Mała książka – wielki człowiek” świętuje piąte urodziny! Konferencja już 15-16 listopada

Mała książka – wielki człowiek” świętuje piąte urodziny! Konferencja już 15-16 listopada

Mała książka – wielki człowiek” świętuje piąte urodziny! Konferencja już 15-16 listopada

Udostępnij

W ramach programu „Mała książka – wielki człowiek”  udało nam się podarować już ponad 4 000 000 Wyprawek Czytelniczych dla niemowląt, przedszkolaków i pierwszoklasistów. W tym roku nasza kampania społeczna obchodzi piąte urodziny. Z tej okazji w dniach 15-16 listopada organizujemy w Bibliotece Narodowej w Warszawie konferencję dla bibliotekarzy, edukatorów i animatorów promujących czytelnictwo wśród najmłodszych czytelników.

W programie konferencji przewidziane zostały spotkania ze znakomitymi gośćmi, wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne, które będą świetną okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na temat przyszłości i rozwoju naszego projektu. Pięciolecie kampanii pragniemy uświetnić także polsko-ukraińską wystawą pt. „Czytanie relacji” z ilustracjami z książek dla dzieci oraz koncertem zespołu Piwnica św. Norberta. Bibliotekarze, bibliotekarki, edukatorzy i animatorzy, którzy wezmą udział w konferencji lub będą ją śledzić on-line, uzyskają praktyczne informacje, które pomogą im efektywniej realizować projekt i promować czytelnictwo.

W specjalnie przygotowanym dla bibliotekarzy i edukatorów programie znalazły się panele dotyczące m.in. bajkoterapii, bibliotek w czasie wojny, wejścia w świat książek w szkołach, pracy z dziećmi z terenów wiejskich czy gry karcianej „Świteź”.

Niewątpliwie jednym z najciekawszych wydarzeń konferencji będzie panel dyskusyjny „Programy bookstartowe na świecie”, w którym wezmą udział goście z Belgii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Dyskusja dotyczyć będzie m.in. tego, jak wyglądają programy bookstartowe w danych krajach, badań ewaluacyjnych i efektów dotychczasowych działań i najważniejszych sposobów promocji czytelnictwa. Warto przypomnieć, że od 2018 roku Instytut Książki jest członkiem międzynarodowej sieci EU READ oraz Global Network for Early Years Bookgifting. Porozmawiamy zatem o wspólnej wizji promocji czytelnictwa wśród dzieci w Europie, którą wspomagać mają projekty bookstartowe.

Dr Wanda Matras-Mastalerz podczas wykładu „Bajkoterapia wsparciem w sytuacjach kryzysowych” opowie o dzieciach ukraińskich w polskich bibliotekach/szkołach, a także podpowie, jak reagować na sytuacje kryzysowe, także te związane z wojną i uchodźcami.

Interesująco zapowiada się również wykład Iwony Haberny poświęcony grze karcianej, inspirowanej debiutanckim zbiorem wierszy Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”, której towarzyszy internetowa platforma wiedzy dotyczącej wierszy polskiego wieszcza. Twórcy postanowili zmienić w grę dziewięć z czternastu utworów, o pozostałych można poczytać na wspomnianej platformie. 

Ważnym elementem konferencji będzie prezentacja badań ewaluacyjnych dotyczących realizacji kampanii – to pierwsze tak duże badania od początku działania projektu.

Konferencję będzie można śledzić on-line.

Jej program znaleźć można w pliku poniżej.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Mała książka – wielki człowiek”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się