Księgozbiór prof. Leszka Kołakowskiego przekazany w darze Bibliotece Narodowej
Biblioteka Narodowa podpisała umowę z Agnieszką Kołakowską, córką i spadkobierczynią prof. Leszka Kołakowskiego, o przekazaniu w darze książek tworzących jego osobistą bibliotekę.
Przedmiotem darowizny jest księgozbiór prof. Leszka Kołakowskiego, liczący kilka tysięcy woluminów. Kolekcja została już sprowadzona z Oksfordu do Biblioteki Narodowej. Obecnie książki znajdują się w Laboratorium Konserwatorskim Zbiorów Bibliotecznych, gdzie są poddawane rutynowym zabiegom. Następnym etapem będą prace nad skatalogowaniem i włączeniem ich do zasobu BN.
Warto przypomnieć, że w 2010 roku zgodnie z wolą prof. Leszka Kołakowskiego, wdowa po nim – Tamara Kołakowska – przekazała w darze Bibliotece Narodowej jego spuściznę rękopiśmienną. Nakładem Biblioteki Narodowej ukazał się Katalog Archiwum Leszka Kołakowskiego. Publikacja jest dostępna on-line w bibliotece cyfrowej POLONA.
Leszek Kołakowski (1927-2009) był wybitnym filozofem i historykiem filozofii. Po wojnie studiował na Uniwersytecie Łódzkim, następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie w roku 1953 objął katedrę historii filozofii nowożytnej na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładał również na McGill University w Montrealu, Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii oraz Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1957 r. został redaktorem naczelnym „Studiów Filozoficznych”. Współtworzył warszawską szkołę historyków idei. Wśród wielu cenionych prac Kołakowskiego znalazły się m.in.: Główne nurty marksizmu, Świadomość kościelna i więź religijna, Klucz niebieski, Jednostka i nieskończoność oraz Rozmowy z Diabłem.