Literatura na fali. Znamy program Europejskiej Nocy Literatury 2022

Literatura na fali. Znamy program Europejskiej Nocy Literatury 2022

Literatura na fali. Znamy program Europejskiej Nocy Literatury 2022

Udostępnij

Programowi 11. edycji Europejskiej Nocy Literatury, organizowanej przez Wrocławski Instytut Kultury 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim, przyświecać będzie hasło „TEMAT RZEKA”. Dziesięć książek, którymi rozwija ten tytuł kurator wydarzenia Michał Rusinek, to pozycje, które przypłyną do Wrocławia ze wszystkich stron świata.

Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia (w tym roku wybór padł na Przedmieście Świdnickie). Program 11. edycji literackiego święta przygotował Michał Rusinek – pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca, a dawniej także sekretarz Wisławy Szymborskiej, której fundację dziś prowadzi.

Michał Rusinek opowiada o programie ENL-u: LINK

Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL-u, jest „TEMAT RZEKA”.  – Rzeki wprowadzają ruch wśród tego, co stałe. Dają nam się nieść z ich prądem, stawiają opór, gdy płyniemy pod prąd – opowiada o motywie przewodnim edycji Rusinek. – W literaturze bywają są symbolami, toposami, niebywale pojemnymi metaforami, także dla filozofów wierzących w ruch i zmienność

10 dopływów „TEMATU RZEKI”

Dużą część tegorocznego programu literackiego stanowią opowiadania – za ich sprawą żeglować będziemy po rzekach nie tylko Europy, ale i innych części świata. Wśród polskich autorów, których krótkie formy usłyszymy podczas ENL-u, znalazł się Andrzej Stasiuk i jego pochodzące z tomu „Kroniki beskidzkie i światowe” teksty „Rzeka dzieciństwa” i „Dzień w kwietniu”, a także Kornel Filipowicz i jego traktujące o dziecięcym doświadczaniu natury opowiadanie „Radość w próżni” (ze zbioru „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek”). Europę Środkową reprezentują też: węgierski mistrz nowelistyki Dezső Kosztolányi z opowiadaniami „Karp” i „Smok” („Dom kłamczuchów”) oraz Czeszka Radka Denemarková ze wstrząsającym portretem mężczyzny ogarniętego obsesją na punkcie wody – powieścią „Kobold”.

Aż trójka pisarzy, których proza prezentowana będzie 20 sierpnia, pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dwójka z nich to twórcy dobrze już wrocławskiej publiczności znani. Twórczość Zadie Smith znalazła się w programie ENL-u już po raz trzeci – tym razem trafiło do niego jej opowiadanie „Sztuczna rzeka” z tomu „Grand Union”. Po raz drugi usłyszymy też Roberta MacFarlane’a, tym razem we fragmencie ekologicznego „reportażu poetyckiego” „Podziemia. W głąb czasu”. Trzecim Brytyjczykiem w tegorocznej selekcji jest Colin Thubron, autor książki „Amur. Między Rosją a Chinami” – fascynującego przewodnika po rosyjsko-chińskim pograniczu, które podzielone jest nurtem tytułowej rzeki.

W naszej rzecznej podróży zawiniemy i do Skandynawii, a to za sprawą jednej z najwybitniejszych powieści XX wieku, która w 1920 roku przyniosła norweskiemu mistrzowi słowa Knutowi Hamsunowi literacką Nagrodę Nobla – historii o poszukiwaniu drogi powrotnej do stanu natury „Błogosławieństwo ziemi”. Dwie ostatnie pozycje w programie ENL-u przypłyną do nas zza oceanu: na Przedmieściu Świdnickim usłyszymy opowiadania „Milczenie” i „Eleonora” autorstwa amerykańskiego klasyka literatury grozy Edgara Allana Poe („Opowiadania prawie wszystkie”) oraz fragment osadzonej na kanadyjskiej prowincji powieści „Nikolski” Nicolasa Dicknera.

 11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia 2022 – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową oraz na Facebooka. Już dziś zapraszamy na konferencję prasową Europejskiej Nocy Literatury, podczas której ogłoszony zostanie pełny program nadchodzącej edycji wydarzenia. Konferencja odbędzie się 14 lipca o godzinie 12:00 na Przedmieściu Świdnickim – więcej szczegółów już wkrótce!

Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się