słowo. obraz terytoria, luty/marzec 2018

słowo. obraz terytoria, luty/marzec 2018

Słowo/obraz terytoria: premiery i zapowiedzi wydawnicze

Udostępnij

Gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria poleca Państwa uwadze kilkaswoich nowości wydawniczych z dziedziny historii sztuki o architektury.

nowości

 
     

Małgorzata Omilanowska
Budowanie nad Bałtykiem. Studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi
Seria: Gdańsk. Historia i współczesność


Oprawa twarda, 216 stron
Cena detaliczna: 65 zł

Tom studiów autorstwa wybitnej historyk sztuki, poświęconych rozmaitym aspektom architektury wznoszonej w XIX i XX wieku na Pomorzu i Żmudzi, a zwłaszcza w Gdańsku. Małgorzata Omilanowska pisze między innymi o fenomenie późnej defortyfikacji Gdańska w kontekście zmian zachodzących w urbanistyce miast europejskich w XIX wieku, o problemie interpretacji neorenesansu niemieckiego wobec poszukiwań gdańskiej identyfikacji regionalnej i narodowej w dobie przynależności do cesarstwa niemieckiego, o sprawie wyboru stylu dla gmachu głównego Politechniki Gdańskiej, o translokacji gotyckiego domu z ulicy Chlebnickiej, o dziejach łaźni publicznych w Gdańsku i krematorium we Wrzeszczu, o początkach tworzenia kąpielisk morskich nad Bałtykiem i architekturze uzdrowisk nadmorskich, a także o działalności na Pomorzu niemieckich architektów – Waltera Gropiusa i Gottfrieda Boehma.

Spis treści w PDF

Więcej

 
 
     

Praca zbiorowa
O Gdańsku literackim 1945-2015. Archeologie miejsca, palimpsesty historii




Oprawa broszurowa, 382 strony
Cena detaliczna: 49 zł

Obraz Gdańska jako kulturowego fenomenu i szczególnego lieux d’imagination ukształtował się pod wpływem tekstów literackich oraz wizualnych form narracyjnych, powstałych w odpowiedzi na doniosłe wydarzenia i przemiany historyczne, które stały się udziałem miasta i jego mieszkańców. Teksty literackie traktujące o Gdańsku były przy tym uwikłane w odmiany aktualnych koniunktur i meandry ideologicznych „wielkich narracji” lub angażowały się – z rozmysłem lub czasem mimowolnie – w różnorodne formy oporu, tworząc indywidualne postacie przeciw-pamięci.

Cechą charakterystyczną tych prywatnych auto/bio/geo/grafii była stała oscylacja pomiędzy archeologicznym odkrywaniem kolejnych własności miasta a genealogicznym uzmysławianiem sobie jego nieuchronnie palimpsestowego charakteru.

Spis treści w PDF

Więcej

 
 
     

Marcin Żakiewicz
Gdańsk ewangelicki. Dzieje specyfiki kulturalnej i potęgi gospodarczej miasta na przestrzeni stuleci Seria:




 
Oprawa broszurowa, 128 stron
Cena detaliczna: 42 zł 

Wielkość Gdańska nie opierała się tylko na prawnych regulacjach, ponieważ przywilejów i swobód handlowych z nadania królewskiego mu nie brakowało. Gdańsk budował swą republikańską genealogię w obszarze ducha, ducha ewangelickiego, surowego, ale i głęboko humanistycznego, zakorzenionego w Biblii, w antyku i w etyce stoickiej. Książka ukazuje ślady tego protestanckiego etosu w historii, literaturze, sztuce, architekturze i obyczajach mieszkańców Gdańska na przestrzeni stuleci jego istnienia.

Więcej

 
 
 

zapowiedzi

 
 
         
 

Praca zbiorowa
Ilustrowany słownik terminów literackich




Leksykon ten chciałby być lampą. Służyć ilustrowaniu pojęć i terminów, a zwłaszcza oświetlać te miejsca, w których czujemy się niepewnie, bo dawno tam nie byliśmy.

Planowany termin wydania:
marzec/kwiecień 2018

Więcej

 

Jacek Friedrich
Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku



Jest to książka o tym, w jaki sposób dzieła sztuki czy – szerzej – wytwory kultury wizualnej brały udział w walce ideowej, ideologicznej, a nawet wprost politycznej w Wolnym Mieście Gdańsku.

Planowany termin wydania:
marzec 2018

Więcej

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się