Zośka Papużanka w bibliotece internetowej Wolne Lektury

Zośka Papużanka w bibliotece internetowej Wolne Lektury

Zośka Papużanka w bibliotece internetowej Wolne Lektury

Udostępnij

By zachęcić do czytania – a także do wspierania kultury – biblioteka internetowa Wolne Lektury zaprasza do współpracy współczesnych uznanych pisarzy. Tym razem swoje opowiadanie publikuje w niej Zośka Papużanka, autorka licznych powieści i opowiadań, nominowana do Nagrody Nike i Paszportów Polityki. Wcześniej dla Wolnych Lektur pisali m.in. Łukasz Orbitowski, Paweł Sołtys, Sylwia Chutnik i Radek Rak, których utwory można przeczytać tutaj, większość z nich również w wersji audio.

Tym razem proponujemy czytelnikom biblioteki utwór pt. Pan Parasol i choć mamy nadzieję, że czerwiec upłynie słonecznie i bez deszczu, jesteśmy przekonani, że opowieść o parasolach spodoba się niezależnie od pogody – mówi Ilona Siwak, specjalistka ds. wydawniczych i promocyjnych Wolnych Lektur. – Zośka Papużanka ma swój niepodrabialny styl i choć jej opowiadanie nie jest długie, widać w nim, jak autorka lubi bawić się językiem.

Parasole – w życiu i w literaturze – to przedmioty, które często zabieramy ze sobą w drogę, choć łatwo je też zagubić, pisała o tym choćby Wisława Szymborska w Biurze rzeczy znalezionych. Parasol jest bowiem wdzięcznym tematem literackim nieprzerwanie od XVIII w., szczególnie w fabułach romansowych. Gdy pada deszcz, może wydarzyć się wiele, o czym wiedzą bohaterowie Deszczowego dnia w Nowym Jorku Woody’ego Allena, bardzo literackiej historii filmowej.

Parasol zawiązuje akcję, np. wtedy gdy mężczyzna ofiarowuje swój parasol kobiecie (tak rozpoczyna się znajomość Ani Shirley z Royem Gardnerem). Szczególnie w XX-wiecznych powieściach kobiece parasolki pomagają odwrócić uwagę od rozmowy w niezręcznej sytuacji. Ewa z Dziejów grzechu Stefana Żeromskiego rysuje parasolką na piasku, pani de Guermantes z cyklu Marcela Prousta kręci nią kółka na dywanie. Takich przykładów można znaleźć bez liku. Parasol jednak bywa też mniej romantyczny, a nawet grubiański. Służy napominaniu – kto pamięta, jak wdowa Wąsowska trąca Ochockiego parasolką w Lalce Bolesława Prusa?

Z tymi literackimi odniesieniami do parasoli wdzięcznie gra Zośka Papużanka, która kilka dni po premierze najnowszej powieści Kąkol publikuje krótszą prozę w bibliotece internetowej Wolne Lektury.

Pan Parasol chodził za mną od dawna i cieszę się, że znalazł swoje miejsce w Wolnych Lekturach, z których często korzystam, głównie w mojej pracy nauczycielskiej – mówi Zośka Papużanka. – Miło widzieć, że Wolne Lektury obrastają literaturą najnowszą. Zapraszam po Kąkol, moją najnowszą książkę, do Wydawnictwa Marginesy i po historię rzeczy zgubionych na stronę Wolnych Lektur”.

Co miesiąc na rynku książki pojawiają się dziesiątki, a nawet setki nowych książek. Dzisiaj nie sposób rozeznać się w tym, co warto czytać i na których autorów zwrócić uwagę, zwłaszcza gdy większość okładek krzyczy do czytelników takimi hasłami jak: wybitna powieść, na taki debiut warto było czekać albo: to jedna z najlepszych książek tego roku. Czujemy się odpowiedzialni za rozwój literatury. Staramy się wybierać najciekawsze pisarskie głosy współczesności i budować z nimi bibliotekę, która – mamy nadzieję – przetrwa nas wszystkich” – komentuje Paulina Choromańska, wiceprezeska fundacji Nowoczesna Polska, twórcy biblioteki internetowej Wolne Lektury.

 

*Anię na Wyspie Lucy Maud Montgomery, Dzieje grzechu Stefana Żeromskiego, Stronę Guermantes Marcela Prousta oraz Lalkę Bolesława Prusa znajdziecie na www.wolnelektury.pl

 

kontakt:

ilonasiwak@nowoczesnapolska.org.pl,

paulina.choromanska@nowoczesnapolska.org.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się