Likwidacja księgarni "Wratislavia" - najstarszej i największej we Wrocławiu

Likwidacja księgarni "Wratislavia" - najstarszej i największej we Wrocławiu

Likwidacja księgarni "Wratislavia" - najstarszej i największej we Wrocławiu

Udostępnij

Od dwóch tygodni w witrynie księgarni "Wratislavia", która mieści się przy pl. Legionów wisi plakat "WYPRZEDAŻ". Likwidacja sklepu. Myślę, że w tym gorącym przedwyborczym czasie niewielu ludzi zwróciło na to uwagę. Oswoiliśmy się, że księgarnie muszą się likwidować, bo ludzie kupują głównie w internecie.

Jak czytaliśmy w artkule z dn. 2 czerwca 2021 roku: "Księgarnia Wratislavia to już prawdziwa legenda – uczestniczy w życiu Wrocławian od 60 lat. Teraz redizajn przejdzie jej witryna. Wszystko za sprawą projektu Dobry Widok, koordynowanego przez Fundację Dom Pokoju". Cały proces potrwa kilka miesięcy, wezmą w nim udział projektantki, wrocławscy artyści i artystki, cała masa lokalnych literek oraz mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia. Wydawało się, że przed tą szacowną placówką stoją kolejne wspaniałe lata działalności. A tu nagle taka wiadomość?

Okazuje się, że proponowana wysokość czynszu jest nie do przełknięcia przez księgarnię. Dominuje podejście - kto płaci więcej, ten istnieje...

Kultura książki w tym uniwersyteckim mieście praktycznie nie istnieje, chociaż Grzegorz Czekański z Tajnych Kompletów na swojej mapce "Szlakiem wrocławskich księgarni" udowadnia, że nie jest tak źle, jak na to wygląda. Proponuję dodać drugą mapkę: "Szlakiem wrocławskich ciuchlandii". Jedną z propozycji nowego najmu jest właśnie kolejny sklep z "odzieżą używaną". Na drugim miejscu kolejna "Żabka", żeby "mrówki Zet" czuły się dowartościowane...
Na Kołłątaja księgarnię "Eureka" (kto jeszcze ją pamięta?) też zastąpiła "tania odzież". Wychodzi na to, że to taka nasza wrocławska specjalność...

Na Facebooku ukazał się komunikat:

Drodzy Klienci Księgarni,
Jest nam naprawdę przykro ogłosić, że po ponad 61 latach istnienia, księgarnia Wratislavia znika z mapy Wrocławia.
Przez ten długi okres wiele się u nas działo, przeżyliśmy i stworzyliśmy kawałek historii. Wielu z Was pewnie pamięta jeszcze księgarnię w zupełnie innej odsłonie - może nawet jako największą księgarnię we Wrocławiu. Dla nas jest to koniec pewnego etapu w życiu całej rodziny, ale jest to także koniec dużego rozdziału w historii Wrocławia.
Nie będziemy ukrywać, że do zamknięcia zmusiły nas rosnące koszty utrzymania lokalu, pandemia, która zamroziła na pewien czas cały świat oraz decyzje niektórych polityków, fundujących nam kosmiczne pomysły takie jak m.in. „nowy ład”.
Chcielibyśmy tym postem podziękować Wszystkim osobom za wspólnie spędzone lata i każdy jeden zakup w Naszej Księgarni!
Na koniec pozostaje Nam zaprosić Was na wyprzedaż całego asortymentu i ostatnie odwiedziny w tym legendarnym miejscu!
 
 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się