Krakowskie księgarnie roku – właśnie ruszyła ich kampania promocyjna.

Krakowskie księgarnie roku – właśnie ruszyła ich kampania promocyjna.

Księgarnie roku wychodzą na ulice

Udostępnij

Zatrzymują w codziennym biegu, inspirują czytelniczo, współtworzą kulturę w mieście. Krakowskie księgarnie roku – właśnie ruszyła ich kampania promocyjna.

Co roku jesienią krakowianie i krakowianki wybierają swoje ulubione księgarnie i antykwariaty. Celem akcji „Wybieramy księgarnie roku", organizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach wieloletniego programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, jest promowanie niezależnych księgarni jako centrów kultury i miejsc o ważnej misji społecznej. Laureatkami ubiegłorocznej edycji plebiscytu zostały: Główna Księgarnia Naukowa (1. miejsce), Księgarnia Muza II (2. miejsce), MOCAK Bookstore (3. miejsce) i Szafa Pełna Książek (Antykwariat Roku). Od kwietnia do czerwca 2019 roku organizatorzy akcji – Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe – prowadzą dla nich kampanię promocyjną w przestrzeni miejskiej. Plakaty zapraszające pod wybrane adresy już pojawiły się na słupach reklamowych w całym mieście, zaangażowano również prasę lokalną i krajową. Czas poznać te księgarnie lepiej!

Położona przy ul. Podwale 6 Główna Księgarnia Naukowa jest obecnie największą niezależną i niesieciową księgarnią w Polsce, która trwa w tym samym miejscu nieprzerwanie od 80 lat. Zmieniały się czasy, zmieniali się właściciele, a kolejne pokolenia krakowian odwiedzały ten znany sklep w poszukiwaniu fachowej porady i trudnych do zdobycia książek. Dziś GKN nadal szczyci się szerokim wyborem książek i artykułów papierniczych w dwóch księgarniach, oddalonych od siebie o 30 metrów. Książki naukowe i akademickie są dostępne w pierwszym punkcie przy Teatrze Bagatela, a podręczniki szkolne i językowe – w drugim. W obu księgarniach można znaleźć wiele rozmaitych publikacji dla dzieci i dorosłych po polsku oraz angielsku. Obie oferują także kawę oraz kąciki antysmogowe, wyposażone w oczyszczacze powietrza i udekorowane „antysmogowymi" roślinami. Dodatkowo klienci, którzy pobiorą aplikację lojalnościową GKN na telefony z systemem Android lub iOS, korzystają ze stałego rabatu 20% na wszystkie książki beletrystyczne.

Główna Księgarnia Naukowa jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-20.00 oraz w sobotę od 10.00 do 18.00.

Położona przy ul. Królewskiej 47 Księgarnia Muza II powstała w latach sześćdziesiątych XX wieku jako jedna z placówek Państwowego Przedsiębiorstwa Dom Książki. Od lat dziewięćdziesiątych funkcjonuje jako księgarnia prywatna, z początku pod nazwą Salon Książki MUZA, a teraz Księgarnia MUZA II. Jest jedyną niezależną księgarnią w starej części dzielnicy Krowodrza oferującą duży wybór książek ze wszystkich dziedzin literatury; posiada też bogato zaopatrzony dział dziecięcy, obejmujący nie tylko publikacje, ale i puzzle czy gry edukacyjne. Miłośnicy podróży również znajdą coś dla siebie – Muza II posiada w swojej ofercie mapy i przewodniki turystyczne. Księgarnia jest laureatką krakowskiego plebiscytu już po raz drugi.

Księgarnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-19.00 oraz w sobotę w godz. 10.00-14.00.

MOCAK Bookstore (ul. Lipowa 4) działa przy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. To księgarnia artystyczna powstała w starannie zaprojektowanej przestrzeni, w której można znaleźć najciekawsze, uważnie wyselekcjonowane publikacje z zakresu krytyki, historii sztuki, fotografii, designu, mody, filmu, muzyki, teatru, architektury, filozofii, estetyki i innych. Ponadto ofertę książkową (liczącą ponad 3 tysiące tytułów!) wzbogacają komiksy, powieści oraz literatura dziecięca. Na deser księgarnia proponuje blisko 100 tytułów prasowych z całego świata. A dlaczego artystyczna? W MOCAK Bookstore znajdziemy przedmioty zaprojektowane przez artystów związanych z Muzeum oraz reprodukcje dzieł z Kolekcji MOCAK-u. 

Księgarnia czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-19.00.

Szafę Pełną Książek, powstałą w 2015 roku księgarnię z antykwariatem, znajdziemy w historycznym budynku dawnej Fabryki Czekolady Optima w samym sercu krakowskiego Podgórza. Mimo profilu historycznego, poza tytułami popularnonaukowymi i naukowymi księgarnia oferuje książki obyczajowe, sensacyjne, kucharskie, ale również fantastykę oraz reportaże. W jej stałej ofercie widnieją też książki dla dzieci i młodzieży oraz rozbudowany dział publikacji o Krakowie. Antykwariat natomiast dysponuje ponad 20 000 tytułów z wszystkich dziedzin.

Szafa Pełna Książek jest miejscem spotkań osób zainteresowanych historią i kochających książki, ale również przestrzenią, w której właściciele chcą zaszczepić miłość do historii poprzez spotkania z autorami, wystawy oraz liczne przedsięwzięcia kulturalne. Na 100 m² powierzchni mieszczącej tysiące atrakcyjnych publikacji zaaranżowano także kącik dla dzieci, zaś przy kameralnych stolikach możemy nad aromatyczną kawą w spokoju przeglądać wybrane tytuły.

Szafa Pełna Książek jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, w soboty od 10.00 do 15.00, w niedziele handlowe od 10.00 do 15.00.

Ochrona i wsparcie rozwoju księgarni stacjonarnych jest strategicznym elementem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Więcej o działaniach Krakowa na rzecz księgarń na stronie: www.ksiegarnie.miastoliteratury.pl

Więcej o programie Kraków Miasto Literatury UNESCO: www.miastoliteratury.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się