Książkowe nowości na luty - Fundacja Terytoria Książki
Redakcja Portalu księgarskiego www.ksiazka.net,pl przedstawia nowości wydawnicze miesiąca lutego 2021 roku gdańskiego wydawnictwa slowo/obaz terytoria.
1. Nicola Chiaromonte, Albert Camus, Korespondencja 1945–1959
Seria: Biblioteka Mnemosyne
tłumaczenie Maryna Ochab
Lektura tych listów pogłębia i komplikuje sylwetki Camusa i Chiaromontego oraz ich współczesnych. W ich dialogu odsłania się także coś, co można nazwać duchem epoki, w której formowała się tożsamość europejska drugiej połowy XX wieku.
Planowany termin dystrybucji: luty 2021
______
Fragment przedmowy Samanthy Novello:
Wymiana listów między Albertem Camusem i włoskim intelektualistą Nicolą Chiaromontemto przede wszystkim wzruszające niekiedy świadectwo „mocnej, cichej przyjaźni”łączącej obu mężczyzn od 1941 roku aż do śmierci francuskiego pisarza w 1960.
Tak jak absurdalni zdobywcy z Mitu Syzyfa, obaj mieli poczucie „zdumiewającej wielkości ludzkiego ducha”i na pustyni nihilizmu, w „kruchym świecie”własnych słabości i sprzeczności, w zderzeniu z grozą reżimów totalitarnych i wojny, czuli, że sens ludzkiego działania – nieużyteczny, bo obcy logice oportunizmu i skuteczności – zawiera się w swobodnej inteligencji, a zwłaszcza w samotnym wysiłku, by „stale żyć na tych wyżynach z pełną świadomością tej wielkości [ducha]”, nierozłącznym z solidarnym wymogiem rozumienia, ponieważ chodzi o wspólny los nas wszystkich.
„Twarde braterstwo ludzi walczących z losem”historycznym i osobistym przypieczętowało przyjaźń Camusa i Chiaromontego, zrodzoną z „jednego z najpiękniejszych i najprawdziwszych odruchów – gościnności”, jaką pierwszy z nich zaoferował włoskiemu uchodźcy, gdy spotkali się w Algierze wiosną 1941 roku. Jak napisze Chiaromonte po śmierci przyjaciela, to wtedy rozpoznali w sobie wzajemnie znaki przeznaczenia u źródeł ich wspólnego losu i wspólnej postawy wobec zagrażającej przemocy. W 1954 roku Camus powie: „Rozpoznałem Pana i należał Pan do tych kilku osób, z którymi żyłem zawsze, nawet z dala od nich”.
______
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.
Tytuł: Korespondencja 1945–1959
Autorzy: Nicola Chiaromonte Albert Camus
Seria: Biblioteka Mnemosyne
Przekład" Maryna Ochab
Wydawca: Fundacja Terytoria Książki
Miejsce i rok wydania: Gdańsk, premiera 2020, dystrybucja: luty 2021
Wydanie: I
Objętość: 224 strony
Oprawa broszurowa (miękka z obwolutą), szyta nićmi
Format 140x220 mm
ISBN: 978-83-7908-183-7
Cena rynkowa: 49,00 zł
Nasza cena: 39,20 zł
2. Maria Jarema: wymyślić sztukę na nowo, Praca zbiorowa, redakcja Agnieszka Dauksza
Książka podzielona jest na trzy komplementarne części. Pierwszą są pisma zebrane Marii Jaremy: o malarstwie, rzeźbie i architekturze światowej, procesie twórczym, społeczeństwie, polityce, statusie artystów czy sytuacji kobiet. Głos Jaremianki jest mocny, stanowczy, a ona sama ciekawie odnosi się do bieżących wydarzeń, rozważa tradycję i antycypuje tendencje współczesne. Druga część tomu to reprodukcje i opisy prac Jaremy – zarówno tych wysoko cenionych, jak i dotychczas nieznanych i/lub niepublikowanych, pochodzących z prywatnych kolekcji. Trzecia część to komentarze ekspertek i ekspertów, teksty o sztuce i postaci Jaremy.
