Za nami GovTech Festival - pierwsze takie wydarzenie w Polsce

Za nami GovTech Festival - pierwsze takie wydarzenie w Polsce

Za nami GovTech Festival - pierwsze takie wydarzenie w Polsce

Udostępnij

Kilkadziesiąt wydarzeń, w tym webinaria, hackathony i konkursy, oraz tysiące uczestników - tak wyglądał GovTech Festival, czyli trwający miesiąc cykl inicjatyw online, w których udział mógł wziąć każdy zainteresowany. Przez cały listopad codziennie organizowane były wydarzenia, które miały na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie oraz otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją.

Uczestnicy hackathonów i konkursów, organizowanych w ramach GovTech Festival, otrzymali nagrody pieniężne o łącznej wartości prawie 600 tys. zł. Efektem współpracy organizatora festiwalu, czyli GovTech Polska, z Lasami Państwowymi, będzie także powstanie unikatowego Lasu GovTech Festival, który posadzony zostanie na powierzchni 10 ha terenów dotkniętych klęskami żywiołowymi.

„Za nami listopad pełen cyfrowych aktywności. GovTech Festival, czyli pierwsza edycja naszego autorskiego pomysłu na edukację, podnoszenie kompetencji cyfrowych społeczeństwa i walkę z cyfrowym wykluczeniem, odniosła ogromny sukces. Dzięki współpracy z naszymi partnerami wypełniliśmy festiwalowy kalendarz wydarzeniami, spośród których każdy, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania, mógł wybrać coś dla siebie. Uczyliśmy się korzystania z e-narzędzi oferowanych przez administrację i obsługi platform zakupowych, walczyliśmy z fake newsami, programowaliśmy cyfrowe rozwiązania dla miast, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, dyskutowaliśmy na tematy związane z funkcjonowaniem w świecie online. Codziennie można było skorzystać z bogatej oferty GovTech Festival, a wszystkie wydarzenia były bezpłatne. Zainteresowanie, jakim się cieszyły, pozwala nam już dzisiaj myśleć o kolejnych edycjach tego unikatowego przedsięwzięcia” - mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera ds. GovTech.

GovTech Festival rozpoczął się 6 listopada inauguracyjnym webinarium na temat branży gamingowej w Polsce i na świecie pod patronatem Internet Governance Forum, które jednocześnie było zapowiedzią maratonu programowania gier zorganizowanego w ostatni weekend miesiąca. GovTech Festival to wydarzenia główne i wydarzenia organizowane przez partnerów. Do głównych wydarzeń festiwalu, odbywających się w listopadowe weekendy, należały: #FakeHunter Challenge, Hackathon dla Miast, HackYeah oraz Game Jam.

#FakeHunter Challenge

13-15 listopada w ramach GovTech Festival odbył się #FakeHunter Challenge, czyli konkurs organizowany przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska, polegający na wyszukiwaniu fake newsów. W konkursie wzięło udział ponad 100 uczestników, którzy przez 3 dni zgłosili ponad 2000 fałszywych informacji funkcjonujących w przestrzeni publicznej. #FakeHunter Challenge towarzyszyły wejścia na żywo ze studio, podczas których w gronie dziennikarzy, naukowców i artystów dyskutowano na temat zjawiska dezinformacji. Wszystkie dyskusje dostępne są na stronie internetowej konkursu.

Hackathon dla Miast

20-22 listopada zorganizowany został maraton programowania rozwiązań dla 4 miast, które zostały wybrane spośród 30 samorządów zgłoszonych do udziału w projekcie. Przez 48 godzin prawie 200 programistów z całej Polski projektowało narzędzia cyfrowe dla Chełma, Stargardu, Zduńskiej Woli i Świdnika. Jury wyłoniło cztery najlepsze rozwiązania, a zwycięskie zespoły otrzymały po 30 tys. zł oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie. Hackathon dla Miast zorganizowany został przez Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z GovTech Polska.

HackYeah i Game Jam

27-29 listopada odbyła się wirtualna edycja największego stacjonarnego hackathonu w Europie - HackYeah, która w tym roku była jednym z głównych wydarzeń GovTech Festival. Nad rozwiązaniami kilkunastu wyzwań, zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, instytucje publiczne i prywatne firmy, przez 40 godzin pracowało ponad 1500 programistów. Łączna pula nagród w tej edycji HackYeah wyniosła ponad 435 tys. zł.

Częścią tegorocznej edycji był także Game Jam, czyli maraton programowania gier zorganizowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu wspólnie z GovTech Polska. Zwycięskie zespoły, które zaprojektowały grę w kategorii wybranej w głosowaniu internautów, otrzymały nagrody o łącznej wartości 60 tys. zł, a dzięki Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zdobywcy nagrody głównej otrzymali także możliwość wyjazdu na wystawę Expo do Dubaju.

HackJunior

27 listopada w ramach GovTech Festival odbył się również finał i rozstrzygnięcie HackJunior, czyli konkursu dla uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, którego celem było promowanie wykorzystania nowych technologii w nauce oraz kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów. Zadanie polegało na stworzeniu narzędzia edukacyjnego z elementami robotyki, programowania lub wykorzystania nowych technologii. Szkoły reprezentowane przez zwycięskie zespoły otrzymały tablety, a każdy uczeń biorący udział w wyzwaniu - specjalny certyfikat uczestnictwa w HackJunior.

