] Literatura kocha kino (z wzajemnością)

] Literatura kocha kino (z wzajemnością)

Literatura kocha kino (z wzajemnością).Prezent od BookBeat i Nowych Horyzontów

Udostępnij

Miłość literatury i kina trwa od ponad stu lat i – jakby powiedział to Jonas Mekas – z roku na rok jest tylko młodsza. Jako Nowe Horyzonty od dawna prezentujemy różne oblicza tej miłości ze strony kina.

Dziś mamy przyjemność spojrzeć na tę relację również od strony literackiej: we współpracy z BookBeat, aplikacją do słuchania audiobooków i czytania e-booków, przygotowaliśmy dla Was specjalną promocję, dzięki której przez 40 dni będziecie mogły i mogli bezpłatnie korzystać z pakietu BookBeat Unlimited.

Jak najlepiej celebrować miłość literatury i kina? Stworzyliśmy zestawienie pięciu najciekawszych związków, dzięki którym odkryjecie piękno różnorodności literacko-filmowych połączeń. Sprawdźcie, które książki z bogatej oferty BookBeat idą pod rękę z filmami dostępnymi na platformie Nowe Horyzonty VOD. Jako scenerię dla poszczególnych relacji wybraliśmy Amerykę – to idealna rozgrzewka przed zbliżającym się 13. American Film Festival (8-13 listopada).

Jak skorzystać z oferty BookBeat?

- Kliknij w ten link,
- załóż konto,
- pobierz aplikację BookBeat – do upolowania w Google Play i App Store,
- zacznij słuchać lub czytać! Wybieraj wśród tysięcy tytułów. Skorzystaj z kodu aff40, który daje 40 dni darmowego dostępu do pakietu BookBeat Unlimited.

A co jeśli między Wami nie kliknie? W każdej chwili możesz zrezygnować ze swojej subskrypcji. 

Oferta jest ważna wyłącznie dla nowych użytkowników BookBeat od 3.10 do 20.11.2022.

1 New York, I Love You

Nowy Jork rozkochał w sobie tysiące filmowców i literatów, którzy osadzili w nim akcję swoich opowieści. W przypadku Leopolda Tyrmanda spełnił także rolę czułego swata: tutaj rozwijała się jego skomplikowana miłość do Ameryki, tutaj rozkwitał jego niezwykły związek z Mary Ellen Fox. Książka Agaty Tuszyńskiej Tyrmandowie. Romans amerykański przenosi nas do USA drugiej połowy XX wieku i zagląda za kulisy wyjątkowej, hollywoodzkiej wręcz relacji Mary i Leopolda. Wraz z niepublikowaną dotychczas korespondencją ich obojga (niemal sto listów!) prezentuje jeszcze inne oblicze dawnego „pornografa”, który po latach gorszył się nawet „Playboyem”.

Posłuchaj: Tyrmandowe. Romans amerykański

Inne oblicze miłości przyrządzonej po nowojorsku prezentuje Todd Haynes w filmie Carol. Lata 50. XX stulecia; młoda, aspirująca fotografka (rewelacyjna Rooney Mara) oraz zamężna, dojrzała kobieta (równie rewelacyjna Cate Blanchett) poznają się przypadkiem w mieście ogarniętym bożonarodzeniowym szałem zakupów. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze, niż nakazy (i zakazy) obyczajowe epoki, w której żyją.

Obejrzyj: Carol

 

2 Ulubieńcy Ameryki

Laura Palmer, Courtney Love i Madonna. Jeremy i dziewczyny z teledysków Aerosmith. Kurt, Eddie, Layne, Chris i Andy. Axl i Bono. Seattle i Sub Pop. Koszule w kratę i martensy. MTV Unplugged i Beavis i Butt-head. Te postaci i artefakty ukształtowały zbiorową wyobraźnię całej generacji, (zazwyczaj) denerwowały rodziców i do dziś fascynują nowe pokolenie. Anna Gacek przygotowała w swojej książce niezwykle intensywny ekstrakt z amerykańskiej (pop)kultury lat 90. Ostrzegamy: trudno oderwać się od tej historii.

