„Czytaj i wejdź do gry” – sportowcy zachęcają do czytania książek

„Czytaj i wejdź do gry” – sportowcy zachęcają do czytania książek

„Czytaj i wejdź do gry” – sportowcy zachęcają do czytania książek

Udostępnij

Konferencja prasowa inaugurująca kampanię społeczną „Czytaj i wejdź do gry”, w której czołowi sportowcy zachęcają do czytania, odbyła się w środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Jest to przedsięwzięcie Narodowego Centrum Kultury i Polskiej Ligi Siatkówki realizowane pod egidą Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Celem kampanii jest zaangażowanie sportowców do promowanie czytelnictwa.

"Można czytać i uprawiać sport, amatorsko i profesjonalnie. Tak jak robią nasi wybitni sportowcy, którzy nieustanie zachęcają do czytania" – powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. "Pokazujemy czołowych sportowców, którzy bardzo ciężko trenują, a mimo to czytają, aby kompensować napięcia, izolować się od otaczającego świat, żeby nadać sens swojej pracy. Młodzi ludzie często uprawiają sport i chcemy żeby jeszcze częściej sięgali po książki" – dodał. "Kiedy zaczynamy czytać zmienia się świat. Tak samo, gdy zaczynamy uprawiać sport świat zmienia się na lepsze. Nie szukajmy wymówek, zacznijmy to robić dzisiaj" – podkreślił.

"Połącznie sportu i czytelnictwa nie jest zaskakujące. Od starożytności do dziś osoby czytające uprawiały sport. Ostatnie badania amerykańskie pokazują, że osoby czytające częściej uprawiają sport niż nieczytające" – powiedział PAP dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. "To jest rodzaj aktywności, która jest nam potrzebna żeby dobrze przeżyć życie i utrzymać nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, obniżyć poziom stresu, zwłaszcza w obecny dynamicznym świecie" – wyjaśnił. "Czytanie obniża poziom lęku i stresu, a uprawianie sportu pozwala nam zachować jak najdłużej młodość. Jedno z drugim znakomicie się wiąże i wcale się nie wyklucza. Jedno i drugie dostarcza nam endorfin, przez co czujemy się lepiej" – przypomniał Makowski.

"Nieprawdą jest panujący u nas stereotyp, że ludzie uprawiający sport nie czytają. Osoby aktywne dużo częściej czytają niż nieaktywne. Tak po prostu jest" – podsumował dyrektor Biblioteki Narodowej.

Na konferencji zaprezentowano dwa spoty reklamowe kampanii, które będą emitowane w różnych mediach. W pierwszym do czytania zachęcała Maria Stenzel zawodniczka klubu MOYA Radomka Radom. W drugim – Mateusz Bieniek siatkarz Aluronu CMC Warta Zawiercie.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to - jak przypomniał Rafał Wiśniewski - największy program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na lata 2021-25. Budżet tego programu to blisko 1 miliard 100 milionów złotych. Obok MKiDN w program włączone są m.in.: Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury.(PAP)

Autor: Tomasz Szczerbicki

szt/ pat/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się