Literacka Nagroda Nike 2024. Statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zl otrzymała Urszula Kozioł

Literacka Nagroda Nike 2024. Statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zl otrzymała Urszula Kozioł

Literacka Nagroda Nike 2024. Statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zl otrzymała Urszula Kozioł

Udostępnij

W tym roku Literacka Nagroda Nike została przyznana po raz 28. Zwycięzcę, wyłoniono spośród siedmiu finalistów, ogłoszono podczas uroczystej gali w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Nagroda Literacka Nike to jedno z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce. Statuetkę na przestrzeni lat odebrał między innymi Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska i Mariusz Szczygieł. Co roku w rywalizacji o nagrodę mogą brać udział dzieła reprezentujące wszystkie gatunki literackie. Wśród nominowanych tekstów znajdziemy powieści, eseje, poezję i reportaże, a konkurs obejmuje tylko twórców żyjących.

Przed oficjalną galą rozdania Nike swojego faworyta wybrali czytelnicy. W 2024 roku nagrodę otrzymał Michał Witkowski za tekst "Wiara. Autobiografia". Z kolei statuetkę Literackiej Nagrody Nike oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł otrzymała urodzona w Lubelskiem Urszula Kozioł. Poniżej przypominamy listę dzieł, które konkurowały w ostatnim etapie rywalizacji.

  • Marzanna B. Kielar, "Wilki", wyd. Znak
  • Urszula Kozioł, "Raptularz", wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy
  • Małgorzata Lebda, "Łakome", wyd. Znak
  • Cezary Łazarewicz, "Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa", wyd. Czytelnik
  • Piotr Paziński, "Przebierańcy w nicości", wyd. Nisza
  • Andrzej Sosnowski, "Elementaże (1&2)", Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
  • Michał Witkowski, "Wiara. Autobiografia", wyd. Znak Literanova
  • Literacka Nagroda Nike trafiła do Urszuli Kozioł. O czym jest "Raptularz"?

"'Raptularz' zawiera utwory, które są kontynuacją poetyckich poszukiwań wybitnej poetki. Ton lamentu i skargi, tak bardzo obecny w poprzednich tomach, tutaj przechodzi w refleksyjny, dojrzały humanizm, podziw i szacunek dla wszystkiego, co kruche, wymagające uwagi i opieki. Ludzi, zwierząt, roślin" - czytamy w opisie książki.

Wiersze zawarte w „Raptularzu” to szkice, które nakładają się na siebie i krzyżują, ale domagają się przedśmiertnego wypowiedzenia – pisał ks. Andrzej Draguła.
Tom kończy się poetyckim tekstem „Ostatni list”, w którym nie ma już ani buntu przeciwko przemijaniu, ani targowania się z losem o trwanie: „Pora powiedzieć światu / adieu / odchodzę / skoro nawet odeszłam / od siebie samej”.

Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce, wsi w powiecie biłgorajskim, w gminie Księżpol. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Obecnie mieszka we Wrocławiu. To autorka kilkudziesięciu tomików poetyckich, wielu utworów dramatycznych, a także felietonów. Jest starszą siostrą nieżyjącego już Andrzeja Kozioła, wieloletniego członka zespołu Vox.

źródło: https://kultura.gazeta.pl/kultura, https://radio.lublin.pl/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się