Posłuchaj: Ekstaza. Lata 90. Początek

Iggy Pop mógłby swoją biografią obdarować (co najmniej) kilkanaście innych osób. Jak zatem opowiedzieć o jednej z najjaśniejszych gwiazd amerykańskiej kontrkultury? Najlepiej powierzyć to zadanie innej gwieździe awangardy – Jimowi Jarmuschowi. Przesiąknięty punkową energią Gimme Danger nie jest jednak fanowską laurką. Iggy Pop i muzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje.

Obejrzyj: Gimme Danger

 

3 W Ameryce, czyli w drodze

Nie możesz wyruszyć w podróż drogą 66? W takim razie droga 66 przyjedzie do Ciebie – dzięki Arturowi Owczarskiemu i jego porywającej opowieści. Droga matka to hołd złożony najsłynniejszej trasie w USA, łączącej wschód z zachodem. Rozsiądźcie się wygodnie (lub słuchajcie w trasie): to będzie znakomita wyprawa.

Posłuchaj: Droga 66. Droga matka

Niepodważalnie kultowy status ma także Konwój Sama Peckinpaha. W jego słynnym filmie śledzimy historię „Gumowego Kaczora” (nieśmiertelna rola Krisa Kristoffersona) – kierowcy ciężarówki, zawadiaki i buntownika, który ponad wszystko kocha nieograniczoną wolność. Zatem: w drogę!

Obejrzyj: Konwój

 

4 Klasowe napięcia

Postać Martina Edena od ponad stu lat pobudza wyobraźnię pisarzy i reżyserów. Bohater wykreowany przez Jacka Londona to pełnokrwisty, fascynujący przypadek człowieka oślepionego miłością i pokusą zdobycia majątku, który płaci olbrzymią cenę za próby spełnienia swoich ambicji. Dzieło Londona obnaża także konformizm i jałowe samozadowolenie elit, które od wieków powodują klasowe napięcia.

Posłuchaj: Martin Eden

Po lekturze (lub odsłuchaniu) literackiego pierwowzoru, warto obejrzeć najnowszą adaptację Martina Edena. Pietro Marcello przeniósł akcję do Europy drugiej połowy XX wieku, chcąc pokazać uniwersalność i ponadczasowość opowiedzianej w książce historii. Jego Martin Eden jest hołdem dla wszystkich outsiderów i indywidualistów, którzy kroczą własną drogą, często na przekór systemowi i bez żadnego wsparcia ze strony otoczenia.

Obejrzyj: Martin Eden

 

 

5 Różne wersje wydarzeń

„Przypadek? Nie sądzę”. Pod tym wspaniałym hasłem kryje się cały nurt opowieści tak szalonych i nieprawdopodobnych, że aż pięknych. Jedną z nich jest wybornie zakręcona, piekielnie zabawna komedia o historii zakładników pojmanych w trakcie oglądania mieszkania na sprzedaż. Wiemy, że są wśród Was fanki i fani Mężczyzny o imieniu Ove. Zafundujcie sobie przyjemność i zanurkujcie w najnowszej powieści Frederika Backmana, który wcześniej zachwycił nas Ovem.

Posłuchaj: Niespokojni ludzie

„Co tu się odteoriospiskowało?” Oto historia, która wciąga bez końca i bez reszty wprawia nas w osłupienie. David Robert Mitchell stworzył epicką (i z epickim humorem!), pełną zaskakujących pomysłów i zwrotów akcji historię śledztwa, w którym poszlaki znajdują się w każdym popkulturowym artefakcie, a nic nie jest takie, jakie się nam zdaje. Przed Wami największa teoria spiskowa w dziejach!

Obejrzyj: Tajemnice Silver Lake

 

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się