Lipskie Targi Książki - unikalna moc słów
Przez cztery dni Lipskie Targi Książki wyznaczały puls świata książek "Embrace books", dyrektor targów książki Oliver Zille poprosił Kurta Tucholsky'ego o udział w konferencji prasowej.
Pomimo intensywnej zimy blisko 271.000 (w 2017: 285.000) bibliofili i miłośników dobrej literatury od 15 do 18 marca 2018 roku odwiedziło hale wystawiennicze Lipskich Targów Książki aby być blisko swoich autorów i książek. Blisko 197.000 (w 2017: 208,000) gości świętowało w głównym centrum wystawienniczym w Lipsku. Na targach goszczono 2.635 wystawców z 46 krajów (w 2017: 2493 z 43 krajów). Lipskie Targi Książki to jeden z największych w Europie festiwali czytelniczych. "Leipzig reads" zaprosił 3 600 uczestników na 3400 wydarzeń, a publiczność do słuchania, czytania i debatowania. „Pismo i słowo mówione rozpostarły całą swoją siłę nad Targami Książki w Lipsku, które nawet w chwilach burzliwej debaty politycznej i kontrowersji jawiły się jako oaza pokojowego dyskursu i wolności ekspresji”, wyjaśniał Martin Buhl-Wagner, prezes Leipziger Messe.
W tym roku Targi Książki w Lipsku po raz kolejny pokazały, jak wielkie jest zainteresowanie tą książką i jak duże jest jej znaczenie społeczne "- powiedział Heinrich Riethmüller, szef Börsenverein des Deutschen Buchhandels. "Książki promują dialog, którego potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek w naszym społeczeństwie. Wydawcy i księgarnie intensywnie pracują nad zakotwiczeniem książki jako bodźca do debat, jako wiarygodnego źródła informacji i edukacji oraz jako oazy spokoju w naszym wielozadaniowym społeczeństwie."
Miejsce międzynarodowych spotkań
Rumunia - główny kraj tegorocznych targów książki, zachwyciła publiczność 70 wydarzeniami. Prawie 50 autorów prezentowanych pod hasłem "Rumunia. Zamień w" 40 nowych tłumaczeniach pochodzących z różnych gatunków literackich tego kraju. "Nasza droga do honorowego udziału w targach książki w Lipsku nie była łatwa" - mówi Alexandru Popescu z Rumuńskiego Instytutu Kultury. "Ale dziś patrzymy na dziesiątki tłumaczeń rumuńskich dzieł na język niemiecki, cieszymy się z lawiny doniesień medialnych i szerokiej publicznej recepcji literackiego kraju Rumunii, i widzimy duży strumień odwiedzających nas na stoisku Targów Książki. Dlatego dzisiaj cieszymy się ogromną radością i jesteśmy przekonani, że literatura rumuńska nadal będzie się utrzymywać w przyszłości na rynku książki w języku niemieckim. "Wielu pisarzy, którzy przybyli do Lipska, podkreśliło znaczenie demokracji, a także wolności słowa i prasy.
"Przez ostatnie cztery dni podróżowaliśmy po całym świecie z książkami i autorami książek, stając się częścią intensywnych spotkań i inspirujących debat. Byliśmy także bardziej polityczni niż kiedykolwiek wcześniej. Już w okresie poprzedzającym kwestię wolności słowa była intensywnie dyskutowana. Spokojne, acz głośne protesty były tego znakiem "- powiedział Oliver Zille, dyrektor Lipskich Targów Książki. "Podsumowując, po tych czterech dniach znów możemy liczyć na literaturę. Jest zaangażowana - dla różnorodności i tolerancji. I to bardzo mnie cieszy. "
Chcemy porozmawiać! - Duże zainteresowanie nowym forum edukacji politycznej i medialnej
Tegoroczne targi książki zostały ukształtowane przez debaty polityczne, jak nigdy wcześniej. Również w hali 2 odbyła się ożywiona debata na temat nowego forum edukacji politycznej i medialnej. Gwiazdy YouTube, politycy i wpływowi ludzie ciągle zadają pytanie: w jaki sposób młodzi ludzie mogą się bardziej zaangażować w kształtowanie naszej demokracji? Wraz z dziećmi i młodzieżą opracowali ekscytujące projekty interakcji społecznych.
Literatura na żywo! - Spotkanie ze Słowem
Prawdziwie żywą interakcję z książką można było przeczytać w Lesefest Leipzig. 3600 uczestników zaprezentowało swoje obecne prace i zaprosiło odwiedzających do fantastycznych, ekscytujących lub rozrywkowych światów. Z bliska fani literaccy mogli spotkać się z autorami, debiutantami lub znanymi na całym świecie i nagradzanymi. Charakteryzowało to doskonałe pisarzy jako zwycięzców Lipskich Targów Książki 2018. Poprzez swoje wybitne dzieła czterem autorom zostały przyznane w tym roku nagrody. W kategorii tłumaczeniu Sabine Stöhr i Yuri Durkot otrzymał nagrodę za ich wspólnej służby tłumaczeniowej, Karl Schloegel został wyróżniony w kategorii non-fiction. W kategorii fikcji Esther Kinsky otrzymała nagrodę Leipzig Book Fair.
Po raz kolejny w 1. hali otwarto szczególnie barwny świat literatury. W piątej edycji Manga Comic-Con wzięło udział 104 000 odwiedzających (w 2017: 105. 000 odwiedzających). Wielu gości honorowych świętowało wraz z tysiącami fanów cosplaya wesołymi okrągłymi urodzinami konwencji i po raz kolejny pokazało, jak złożony i pełen pasji jest świat opowieści.
Książkowy świat jutra: przemysł omawia przyszłe tematy
Dla zestresowanych tym tematem na gości targów w hali 4 czekał środek zaradczy. Na stoisku Holandii i Flandrii lekarz książki zalecił odpowiednią dietę czytelnicżą i ipracę, w zależności od cierpienia odwiedzających. Czytelniczy spektakl był jedną z wielu innowacyjnych ofert, po to by odkryć literaturę w inny, ciekawszy sposób. Więcej tego typu działań było w hali 5 w Neuland 2.0. Łącznie 13 firm zaprezentowało swoje pomysły biznesowe dla branży książek jutra. Dzięki ponad tysiącom wydarzeń Targi Książki w Lipsku ponownie stały się miejscem spotkań branży specjalistycznej. Eksperci przedstawiali tematy przyszłości za pomocą ekscytujących wydarzeń, takich jak runda autora, forum books.macher czy niemiecki dzień nauczyciela.
Zbliżające się targi książki w Lipsku, 25th Leipzig Antiquarian Book Fair i 6. Manga Comic-Con odbędzie się w dniach 21-24 marca 2019 r.