List sprzeciwu branży literackiej wobec Ustawy o ochronie rynku książki
Polska Izba Książki zaprezentowała nową odsłonę Ustawy o ochronie rynku książki, zwaną w minionych latach “ustawą o książce” lub “ustawą o jednolitej cenie książki”. Wprowadza ona regulację cen książek i tym samym dzieli branżę literacką. W serwisie lubimyczytać.pl ukazał się list sprzeciwu wobec ustawy, który na dzień 28 kwietnia 2021 roku podpisało 66 osób. Wśród nich znajdują się m.in.: wydawcy, pisarze i pisarki oraz księgarze.
- Ustawa o książce budzi skrajne emocje
- Środowisko wydawców i czytelników jest bardzo podzielone
- List otwarty i sprzeciw wobec ustawy zgłasza 66 osób, w tym wydawcy, pisarze i pisarki oraz księgarze
- Główne postulaty budzące sprzeciw to równa cena książki we wszystkich księgarniach przez cały rok, brak rabatów i promocji na nowości
- List jest dostępny tu: https://lubimyczytac.pl/sprzeciw-wobec-ustawy-o-ochronie-rynku-ksiazki-list-otwarty
Na łamach lubimyczytać.pl opublikowaliśmy list sprzeciwu wobec Ustawy o ochronie rynku książki, prezentujący stanowisko kilkudziesięciu wydawnictw. Podpisani wyrazili kategoryczny sprzeciw wobec wprowadzenia ustawy w zaproponowanej formie. W liście wydawcy z całą stanowczością stwierdzają, że nie zgadzają się z projektem mającym za swój główny cel regulację cen książek, a po wprowadzeniu dokumentu w zaproponowanym kształcie powstaną trudne do przewidzenia perturbacje rynkowe.
Zdaniem autorów ustawy, ma ona przyczynić się do ratowania polskiego rynku książki. Jej założeniem jest nałożenie na wydawców i importerów książek obowiązku ustalenia jednolitej ceny książki papierowej przed wprowadzeniem jej do obrotu, a następnie utrzymywanie stałej ceny przez okres 12 miesięcy. Projekt ustawy trafił do Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku, lecz finalnie nie zapadły żadne wiążące decyzje.
Temat powrócił do dyskusji w kwietniu 2021 roku. Zaniepokojenie u części polskich wydawców wywołały informacje o objęciu stałą ceną książek elektronicznych także e-booków i audiobooków. Na łamach serwisu lubimyczytać.pl opublikowano list podpisany przez osiem wydawnictw-udziałowców Platformy Dystrybucyjnej Wydawnictw (PDW) oraz Adama Nowickiego, prezesa PDW. W odpowiedzi na to pismo, prezeska Polskiej Izby Książki Sonia Draga uspokajała, że podobnych zapisów w ustawie o książce nie będzie.
20 kwietnia Polska Izba Książki udostępniła zaktualizowany projekt Ustawy o ochronie rynku książki wraz z Uzasadnieniem do ustawy. Zaproponowano w nim konsultacje nad jej kształtem, które miały potrwać do 18 maja. Zaproszono do nich wszystkie podmioty działające na rynku książki. Tymczasem aż 66 osób z książkowej branży zdecydowało się opublikować list otwarty i sprzeciw wobec ustawy.
Serwis lubimyczytać.pl relacjonuje postępy prac oraz wymianę poglądów stron biorących udział w dyskusji. Polska Izba Książki prowadzi obecnie konsultacje z podmiotami z branży książki. Swoje poglądy wyrażają zarówno wydawcy, jak i czytelnicy, którzy obawiają się podniesienia cen książek i braku licznych promocji oraz atrakcyjnych rabatów na książki.
Serwis lubimyczytać.pl stał się platformą wymiany poglądów zainteresowanych w temacie Ustawy o książce. Wszystkie opublikowane na lubimyczytać.pl artykuły, rozmowy ze zwolennikami i przeciwnikami ustawy, a także obszerne dyskusje czytelników, można znaleźć pod adresem:
https://lubimyczytac.pl/ustawa-o-ksiazce
Serwis lubimyczytać.pl to największy portal o książkach w polskim internecie. Miesięcznie odwiedza go ponad 3,5 mln użytkowników. W bazie znajduje się 24 mln ocen i prawie 500 tys. książek. Pod patronatem lubimyczytać.pl ukazało się 2,8 tys. książek z 80 wydawnictw. Laureat licznych nagród m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii “Kultura w sieci”, “Firmy Polskiego Internetu” i “Gazeli Biznesu”. Od początku istnienia spółki prezesem jest Izabela Sadowska.