Laurie Halse Andersson laureatką Astrid Lindgren Memorial Award 2023

Laurie Halse Andersson laureatką Astrid Lindgren Memorial Award 2023

Laurie Halse Andersson laureatką Astrid Lindgren Memorial Award 2023

Udostępnij

Tegoroczną laureatką jednej z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych autorom literatury dziecięcej została amerykańska pisarka Laurie Halse Andersson.

Do tegorocznej nagrody nominowano aż 251 kandydatów z 64 krajów. Laureatkę ogłoszono 7 marca w nadawanym na żywo ze Sztokholmu programie oraz na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii.

„W swoich starannie napisanych powieściach dla młodzieży Laurie Halse Anderson oddaje głos poszukiwaniu sensu, tożsamości i prawdy, zarówno w teraźniejszości, jak i przeszłości. (...) Z czułą intensywnością wyczarowuje warunki, nastroje i emocje, nigdy nie stroniąc od najtrudniejszych tematów” – tak uzasadnili swoją decyzję jurorzy Astrid Lindgren Memorial Award.

Na polskim rynku wydano takie powieści tegorocznej laureatki jak „Bezlitosne ostrze pamięci”, „Kocięta”, „Szczenięta” i „Motylki”.

Nagroda, w wysokości pięciu milionów koron, przyznawana jest od 2003 roku przez Szwedzką Narodową Radę Kultury autorom i ilustratorom, których praca literacka dla dzieci i młodzieży reprezentuje najwyższe wartości artystyczne i ducha humanistycznego, bliskiego Astrid Lindgren. Laur należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień dla autorów książek dla dzieci na świecie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się