Księgarze objęci nową tarczą antykryzysową?

Księgarze objęci nową tarczą antykryzysową?

Księgarze objęci nową tarczą antykryzysową?

Udostępnij

Na posiedzeniu 28 listopada Senat wprowadził kilkaset poprawek do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Senatorowie przyjęli 452 poprawki. Zakładają one m.in. rozszerzenie kręgu firm, które mogłyby korzystać z pomocy rządowej dla firm o kolejne, dodatkowe kody Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Do katalogu dodano między innymi kod PKD 47.61.Z, czyli “Sprzedaż detaliczna książek w wyspecjalizowanych sklepach” oraz 58.13. Z, czyli “Wydawanie gazet”, 58.15. “Wydawanie czasopism”.

Za nowelizacją ustawy opowiedziało się 97 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

“Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii wyda pozytywną rekomendację dla części poprawek Senatu dotyczących rozszerzenia listy kodów PKD, objętych pomocą w ramach tarczy antykryzysowej 6.0” – poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

“Rzeczywiście, Senat zgłosił kilkaset poprawek, analizujemy je teraz, analizujemy z dobrą wolą, żeby uwzględnić wszystkie te, które mają racjonalne uzasadnienie. Z całą pewnością część poprawek Senatu, rozszerzająca PKD, które będzie objęte pomocą, zostanie zaakceptowana” – powiedział Gowin.

Ustawa zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowego świadczenia postojowego, zmiany w dofinansowaniu części kosztów prowadzonej działalności gospodarczej oraz dotyczące Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i zadań realizowanych z jego środków.

Z apelem o wpisanie księgarń do Tarczy 6.0. wystąpiła Polska Izba Książki.

“Polska Izba Książki, zrzeszająca wydawców, księgarzy i dystrybutorów książki apeluje o włączenie stacjonarnych księgarń na listę firm-beneficjentów uchwalanej obecnie przez Sejm RP Tarczy branżowej.

Z niezwykłym niepokojem widzimy, że liczba stacjonarnych księgarń w Polsce spadła w okresie od stycznia do końca listopada tego roku o  ponad dwieście czterdzieści placówek, w tym o ponad 140 księgarń niesieciowych. Są to małe, lokalne księgarnie o istotnym znaczeniu dla  kontaktu miejscowej społeczności z książką. Pandemia powoduje, że w naszym kraju kurczy się i tak zbyt mała liczba stacjonarnych  księgarń. Te lokalne, często rodzinne  firmy, prowadzone z wielkim  trudem, gdyż  na bardzo niskiej zyskowności  – nie są w stanie  sprostać redukcji obrotów, jaka następuje w wyniku pandemii i towarzyszącym  jej ogólnym ograniczeniom zakupów. Nie musimy podkreślać, jak wielki wpływ mają zawodowi, doświadczeni księgarze, miłośnicy książek dla rozwoju kultury czytelniczej. (…)

Obecnie, w tak trudnym okresie dla przedsiębiorców, Sejm RP może uchwalić ustawę umożliwiającą doraźną pomoc dla księgarń, ratując je przed katastrofą.  Prosimy Państwa o wsparcie i bardzo na nie liczymy”.

Na list pozytywnie zareagowała prof. Joanna Senyszyn, która zapowiedziała, że złoży “Zapytanie Poselskie do Ministra Gowina, z prośbą o uznanie wsparcia finansowego dla wydawców, księgarzy oraz dystrybutorów książek”.

 
Autor: ET.

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się