Literackie święto: Polska uczci Nobla dla Olgi Tokarczuk

Literackie święto: Polska uczci Nobla dla Olgi Tokarczuk

Literackie święto: Polska uczci Nobla dla Olgi Tokarczuk

Udostępnij

Transmisje noblowskiej gali, wieczór noblowski, czytanie książek Olgi Tokarczuk - to niektóre wydarzenia zaplanowane m.in. w Toruniu, Krakowie i Wrocławiu z okazji wtorkowej ceremonii wręczenia literackiego Nobla Oldze Tokarczuk.

We wtorek po południu w Sztokholmie Olga Tokarczuk (Nobel za 2018 rok) oraz Peter Handke (Nobel za 2019 rok) odbiorą z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty noblowski medal oraz dyplom. Nagrody Nobla otrzyma także dwunastu noblistów z pozostałych dziedzin. Oddzielna ceremonia odbędzie się w Oslo, gdzie wręczona zostanie Pokojowa Nagroda Nobla.

W poniedziałek wieczorem w Dworze Artusa w Toruniu odbędzie się performatywne czytanie fragmentów powieści Olgi Tokarczuk w wykonaniu aktorów Teatru im. W. Horzycy. Toruńscy aktorzy przeczytają fragmenty „Biegunów”, „Prawieku i innych czasów”, „Domu dziennego domu nocnego”. Prozą noblistki zajmą się: Tomasz Mycan, Julia Sobiesiak i Matylda Podfilipska. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć noblistki z jej pobytów w Toruniu.

W Krakowie, z okazji wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie organizuje we wtorek wieczór noblowski. O godz. 19 rozbrzmi hejnał z wieży Domu pod Globusem (ul. Długa 1, siedziba Wydawnictwa Literackiego) - melodię zagra hejnalista, który na co dzień pracuje w Wieży Mariackiej. Następnie na ścianie tego budynku wyświetlą się animacje i iluminacje. „Będzie to hołd dla noblistki i przypomnienie, że tutaj przy ul. Długiej 1 mogła również rozwijać swoje literackie skrzydła” - powiedziała PAP Martyna Słowik z biura promocji Wydawnictwa Literackiego.

Od godziny 20 do północy w siedzibie Wydawnictwa Literackiego aktorzy będą czytać fragmenty powieści noblistki: o godz. 20 - Jan Peszek „Księgi Jakubowe”, o 21 - Bartosz Bielenia „Prawiek i inne czasy”, Dorota Segda „Bieguni”, Anna Dymna „Anna In w grobowcach świata”. Bezpłatne wejściówki na wieczór już się rozeszły.

We wtorek na wrocławskim rynku będzie można obejrzeć transmisję na żywo z ceremonii wręczenia Nagród Nobla. Wcześniej, bo już od godz. 15.30 na ekranie wyświetlane będą obszerne fragmenty mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk z 7 grudnia, a także fragmenty jej przemówień, m.in. ze spotkania w Narodowym Forum Muzyki.

Wrocławianie będą mogli również pogratulować Oldze Tokarczuk, wpisując się do księgi gratulacyjnej, która zostanie wystawiona o godz. 15. Później księga zostanie przeniesiona do wrocławskiego ratusza a następnie przekazana noblistce.

Jak poinformował PAP Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego wrocławskiego magistratu w związku z przyznaniem Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk w ciągu dnia w kilkudziesięciu wrocławskich szkołach w ramach lekcji będą organizowane czytania książek noblistki. „Chcemy, żeby 10 grudnia na trwałe wpisał się w nasz wrocławski kalendarz jako dzień literatury w szkołach” - podkreślił.

Tego dnia w Ossolineum odbędzie się także prezentacja oryginalnych druków z ilustracjami, które wykorzystane zostały przez pisarkę przy pracy nad „Księgami Jakubowymi”. Pracownicy Działu Starych Druków opowiedzą m.in. o tym, co kryją dawne księgi oraz o wspólnej pracy z noblistką.

Transmisję z wręczenia Nagrody Nobla organizuje także Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, w okolicach, której mieszka pisarka. Transmisja w sali widowiskowej MOK rozpocznie się o godz. 16.

Z okazji literackiego Nobla dla Tokarczuk do warszawskich bibliotek publicznych oraz szkół ponadpodstawowych przekazano ponad 2 tys. książek pisarki. Do wyboru będzie aż czternaście tytułów. Wśród nich znajdą się zarówno starsze pozycje, jak i te najnowsze wydawnictwa, m.in.: „Podróż ludzi księgi”, „Prawiek i inne czasy”, „E.E”, „Dom dzienny”, „Dom nocny”, „Bieguni”, „Opowiadania bizarne” oraz „Księgi Jakubowe”. Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy znajdą książki w bibliotekach w każdej dzielnicy, a uczniowie w 126 bibliotekach szkolnych.

„Cieszę się, że możemy w ten sposób uczcić Nobla znakomitej polskiej pisarki, której twórczość cenię osobiście. Niech będzie to okazja do stworzenia prawdziwego czytelniczego święta z Olgą Tokarczuk w roli głównej. Zapraszam do bibliotek, zachęcam do czytania Olgi Tokarczuk” - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

[źródło: PAP, Agata Tomczyńska, Beata Kołodziej, Katarzyna Krzykowska]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się