Kupony na książki i zakupy do bibliotek

Kupony na książki i zakupy do bibliotek

Kupony na książki i zakupy do bibliotek

Udostępnij

Stowarzyszenie Wydawców Europejskich (Federation of European Publishers, FEP) i Międzynarodowe Stowarzyszenie Księgarzy (European and International Booksellers Federation, EIBF) przedstawiły Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego dwa konkretne rozwiązania wspierające przemysł książki w koronakryzysie: kupony dla obywateli na zakup książek w lokalnych księgarniach oraz publiczne zakupy książek dla bibliotek i szkół, również za pośrednictwem lokalnych księgarń.

Kupon, który pozwoli obywatelom na zakup książek (drukowanych, cyfrowych i audio) w ich lokalnych księgarniach, umożliwi dostęp do większej liczby książek i stworzy pozytywne warunki rynkowe dla sektora księgarskiego, ale także autorów, tłumaczy i wydawców”.

„Kilka rządów wdrożyło już takie środki lub planuje wdrożyć tego rodzaju plan i winien on stać się częścią całościowej polityki w całej Unii Europejskiej. Sektor książek jest tradycyjnie finansowany ze środków prywatnych z niewielkimi lub żadnymi dotacjami publicznymi. W kryzysie sektor nie ma teraz wyboru, musi poprosić o – przynajmniej tymczasowe – wsparcie publiczne” – czytamy w komunikacie obu stowarzyszeń.

Kupon na zakup książek pomógłby odnowić rynek i wprowadzić środki pieniężne do systemu, a jednocześnie wsparłby promocję czytelnictwa; rozwiązanie to powinno być programem krajowym (najlepiej wspieranym przez fundusz naprawczy EU). Jeśli zostanie wprowadzone, będzie miało zasadnicze znaczenie dla odbudowy popytu na książki.

Jak podkreślono, Belgia (Flandria), Francja i Włochy mają pozytywne doświadczenia po wprowadzeniu takich kuponów.

„Sugerowalibyśmy, nawet jeśli wydaje się, że taki rozwiązanie można zrealizować jedynie na szczeblu krajowym, aby UE zaleciła je państwom członkowskim w ramach funduszu naprawczego”.

Drugim pomysłem obu stowarzyszeń jest zakup książek (we wszystkich formatach) do instytucji publicznych w każdym państwie członkowskim UE. Kilka rządów wdrożyło już lub planuje wdrożyć tego rodzaju plan. Tego rodzaju rozwiązanie ożywiłoby cały łańcuch wydawniczy, a ostatecznie wpłynęłoby także wzrost dostępu obywateli do książek.

Cały sektor książki został poważnie dotknięty zamknięciem lub ograniczeniem dostępu do księgarń oraz poprzez odwołanie wydarzeń literackich, w tym targów książki. Wśród wielu środków, które mogą pomóc autorom, wydawcom i księgarzom, bardzo skutecznym byłoby sfinansowanie i przeprowadzenie programu masowego zakupu książek w imieniu instytucji publicznych.

Stowarzyszenie Wydawców Europejskich i Międzynarodowe Stowarzyszenie Księgarzy zalecają zwiększenie inwestycji publicznych w książki, e-booki i czasopisma (plany zakupu, licencjonowania, subskrypcji dla instytucji, w szczególności bibliotek publicznych, szkół, bibliotek szkolnych, bibliotek uniwersyteckich i instytucji badawczych).

Takie zakupy powinny być dokonywane, o ile to możliwe,  za pośrednictwem lokalnych księgarń i obejmować książki publikowane przez różnych wydawców, umożliwiając bibliotekom i innym zaangażowanym instytucjom maksymalną swobodę i elastyczność wyboru.

Procedury udzielania zamówień publicznych powinny zostać odpowiednio przyspieszone i uproszczone, należałoby też, jeśli to konieczne, wprowadzić zmiany legislacyjne. Proces ten – jak zaznaczają oba stowarzyszenia – powinien być szybki i prosty.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się