Znamy nominowanych do Nagrody Conrada za 2020 rok!
Szalejów Macieja Bobuli, Halny Igora Jarka, Bestiariusz nowohucki Elżbiety Łapczyńskiej, Bezmatek Miry Marcinów i Niż Macieja Topolskiego to książki nominowane do Nagrody Conrada za rok 2020. Ich autorzy mają szansę na zdobycie lauru literackiego wyróżniającego się tym, że docenia wyłącznie debiutantów! O tym, który z nich zwycięży, zadecydują czytelnicy i czytelniczki wspólnie z kapitułą nagrody. Gala wręczenia statuetki odbędzie się 24 października podczas Festiwalu Conrada, natomiast do 23 października głosy mogą oddawać internauci za pośrednictwem strony internetowej www.conradfestival.com.
agroda Conrada zostanie przyznana już po raz siódmy. To wyróżnienie, które ma na celu zarówno wspieranie młodych autorów, jak i zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców rozpoczynających swoją pisarską karierę. I to właśnie wydawcy zgłaszają do nagrody swoich autorów.
Pierwszy z nominowanych Maciej Bobula został doceniony za swój debiut prozatorski Szalejów wydany przez wydawnictwo j. To zbiór ściśle powiązanych opowiadań znakomitego dolnośląskiego poety, które łączy przede wszystkim tytułowe miejsce – wieś w Kotlinie Kłodzkiej, ale także swoisty rodzaj wrażliwości. Igor Jarek zadebiutował Halnym, który ukazał się nakładem wydawnictwa Nisza. Specyficznie napisane i wydrukowane opowieści zebrane w tym tomie łączy miejsce akcji – Nowa Huta – i środowisko bohaterów. To gangsterzy, dilerzy narkotyków, nieudani muzycy po wyrokach za spowodowanie po pijanemu śmierci kilku osób. W Nowej Hucie rozgrywa się również fabuła Bestiariusza nowohuckiego Elżbiety Łapczyńskiej wydanego przez Biuro Literackie. Tym razem opowiedziana historia przyjmuje oniryczną, nieomal surrealistyczną postać. W gronie nominowanych znalazła się również Mira Marcinów i jej Bezmatek opublikowany przez Wydawnictwo Czarne, opowiadający o złożonej relacji pomiędzy matką a córką, a przede wszystkim o śmierci i utracie. Ostatnim z nominowanych w tym roku jest Maciej Topolski, autor Niżu, zbioru, który ukazał się nakładem Korporacji Ha!art. To książka trudna do gatunkowej identyfikacji, łącząca reportaż, esej i prozę poetycką, a poświęcona pracy kelnerskiej. Z biogramami przedstawionych nominowanych można zapoznać się na stronie internetowej festiwalu.
Nominowanych twórców, których zgłaszały wydawnictwa, wybrała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). Ostatecznego wyboru zwycięzcy dokonają jurorzy, którzy już oddali swoje głosy, oraz czytelnicy, którzy od dziś mogą głosować za pośrednictwem strony internetowej. Laureata bądź laureatkę poznamy 24 października podczas uroczystej gali Nagrody Conrada w Centrum Kongresowym ICE Kraków . Zwycięzca otrzyma statuetkę, nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych oraz miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie. Wyróżniona książka zostanie wsparta kampanią promocyjną na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to Liliana Hermetz za książkę Alicyjka (Nisza 2015), Żanna Słoniowska za Dom z witrażem (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za Ma być czysto (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2017), Weronika Gogola za Po trochu (Wydawnictwo Książkowe Klimaty 2018), Olga Hund za Psy ras drobnych (Korporacja Ha!art 2019) i Dorota Kotas za Pustostany (Niebieska Studnia 2020).
Głosować można do 23 października 2021 r. za pośrednictwem strony www.conradfestiwal.com.
Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.