Księgarnie stacjonarne znikną z rynku?

Księgarnie stacjonarne znikną z rynku?

Księgarnie stacjonarne znikną z rynku?

Udostępnij

Sytuacja małych, polskich księgarni jest dramatyczna. „Rzeczpospolita” alarmuje: w ciągu ostatnich lat z czytelniczej mapy zniknęła co trzecia księgarnia, a teraz tempo zamykania książkowych biznesów wzrosło. Co dalej?

Światowy rynek książki się chwieje. Choć w Polsce wydawanych jest kilkadziesiąt tysięcy tytułów rocznie, coraz częściej mówi się o wysokich cenach papieru i druku, co przekłada się na wzrost cen samych książek. Coraz słabiej radzą sobie przez to także kameralne, prywatne księgarnie. Czy już niebawem na książkowe zakupy będziemy chodzić wyłącznie do spożywczych supermarketów?

Księgarnie znikają z rynku

Koszty wynajmu lokalu, inflacja i kryzys gospodarczy, a nawet konieczność konkurowania z sieciami spożywczymi, które także sprzedają książki — to sprawia, że księgarnie mają się coraz gorzej. Czytelnicy o wiele chętniej kupują w Internecie lub w książkowych dyskontach, szukając oszczędności. Liczy się dosłownie każda złotówka. Z najnowszego artykułu „Rzeczpospolitej” wynika, że w Polsce działa obecnie zaledwie 2,3 księgarni.

Dla popularnego dziennika analizę przeprowadziła firma Dun & Bradstreet. Odpowiadający na pytania „Rzeczpospolitej” rzecznik firmy, Tomasz Starzyk, zauważa, że z końcem grudnia 2021 r. spadła liczba księgarń aż o 2,5 proc. Zdaniem reprezentanta Dun & Bradstreet jest to największy spadek od 2017 r. Starzyk zauważa także, że jeszcze w 2010 roku na polskim rynku istniało ponad 3 tysiące niezależnych księgarni, jednak nawet proczytelnicze działania nie zdołały wielu z nich uratować.

 

Czy w 2023 roku rynek ma szansę się uratować?

Rozmówcy Piotra Mazurkiewicza zauważają, że ogromną konkurencją dla księgarń stacjonarnych stał się internet. To fakt, jednak z odpływem klientów do sieci mierzą się właściciele każdego biznesu. Dziś w internecie kupić możemy nie tylko książki, ubrania czy elektronikę, ale również i artykuły spożywcze. W rezultacie w połowie grudnia do Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, rejestru prowadzonego przez Polską Izbę Książki, wpisanych było 1745 placówek.

Przeczytaj artykuł:

źródło: https://www.granice.pl

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się