Księgozbiór prof. Leszka Kołakowskiego przekazany w darze Bibliotece Narodowej

Księgozbiór prof. Leszka Kołakowskiego przekazany w darze Bibliotece Narodowej

Księgozbiór prof. Leszka Kołakowskiego przekazany w darze Bibliotece Narodowej

Udostępnij

Biblioteka Narodowa podpisała umowę z Agnieszką Kołakowską, córką i spadkobierczynią prof. Leszka Kołakowskiego, o przekazaniu w darze książek tworzących jego osobistą bibliotekę.

Przedmiotem darowizny jest księgozbiór prof. Leszka Kołakowskiego, liczący kilka tysięcy woluminów. Kolekcja została już sprowadzona z Oksfordu do Biblioteki Narodowej. Obecnie książki znajdują się w Laboratorium Konserwatorskim Zbiorów Bibliotecznych, gdzie są poddawane rutynowym zabiegom. Następnym etapem będą prace nad skatalogowaniem i włączeniem ich do zasobu BN.

Warto przypomnieć, że w 2010 roku zgodnie z wolą prof. Leszka Kołakowskiego, wdowa po nim – Tamara Kołakowska – przekazała w darze Bibliotece Narodowej jego spuściznę rękopiśmienną. Nakładem Biblioteki Narodowej ukazał się Katalog Archiwum Leszka Kołakowskiego. Publikacja jest dostępna on-line w bibliotece cyfrowej POLONA.

Leszek Kołakowski (1927-2009) był wybitnym filozofem i historykiem filozofii. Po wojnie studiował na Uniwersytecie Łódzkim, następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie w roku 1953 objął katedrę historii filozofii nowożytnej na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładał również na McGill University w Montrealu, Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii oraz Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1957 r. został redaktorem naczelnym „Studiów Filozoficznych”. Współtworzył warszawską szkołę historyków idei. Wśród wielu cenionych prac Kołakowskiego znalazły się m.in.: Główne nurty marksizmuŚwiadomość kościelna i więź religijnaKlucz niebieskiJednostka i nieskończoność oraz Rozmowy z Diabłem.

[źródło: bn.org.pl]

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się