Tytuł.: Maria Jarema: wymyślić sztukę na nowo
Praca zbiorowa
Seria: Portrety Kobiet
Wydawca: Fundacja Terytoria Książki
Miejsce i rok wydania: Gdańsk, premiera 2020, dystrybucja: luty 2021
Wydanie: I
Objętość: 168 stron
Format 148x235 mm
Oprawa: złożona szyta nićmi, grzbiet zaokrąglony
ISBN: 978-83-7453-425-3
978-83-7908-208-7
978-83-64177-86-6
Cena rynkowa: 65,00 zł
Nasza cena: 55,25 zł
Podoba mi się, kupuję:
3.Anna Dżabagina, Kalkowska. Biogeografia
Książka jest pierwszą biografią Eleonory Kalkowskiej, fascynującej polsko-niemieckiej dramatopisarki, poetki i prozaiczki. Na podstawie detektywistycznych badań archiwalnych Anna Dżabagina wydobywa na światło dzienne zapoznaną, w większości niepublikowaną, twórczość pisarki, a także nieznane dotąd fakty i przeoczone dokumenty, z których wyłania się portret Kalkowskiej jako autorki wielu języków, pogranicza kultur, nieustannie migrującej przez kolejne centra i peryferie modernistycznej wymiany – nie cofającej się przed śmiałym przekraczaniem granic geograficznych, politycznych i obyczajowych. Uwydatniając geograficzny, transnarodowy wymiar egzystencji pisarki, Dżabagina kreśli szczegółową mapę miejsc i powiązań Kalkowskiej: między innymi młodopolskiego Paryża początku XX wieku, awangardowego, rewolucyjnego Berlina okresu Republiki Weimarskiej, czy uchodźczego Londynu, dającego schronienie uciekinierom z hitlerowskiego reżimu w latach trzydziestych.
Dofinansowania z programu Doskonała Nauka.
Tytuł: Kalkowska. Biogeografia
Autor: Anna Dżabagina
Kalkowska. Biogeografia
Seria: Portrety Kobiet
Wydawca: Fundacja Terytoria Książki
Miejsce i rok wydania: Gdańsk, premiera: 2020, dystrybucja: luty 2021
Wydanie: I
Objętość: 440 stron
Format 148x235 mm
Oprawa twarda, szyta, grzbiet zaokrąglony
ISBN: 978-83-7908-202-5
Cena rynkowa: 65,00 zł
Cena u Wydawcy: 55,25 zł
4.Wiersze znad palety. Twórczość poetycka artystów polskich XIX i XX wieku, Aneta Grodecka
Bohaterami Wierszy znad palety są zarówno malarze o gruntownym wykształceniu, jak i genialni samoucy; artyści zróżnicowani pod względem światopoglądu i estetyki prac; ci powszechnie znani oraz ci, o których pamięć należałoby przywrócić. Łączy ich skłonność do poezjowania i potrzeba lirycznego wyznania. Jednak niewielu z nich znamy jako poetów, ponieważ w większości nie publikowali swych tekstów lub – mimo druku – przechodziły one bez echa. Autorka książki przez lata poszukiwała ich wierszy – często dostępnych jedynie w rękopisach – gromadziła je i opisywała. Niniejsza publikacja stanowi zwieńczenie jej wieloletnich wysiłków, odsłania nie tylko wachlarz poetyckich prób malarzy, lecz także mało znany obszar polskiej humanistyki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Tytuł: Twórczość poetycka artystów polskich XIX i XX wieku
Autor: Aneta Grodecka
Wydawca: Fundacja Terytoria Książki
Miejsce i rok wydania: Gdańsk, premiera 2020, dystrybucja: luty 2021
Wydanie: I
Objętość: 336 strony
Format 165x235 mm
Okładka twarda, szyta
ISBN: 978-83-7453-657-8
Książka w przygotowaniu!