Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa europejskiego – Europa Nostra Awards 2021
23 września 2021 r. w siedzibie Fundacji Giorgio Cini w Wenecji odbyła się ceremonia wręczenia Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa europejskiego – Europa Nostra Awards 2021.
Podczas uroczystości przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europa Nostra z dumą ogłosili czterech laureatów Grand Prix oraz laureata nagrody publiczności, którzy zostali wybrani spośród 24 tegorocznych laureatów z 18 krajów europejskich. Ceremonia była jednym z głównych punktów Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego 2021, który odbył się w dniach 21-24 września w Wenecji.
Laureatami Grand Prix 2021 zostali:
1) Drewniany Kościół w wiosce Urși, hrabstwo Vâlcea (Rumunia) – piękny XVIII-wieczny drewniany kościół, który został wzorowo odrestaurowany przy użyciu tradycyjnych materiałów i technik,
2) FIBRANET – fiber in ANcient European Textiles (Dania/Grecja), innowacyjny projekt badawczy dostarczający nowej wiedzy na temat degradacji dawnych włókien, informujący zarówno o praktyce archeologicznej, jak i dostarczający kluczowej wiedzy w poszukiwaniu rozwiązań postępowania z odpadami produkowanymi przez przemysł modowy i tekstylny,
3) Komitet Techniczny ds. Dziedzictwa Kulturowego (Cypr), powołany w 2008 r. przez przywódców Greków cypryjskich i Turków cypryjskich pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, który z powodzeniem odrestaurował ponad 70 zabytków, wykorzystując dziedzictwo kulturowe jako potężne narzędzie pojednania i pokoju,
4) The Invention of a Guilty Party, Trento (Włochy), przykładowa wystawa ukazująca znaczenie historycznego przypadku antysemityzmu we współczesnych rozmowach na temat dyskryminacji i nietolerancji w dzisiejszej Europie, stymulująca krytyczną refleksję nad siłą propagandy i fałszerstwa.
Laureaci Grand Prix otrzymali nagrodę w wysokości 10 000 euro każdy.
Nagrodę publiczności 2021 roku otrzymał drewniany kościół w wiosce Urși (Rumunia), na który oddano blisko 7000 głosów, podczas głosowania online.
Podczas uroczystości poznaliśmy także zwycięzców Nagrody Specjalnej ILUCIDARE 2021:
1) HAP4MARBLE – Marble Conservation by Hydroxyapite (Włochy), za doskonałość w innowacjach opartych na dziedzictwie;
2) Muzea UE-LAC – muzea, społeczność i zrównoważony rozwój w Europie, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (Wielka Brytania), za doskonałość w międzynarodowych stosunkach opartych na dziedzictwie.