Cyfrowy Wolontariusz i Las GovTech Festival

GovTech Festival to także promocja cyfrowych aktywności poprzez inicjatywę Cyfrowego Wolontariatu. Dzięki temu przedsięwzięciu każdy mógł nie tylko rozwijać swoje cyfrowe umiejętności i pomagać w tym innym, ale także, dzięki współpracy GovTech Polska z Lasami Państwowymi, przyczynić się do odnowienia lasu na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Za każde zgłoszenie się do pomocy seniorom w podnoszeniu ich cyfrowych kompetencji w ramach akcji #WspierajSeniora oraz wypełnioną ankietę dotyczącą cyfrowych aktywności, Lasy Państwowe zasadzą w imieniu uczestników kolejne drzewa na terenach dotkniętych klęską żywiołową, tworząc w ten sposób Las GovTech Festival. Uczestnicy mogli ponadto sami zagłosować na nadleśnictwo, na terenie którego ich zdaniem las powinien zostać odbudowany w pierwszej kolejności. Najwięcej głosów zdobyło Nadleśnictwo Rytel i właśnie tam wiosną leśnicy posadzą ok. 70 tys. drzew na terenie 10 ha. W ten sposób z czasem powstanie jedyny w swoim rodzaju Las GovTech Festival, który będzie pochłaniał ok. 40 ton CO2 rocznie, czyli równowartość rocznej emisji z ponad 1700 motocykli.

„Dzięki współpracy z Lasami Państwowymi cyfrowe aktywności uczestników festiwalu oraz wszystkich, którzy zdecydują się pomóc osobom starszym w ramach Cyfrowego Wolontariatu, będą miały dodatkową wartość proekologiczną i przyczynią się odbudowania lasów na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Już wiosną posadzony zostanie Las GovTech Festival, który będzie symbolicznym, fizycznym wyrazem naszego zaangażowania w podnoszenie cyfrowych kompetencji społeczeństwa” - dodaje Justyna Orłowska.

Inicjatywa Cyfrowego Wolontariatu jest częścią Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, którego głównym celem jest wsparcie osób starszych w trudnych czasach pandemii. W listopadzie rozszerzono ją o możliwość zgłoszenia chęci pomocy w kwestiach podnoszenia kompetencji cyfrowych u seniora. Poprzez akcję #WspierajSeniora każdy może pomagać innym w korzystaniu z narzędzi do komunikowania się na odległość czy załatwianiu spraw urzędowych przez Internet.

GovTech Festival

GovTech Festival to odbywające się przez cały listopad wydarzenia związane z nowymi technologiami i innowacjami, podczas których poruszone zostały m.in. tematy gamingu, fake newsów, kodowania i sztucznej inteligencji. To także spotkania o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym, dialog międzynarodowy oraz szereg inicjatyw, których celem było stworzenie wspólnej platformy dla obywateli, administracji i biznesu, a także angażowanie wszystkich stron w zwiększanie wskaźników cyfryzacji.

Misją organizatorów GovTech Festival jest podnoszenie cyfrowej świadomości i kompetencji cyfrowych obywateli, przełamanie analogowych barier, aktywizowanie różnych grup wiekowych i zachęcanie ich do korzystania z nowych technologii, edukacja z zakresu e-narzędzi administracji publicznej, a także przybliżenie idei Programu Government Technology - GovTech Polska.

Organizator i patronat

GovTech Festival zorganizowany został przez GovTech Polska, czyli międzyresortowy zespół działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, i odbywał się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz Internet Governance Forum 2021, czyli jednej z inicjatyw ONZ. Festiwal otrzymał także patronat Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Partnerami strategicznymi GovTech Festival byli: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Prasowa, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Lasy Państwowe, Allegro oraz Play.

Centrum GovTech

Centrum GovTech to międzyresortowa jednostka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mająca swoje początki w 2018 roku, kiedy z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego powołano Program GovTech Polska. Jego nadrzędnym celem jest koordynowanie całości procesu tworzenia przez administrację publiczną narzędzi cyfrowych, skupiając się jednak nie tylko na samym technologicznym aspekcie, ale uczestnicząc w procesie tworzenia cyfrowej rzeczywistości i jej popularyzacji wśród obywateli. Kluczowym elementem działania Centrum jest otwarte i proaktywne podejście do relacji z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i innymi innowatorami. Tu też wykorzystywane są nowoczesne narzędzia, które GovTech Polska popularyzuje wśród administracji publicznej. Centrum jest także odpowiedzialne za kluczowe projekty cyfryzacyjne w Polsce - od tych już funkcjonujących, po te dopiero powstające. Centrum łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie rozwiązań wspierają rozwiązywanie wyzwań, z jakimi mierzy się sektor publiczny, usprawniając tym samym efektywność działania sfery publicznej i podnosząc jakość życia obywateli.

Strona www: www.govtechfestival.com


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się