Macl, Pollack i Siwczyk z Nagrodami Václava Buriana

Macl, Pollack i Siwczyk z Nagrodami Václava Buriana

Macl, Pollack i Siwczyk z Nagrodami Václava Buriana

Udostępnij

20 września poznaliśmy laureatów Nagrody Václava Buriana, organizowanej przez Muzeum Sztuki w Ołomuńcu/Triennale SEFO oraz Czeskie Radio Ołomuniec. Laur w kategorii poezja przypadł Ondřejowi Maclowi, Krzysztof Siwczyk otrzymał nagrodę publiczności, a Martin Pollack został uhonorowany za wkład w dialog środkowoeuropejski.

Odpowiedzialność za wybór współczesnych tekstów z Czech, Polski, Słowacji i Niemiec tradycyjnie spoczywała na międzynarodowym jury, w skład którego wchodzili Petr Borkovec, Leszek Engelking, Lena Dorn, Ján Gavura oraz Tomáš Tichák. W kategorii poezja nominowani byli: Sibylla Vričić Hausmann (1979), poetka i pisarka z Lipska; Silvia Kaščáková (1976) poetka, tłumaczka i autorka tekstów muzyki klasycznej, gospel i popularnej z Rużomberka, Ondřej Macl (1989), poeta, tłumacz, krytyk literacki, performer i aktor z Pragi, i wreszcie Krzysztof Siwczyk (1977), poeta, eseista, recenzent literacki, felietonista i aktor filmowy z Gliwic na Górnym Śląsku.

Nagrodę za wkład w dialog środkowoeuropejski w dziedzinie kultury otrzymał austriacki slawista, dziennikarz, tłumacz i pisarz Martin Pollack (1949), wybitny znawca wschodnioeuropejskiej przestrzeni kulturowej XX wieku.

Finał Nagrody Václava Buriana, co roku organizowany przez Komitet Nagrody Václava Buriana, nawiązuje do działalności kulturalnej ołomunieckiego dziennikarza, polonisty i poety Václava Buriana (1959-2014). Międzynarodowe jury, złożone z fachowców, nominuje czwórkę poetek i poetów z Polski, Słowacji, Czech i niemieckojęzycznych krajów europejskich. O ich poezji dyskutuje się publicznie podczas finałowej imprezy, po czym następuje tajny akt wyboru zwycięzcy.

Pierwszym laureatem w kategorii Za poezję został w 2016 roku czeski poeta Milan Děžinský, a nagrodę w kategorii Za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski odebrał polski bohemista, tłumacz i publicysta Aleksander Kaczorowski.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się