Literatura polska na portalu iliteratura.cz

Literatura polska na portalu iliteratura.cz

Literatura polska na portalu iliteratura.cz

Udostępnij

Udział Polski w roli gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiego „Svět knihy" w maju 2020 miał być największą od dekady okazją do wielowątkowej promocji Polski w Czechach.

Te plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Organizatorzy polskiej prezentacji – Instytut Książki i Instytut Polski w Pradze – elastycznie zareagowali na aktualną sytuację, realizując serię projektów dostosowanych formą do ograniczeń związanych z epidemią.

Pisaliśmy już o polskich numerach tematycznych czasopism: „Dějiny a současnost” oraz „A2”. Publikowaliśmy także filmy z udziałem czeskich pisarzy Jáchyma Topola i Petra Borkovca, kórzy mówią o swojej fascynacji polską literaturą (kolejny wywiad w tym cyklu przybliżymy już jutro). Tym razem pragniemy przedstawić projekt realizowany przez portal iliteratura.cz, gdzie można znaleźć cykl wywiadów (m.in. z historykiem literatury prof. Jiřím Trávníčkiem oraz ilustratorem Piotrem Sochą) i recenzji wydanych ostatnio w języku czeskim powieści Martyny Bundy, Weroniki Gogoli, Piotra Pazińskiego i innych polskich autorów.

Profesor Trávníček mówi o tym, że brakuje mu wśród laureatów literackiego Nobla takich pisarzy, jak Gombrowicz czy Herbert, snuje rozważania na temat roli środkowej Europy w dziejach kultury na Starym Kontynencie, odnosi się do kwestii wzajemnego postrzegania Polaków i Czechów, mitologizacji i demitologizacji, porównuje czytelnictwo w Polsce i Czechach.

Cały polski blok tematyczny na iliteratura.cz znaleźć można pod poniższym adresem:

http://www.iliteratura.cz/Sekce/989/ksiazki-polsko


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się