowadzenia pierwszych obostrzeń. Teraz, mierząc się z kolejną, jeszcze bardziej dotkliwą falą pandemii, wciąż pełni niepewności, ale bogatsi już o doświadczenia minionych miesięcy, za sprawą Dzienników pandemicznych możemy przypomnieć sobie, jakie lęki, rozterki i nadzieje towarzyszyły nam przed rokiem. Właśnie po to, aby je uchwycić i móc opisać przeobrażenia świata w momencie ich dokonywania się, Instytut Literatury ogłosił wtedy konkurs Dziennik pandemiczny, na który nadesłano aż 260 prac. Najlepsze z nich właśnie ukazały się drukiem.

Świat w grupie ryzyka Walerego Butewicza (ur. 1983), Jacka Adamczyka (ur. 1958) i Miłosza Tomkowicza (ur. 2000) zawiera trzy zwycięskie dzieła. Błyskotliwe, pełne czarnego humoru aforyzmy, erudycyjna, autoanalityczna proza, zaskakujący poemat covidowy - prace docenione przez jury eksploatują formę dziennika na odmienne sposoby, ale łączy je wartość artystyczna, żywiołowy język oraz intelektualna śmiałość reprezentujących trzy różne generacje pisarzy.

 

Nota o książce:

Błyskotliwe, pełne czarnego humoru aforyzmy, erudycyjna, autoanalityczna proza, zaskakujący poemat covidowy – Świat w grupie ryzyka zawiera zwycięskie prace konkursu Dziennik pandemiczny autorstwa Walerego Butewicza (1983), Jacka Adamczyka (1958) i Miłosza Tomkowicza (2000). Prace docenione przez jury eksploatują formę dziennika na odmienne sposoby, ale łączy je wartość artystyczna, żywiołowy język oraz intelektualna śmiałość reprezentujących trzy różne generacje pisarzy.

 

  • Walery Butewicz

"Wnosi do literatury polskiej własne brzmienie, własny dow­cip językowy, nowe słowa, pewne rekonstrukcje. Tekst faluje, nabiera mocy, słabnie, aby znów się wznieść. Skrzy się od akcentów i zwrotów akcji. Świat [jest] pandemiczny nie tylko z powodu koronawirusa.
Utwór Walerego Butewicza to dzieło niewielkie, ale wybitne." - prof. dr hab. Piotr Müldner-Nieckowski

 

  • Jacek Adamczyk

"Oto najważniejsza cecha tej prozy – wodzenie czytel­nika za nos po to, aby się nauczył niedawania się za nos wodzić. Mamy więc atrakcyjne przeglądy lektur, koncepcji, pomysłów i braków pomysłu, ale autor nam te atrakcje sprowadza do sygnałów, niczego nie rozwija dalej niż potrzebna aluzja.
Proza to więc trudna, ale i wciągająca. Czujemy, że wchodzimy do Sezamu. Znakomity utwór, choć stawiający czytelnikowi solidne wymagania." - prof. dr hab. Piotr Müldner-Nieckowski

 

  • Miłosz Tomkowicz

"Nadał opowieści o pierwszych miesiącach pandemii w Polsce postać serii układających się w spójny poemat wierszy. Sprawnie łączy frazy i tematy zaczerpnięte z przekazów medialnych dotyczących rozwoju korona­wirusa w Polsce i na świecie z motywami biblijnymi i mową potoczną. Sięga po anegdotę, odwołuje się do technik reportażowych, żongluje konwencjami językowymi. Umiejętnie posiłkuje się przy tym graficznymi środkami zapisu.
Z całości zaś przebija aura wszechogarniającej rozpaczy, przeczucia chaosu wynikającego z rozpadu dotychczasowego spójnego obrazu świata." - dr hab. Roman Bobryk


Tytuł: Świat w grupe ryzyka
Autorzy: Walery Butewicz, Jacek Adamczyk, Miłosz Tomkowicz
Redakcja: Joanna Bocianowska
Projekt okładki i stron tytułowych: Patrycja Podkościelny
Wydawca: Instytut Literatury, Oficyna Wydawnicza Volumen
Miejsce i rok wydania: Kraków - Warszawa 2020
Wydanie: I
Objętość: 272 strony
Format: 14.5 x 21.5 cm
ISBN: 978-83-66765-26-9, 978-83-64708-90-9
EAN:9788366765269, 9788364708909
Cena katalogowa: 39, 90 zł

Podoba mi się, kpuję:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się