Książki dla najmłodszych Ukraińców

Książki dla najmłodszych Ukraińców

Książki dla najmłodszych Ukraińców

Udostępnij

Instytut Książki zakupił 7000 egzemplarzy książek dla dzieci i młodzieży od pięciu ukraińskich wydawców. Jest to jeden z elementów działań w ramach projektu „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”, którą IK prowadzi razem z Fundacją Metropolia Dzieci. Dziś do Krakowa dotarł pierwszy transport z ponad dwoma tysiącami książek. Trafią one do wojewódzkich bibliotek publicznych, skąd będą przekazywane także do mniejszych ośrodków, by umożliwić korzystanie z nich – i oderwanie się od koszmaru wojny – młodym Ukraińcom przebywającym na terenie Polski.

 

W czasie sobotnich ataków na Lwów jedna z rosyjskich rakiet spadła 500 metrów od magazynu, w którym zebrano wszystkie zakupione książki. Szczęśliwie pierwszy transport, który wyjechał ze Lwowa w poniedziałek, dotarł już bezpiecznie do Krakowa. Instytut sprowadza książki z pięciu zaprzyjaźnionych oficyn: Wydawnictwa Starego Lwa, Wydawnictwa Apriori, Wydawnictwa Urbino, Wydawnictwa Książki XXI Wieku i Wydawnictwa Astrolabe. To pozycje przeznaczone dla dzieci i młodzieży, czyli dla tych, którzy dziś najbardziej potrzebują wsparcia i kontaktu z rodzimą kulturą. Dzięki temu oferta polskich bibliotek publicznych zostanie uzupełniona o tytuły w języku ukraińskim, a dzieci z Ukrainy będą mogły korzystać nieodpłatnie z dostępu do publikacji w ich języku ojczystym.

 

Instytut Książki oraz Fundacja Metropolia Dzieci podjęły to działanie także po to, by wesprzeć ukraińskich wydawców, którzy z powodu wojny znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Książki będą dystrybuowane przez IK do wojewódzkich bibliotek publicznych, a następnie do mniejszych ośrodków – powiatów i gmin – wedle bieżących informacji o rozlokowaniu uchodźców wojennych. Działania Fundacji Metropolia Dzieci obejmują zbiórkę środków finansowych, zakup książek i ich dystrybucję do bibliotek publicznych oraz innych instytucji oferujących schronienie i wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Także dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki na bieżąco analizujemy dane dotyczące pobytu dzieci w poszczególnych regionach Polski.

Kluczowa dla tych działań jest ścisła współpraca z siecią bibliotek wojewódzkich. W najbliższym czasie zajmiemy się kompletowaniem zestawów książek. Wszystkie lokalne biblioteki, które będą zainteresowane otrzymaniem książek, prosimy o kontakt z bibliotekami wojewódzkimi.

Książki zostały zakupione przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drugi transport z 5000 książek w języku ukraińskim dotrze do krakowskiej siedziby IK w najbliższy czwartek.

***

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Instytut Książki solidaryzuje się z narodem ukraińskim. Instytut prowadzi także działania pomocowe, w ramach których oferujemy tłumaczom literatury polskiej z Ukrainy pobyt rezydencjalny i stypendia. Przekazaliśmy już do wojewódzkich bibliotek publicznych książki w języku ukraińskim wydane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

IK we współpracy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem – Ukraińskim Instytutem Książki, przygotowuje także druk darmowych książek w języku ukraińskim.

Więcej informacji o projekcie „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom” można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/ukrainskieksiazkidladzieci

Projekt można wesprzeć, dołączając do zbiórki: https://zrzutka.pl/z/podarujksiazkidzieciomzukrainy

Projekt jest organizowany przez Instytut Książki oraz Fundację Metropolia Dzieci.

Patronami projektu są: Program 1 Polskiego Radia, Polskie Radio Dzieciom, Polska Sekcja IBBY, Biblioteka Narodowa, Lustro Biblioteki i Fundacja Czas Dzieci.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się