Leipziger Buchmesse 2018

Leipziger Buchmesse 2018

Lipskie Targi Książki - unikalna moc słów

Udostępnij

Przez cztery dni Lipskie Targi Książki wyznaczały puls świata książek  "Embrace books", dyrektor targów książki Oliver Zille poprosił Kurta Tucholsky'ego o udział w konferencji prasowej.

Pomimo intensywnej zimy blisko 271.000 (w 2017: 285.000) bibliofili i miłośników dobrej literatury od 15 do 18 marca 2018 roku odwiedziło hale wystawiennicze Lipskich Targów Książki aby być blisko swoich autorów i książek. Blisko 197.000 (w 2017: 208,000) gości świętowało w głównym centrum wystawienniczym w Lipsku.  Na targach goszczono 2.635 wystawców z 46 krajów (w 2017: 2493 z 43 krajów). Lipskie Targi Książki to jeden z największych w Europie festiwali czytelniczych.  "Leipzig reads" zaprosił 3 600 uczestników na 3400 wydarzeń, a publiczność do słuchania, czytania i debatowania. „Pismo i słowo mówione rozpostarły całą swoją siłę nad Targami Książki w Lipsku, które nawet w chwilach burzliwej debaty politycznej i kontrowersji jawiły się jako oaza pokojowego dyskursu i wolności ekspresji”, wyjaśniał Martin Buhl-Wagner, prezes Leipziger Messe.

W tym roku Targi Książki w Lipsku po raz kolejny pokazały, jak wielkie jest zainteresowanie tą książką i jak duże jest jej znaczenie społeczne "- powiedział Heinrich Riethmüller, szef Börsenverein des Deutschen Buchhandels. "Książki promują dialog, którego potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek w naszym społeczeństwie. Wydawcy i księgarnie intensywnie pracują nad zakotwiczeniem książki jako bodźca do debat, jako wiarygodnego źródła informacji i edukacji oraz jako oazy spokoju w naszym wielozadaniowym społeczeństwie."


Miejsce międzynarodowych spotkań

Rumunia - główny kraj tegorocznych targów książki, zachwyciła publiczność 70 wydarzeniami. Prawie 50 autorów prezentowanych pod hasłem "Rumunia. Zamień w" 40 nowych tłumaczeniach pochodzących z różnych gatunków  literackich tego kraju. "Nasza droga do honorowego udziału w targach książki w Lipsku nie była łatwa" - mówi Alexandru Popescu z Rumuńskiego Instytutu Kultury. "Ale dziś patrzymy na dziesiątki tłumaczeń rumuńskich dzieł na język niemiecki, cieszymy się z lawiny doniesień medialnych i szerokiej publicznej recepcji literackiego kraju Rumunii, i widzimy duży strumień odwiedzających nas na stoisku Targów Książki. Dlatego dzisiaj cieszymy się ogromną radością i jesteśmy przekonani, że literatura rumuńska nadal będzie się utrzymywać w przyszłości na rynku książki w języku niemieckim. "Wielu pisarzy, którzy przybyli do Lipska, podkreśliło znaczenie demokracji, a także wolności słowa i prasy.

Wartości te odegrały także rolę w debatach nad priorytetem programu "Europa21 - Przestrzeń myślenia dla społeczeństwa jutra". "Czy jesteśmy naprawdę najlepsi?" Zapytano 25 gości z całego świata reprezentujących społeczeństwa obywatelskie, kulturę, naukę i mediów z "Europa21". Omówili oni solidarność i partnerstwo w Europie, a także różne rozumienie historii i przyszłości kontynentu. Cykl wydarzeń, kuratorowany przez dziennikarza i pisarza Mohameda Amjahida, odbył się w 2018 r. Po raz trzeci i ostatni raz przez Robert Bosch Stiftung i Lipskie Targi Książki. "From the Lives of Others" opowiedziło 30 autorów, którzy wzięli udział w 10. edycji serii tematów europejskiej sieci literatury i książek TRADUKI. Minister Stanu ds. Europy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Michael Roth, pogratulował za zaangażowanie albańskiej minister kultury Mireli Kumbaro-Furxhi i austriackiemu pisarzowi Christophowi Ransmayrowi.

