"La Repubblica″

"La Repubblica″ o Szymborskiej

Udostępnij

Postaci i poezji Wisławy Szymborskiej poświęcony jest w dużej części pierwszy, wydany w niedzielę numer nowego kulturalnego dodatku do dziennika „La Repubblica″ pod nazwą „Robinson″. "Szymborska, poetka globalna" - taki nagłówek widnieje na pierwszej stronie.

O polskiej poetce pisze m.in. dziennikarz, publicysta i pisarz Włodek Goldkorn. W relacji z Krakowa w dwudziestolecie przyznania jej literackiej Nagrody Nobla podkreśla, że w jej mieście nie ma ulicy dedykowanej Szymborskiej. „Ale może tak chciałaby właśnie ta piękna i łagodna pani, dla której dyskrecja i sztuka znikania były strategią egzystencjalnego oporu″- zauważa.

Autor znanego na całym świecie bestsellera Gomorra, włoski pisarz młodego pokolenia Roberto Saviano w obszernym tekście o Szymborskiej zauważa, że przed Noblem poetka była „znana i kochana przez grupę najwierniejszych czytelników rozproszonych po każdym zakątku planety″.

Jako największą siłę jej poezji wskazuje prostotę i to, że trafia od razu także do kogoś, kto nigdy nie przeczytał żadnego wiersza. „Wiersze Wisławy są gotowe, by można było je zrozumieć, wyczuć, odczuć″ - dodaje Saviano. Jego zdaniem słowa Szymborskiej są jak „elektrokardiogram uczuć″.

„Kto wie, może Wisława Szymborska byłaby dzisiaj, dzięki swej przenikliwej prostocie, królową portali społecznościowych takich, jak Twitter″ - zastanawia się Saviano. Wyraża przekonanie, że to poezja doskonała w obecnej epoce cyfrowej. „To poezja 2.0″ - konstatuje.

Obszerna publikacja na łamach dodatku do gazety ilustrowana jest wyklejankami poetki. Zamieszczono też fragmenty jej listów do Kornela Filipowicza.

Z Rzymu Sylwia Wysocka.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się