Laureaci Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus" na MSA

Laureaci Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus" na MSA

Laureaci Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus" na MSA

Udostępnij

W piątek, 19 lipca 2019, na gości festiwalu Miesiąc Spotkań Autorskich czeka niezwykła gratka: okazja, by spotkać się z dwójką laureatów prestiżowej nagrody Angelus Literacka Nagroda Europy Środkowej jednego wieczoru:
 - o godz. 19.00 Pavol Rankov nagrodzony w 2014 za "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" w przekładzie Tomek Grabiński. Rozmowę z autorem i tłumaczem poprowadzi Kasia Dudzic-Grabińska.
-  o godz. 20.30 Varujan Vosganian nagrodzony w 2016 za „Księgę szeptów” w przekładzie Joanna Kornaś-Warwas. Rozmowę z autorem i tłumaczem poprowadzi Magda Piekarska.

Zapraszamy do Mediateki, pl. Teatralny 5. Wstęp wolny.

Przypomnijmy, że Angelus Literacka Nagroda Europy Środkowej to najważniejsza nagroda dla książek prozatorskich autorstwa pisarzy z Europy Środkowej wydanych po polsku – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu.Nagroda jest przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Nagrodę stanowi czek na kwotę 150 000 zł ufundowany przez Prezydenta Wrocławia oraz statuetka autorstwa Ewy Rossano.

 

Biogramy gości:

Pavol Rankov
Urodzony w 1964 roku w Popradzie. Ukończył bibliotekoznawstwo na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, gdzie od 1993 roku jest wykładowcą. Publikuje prace naukowe na temat czytelnictwa, mediów i społeczeństwa informacyjnego (m.in. „Wpływ rówieśników na stosunek uczniów szkoły zawodowej do literatury”, 1989). Za polskie wydanie debiutanckiej powieści "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" otrzymał w 2014 roku Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus" oraz Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.

Po polsku ukazała się również jego kolejna powieść „Matki" (2015), wybór opowiadań „Bratysława jest mała" (2011) oraz adaptacja teatralna powieści „Zdarzyło się…" (2015). Ostatnio opublikował: „Svätý mäsiar zo Šamorína a iné príbehy z čias Malej dunajskej vojny" („Święty rzeźnik z Šamorína i inne opowieści z czasów Małej naddunajskiej wojny”, pod pseudonimem Peter Pečonka, 2016), „Miesta, čo nie sú na mape (Miejsca, których nie ma na mapie, 2017) oraz Legenda o jazyku" („Legenda o języku”, 2018). Ta ostatnia książka ukaże się jesienią również po polsku (podobnie jak pozostałe w przekładzie Tomasza Grabińskiego). „Dzieło Rankova być może powinno się czytać jako ciekawą próbę powieści uniwersyteckiej, gatunku, który jakby nie chciał zapuścić korzeni w Europie Środkowej. Dlatego to dobrze, że próby jego stworzenia nie ustają“ – ocenił najnowszą książkę autora Petr A. Bílek.

Varujan Vosganian
Urodzony w 1958 roku w Krajowej w ormiańskiej rodzinie, na uniwersytecie w Bukareszcie ukończył ekonomię i matematykę. Przewodniczący Związku Ormian w Rumunii i senator z ramienia Partii Narodowo-Liberalnej. Kilkukrotnie był ministrem ekonomii i finansów, obecnie jest zastępcą przewodniczącego Związku Pisarzy Rumuńskich. Poeta – m.in. wydał tomy „Ochiul alb al reginei" („Białe oko królowej”), „Isus cu o mie de braţe" („Tysiącręki Jezus”), czy lirykę o charakterze autobiograficznym „Cartea poemelor mele nescrise" („Księga moich nienapisanych wierszy”).

Prozaik – autor m.in. powieści „Statuia Comandorului" („Pomnik Komandora”), w której opisuje cierpienia i beznadzieję Rumunów podczas życia w państwie totalitarnym, a przede wszystkim historycznej powieści „Cartea şoaptelor" („Księga szeptów”), która stanowi sugestywną sagę narodu ormiańskiego w Turcji, Armenii i Rumunii w XX wieku. Za tę ostatnią książkę, która ukazała się po polsku w 2015 roku w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas Vosganian otrzymał w 2016 roku we Wrocławiu Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus".


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się