"Przez ostatnie cztery dni podróżowaliśmy po całym świecie z książkami i autorami książek, stając się częścią intensywnych spotkań i inspirujących debat. Byliśmy także bardziej polityczni niż kiedykolwiek wcześniej. Już w okresie poprzedzającym kwestię wolności słowa była intensywnie dyskutowana. Spokojne, acz głośne protesty były tego znakiem "- powiedział Oliver Zille, dyrektor Lipskich Targów Książki. "Podsumowując, po tych czterech dniach znów możemy liczyć na literaturę. Jest zaangażowana - dla różnorodności i tolerancji.
I to bardzo mnie cieszy. "

Chcemy porozmawiać! - Duże zainteresowanie nowym forum edukacji politycznej i medialnej

Tegoroczne targi książki zostały ukształtowane przez debaty polityczne, jak nigdy wcześniej. Również w hali 2 odbyła się ożywiona debata na temat nowego forum edukacji politycznej i medialnej. Gwiazdy YouTube, politycy i wpływowi ludzie ciągle zadają pytanie: w jaki sposób młodzi ludzie mogą się bardziej zaangażować w kształtowanie naszej demokracji? Wraz z dziećmi i młodzieżą opracowali ekscytujące projekty interakcji społecznych.

Literatura na żywo! - Spotkanie ze Słowem

Prawdziwie żywą interakcję  z książką można było przeczytać w Lesefest Leipzig. 3600 uczestników zaprezentowało swoje obecne prace i zaprosiło odwiedzających do fantastycznych, ekscytujących lub rozrywkowych światów. Z bliska fani literaccy mogli spotkać się z autorami, debiutantami lub znanymi na całym świecie i nagradzanymi. Charakteryzowało  to doskonałe pisarzy jako zwycięzców Lipskich Targów Książki 2018. Poprzez swoje wybitne dzieła czterem autorom zostały przyznane w tym roku nagrody. W kategorii tłumaczeniu Sabine Stöhr i Yuri Durkot otrzymał nagrodę za ich wspólnej służby tłumaczeniowej, Karl Schloegel został wyróżniony w kategorii non-fiction. W kategorii fikcji Esther Kinsky otrzymała nagrodę Leipzig Book Fair.
 
Manga Comic-Con przeżywa udaną piątą edycję

Po raz kolejny w 1. hali otwarto szczególnie barwny świat literatury. W piątej edycji Manga Comic-Con wzięło udział 104 000 odwiedzających (w 2017: 105. 000 odwiedzających). Wielu gości honorowych świętowało wraz z tysiącami fanów cosplaya wesołymi okrągłymi urodzinami konwencji i po raz kolejny pokazało, jak złożony i pełen pasji jest świat opowieści.

Książkowy świat jutra: przemysł omawia przyszłe tematy

Dla zestresowanych tym tematem  na gości targów w hali 4 czekał środek zaradczy. Na stoisku Holandii i Flandrii lekarz książki zalecił odpowiednią dietę czytelnicżą i ipracę, w zależności od cierpienia odwiedzających.  Czytelniczy spektakl był jedną z wielu innowacyjnych ofert, po to by odkryć literaturę w inny, ciekawszy sposób. Więcej tego typu działań było w hali 5 w Neuland 2.0. Łącznie 13 firm zaprezentowało swoje pomysły biznesowe dla branży książek jutra. Dzięki ponad tysiącom wydarzeń Targi Książki w Lipsku ponownie stały się miejscem spotkań branży specjalistycznej. Eksperci przedstawiali tematy przyszłości za pomocą ekscytujących wydarzeń, takich jak runda autora, forum books.macher czy niemiecki dzień nauczyciela.

Zbliżające się targi książki w Lipsku, 25th Leipzig Antiquarian Book Fair i   6. Manga Comic-Con odbędzie się w dniach 21-24 marca 2019 r.
Gospodarzem targów książki w Lipsku 2019 jest Republika Czeska.
 
O lipskich targach książki

Targi Książki w Lipsku są najważniejszym wiosenną imprezą dla branży książek i mediów, a także postrzegana jest  jako najatrakcyjniejsza impreza tego typu dla czytelników, autorów i wydawców. Prezentuje nowe wiosenne nowości i zapowiedzi, porusza aktualne tematy i trendy oraz pokazuje nie tylko młodą literaturę niemieckojęzyczną, ale także wiadomości z Europy Środkowej i Wschodniej. Ze względu na wyjątkowe połączenie targów i "Leipzig reads" - największego europejskiego festiwalu czytelniczego - targi książki stały się naturalnym magnesem przyciągającym tłum miłośników książek.
We współpracy z Targami Książki w Lipsku, w hali 1 otwarto Manga-Comic-Con (MCC). Równolegle odbyły się 24 Lipskie Targi Książki Antykwarystycznej.

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się