Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2019

Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2019

Laureaci Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2019

Udostępnij

Nagroda Literacka Unii Europejskiej (EUPL), wspierana przez Komisję Europejską, jest organizowana od 2009 roku przez konsorcjum utworzone przez Europejską Federację Księgarzy, Radę Pisarzy Europejskich oraz Federację Wydawców Europejskich. W konkursie rozpatrywane są dzieła autorów z 37 krajów uczestniczących w Programie Kultura UE. Zasadą konkursu jest wyłonienie laureatów z 12 krajów w cyklu trzyletnim, czyli każdy z krajów wyłania laureata spośród swoich nominowanych do konkursu co trzy lata. Konkurs odbywa się lokalnie, natomiast wręczenie nagrody laureatom z poszczególnych krajów, jak i promocja nagrodzonych dzieł, ma charakter międzynarodowy i obejmuje całą Europę. Drugą ważną zasadą Nagrody jest to, że promuje autorów stojących na starcie swojej kariery pisarskiej.

Dialog międzykulturowy jest niezwykle istotny z punktu widzenia poczucia jedności Europejczyków, dlatego celem Nagrody Literackiej Unii Europejskiej jest promowanie bogactwa literatury z obszaru Europy oraz zwrócenie uwagi czytelników na zagraniczne dzieła literackie. Do tej pory dokonano ponad 100 tłumaczeń nagrodzonych książek – w 19 językach! Nagrodzeni są promowani na Targach Książki we Frankfurcie, Targach Książki w Londynie oraz na festiwalu Passa Porta w Brukseli, co daje im niepowtarzalną okazję do przedstawienia swojej twórczości na arenie międzynarodowej. Dzięki temu wyróżnieniu autorzy (bądź ich wydawcy) mają pierwszeństwo w ubieganiu się o dofinansowanie na tłumaczenia ze środków unijnych.

W 2019 roku laureatką z Polski została Marta Dzido za powieść Frajda (Ha! art). W 2015 roku laureatką z Polski została Magdalena Parys za powieść Magik (Świat Książki). W 2012 roku Nagrodę otrzymał Piotr Paziński za powieść Pensjonat (Wydawnictwo Nisza), natomiast pierwszym polskim laureatem był Jacek Dukaj nagrodzony w 2009 roku za powieść Lód (Wydawnictwo Literackie).

Szanowni Państwo, pod poniższym linkiem znajdą Państwo informacje na temat laureatów  Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2019 (European Union Prize for Literature, EUPL) - wśród nich jest polska laureatka Marta Dzido z powieścią „Frajda”,

https://www.euprizeliterature.eu/winning-authors


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się