Małgorzata Rejmer odebrała Bursztynowego Motyla za książkę o Albanii
Małgorzata Rejmer, autorka książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii", odebrała w poniedziałek w Puszczykowie (Wielkopolska) Bursztynowego Motyla – nagrodę w Konkursie im. Arkadego Fiedlera. W tym roku wyróżnienie przyznano po raz 24. Konkurs im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla honoruje najlepsze książki o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.
Jury konkursu zdecydowało nagrodzić autorkę "za świadectwo jej podróży i wewnętrznych podróży jej rozmówców, historię okrutnie doświadczanego społeczeństwa, które żyje w napiętnowaniu przeszłością, opowieść o koszmarze, który minął, i o przejściach ludzi, którzy do dziś nie doświadczyli zadośćuczynienia".
Według jury, autorka "dotarła do jądra kraju i duszy ludzkiej, a pisząc, połączyła najlepsze cechy reporterskiego stylu z pięknem i metaforą języka literackiego". Małgorzata Rejmer powiedziała PAP w poniedziałek, że zgadza się z tezą, że jej książka jest "książką o podróżach wewnętrznych po zamkniętym kraju". "To paradoks, że książka o kraju tak odizolowanym w latach komunizmu dostaje nagrodę kojarzoną z literaturą podróżniczą. To historia o Albanii w okresie, w którym do tego kraju przedostawało się z zewnątrz bardzo niewiele. Często słyszałam tam opowieści o tym, jak się szukało stacji radiowych – radio, telewizja były oknem na świat. Więc rzeczywiście można tę książkę interpretować w ten sposób, że nawet jeżeli jesteśmy w rzeczywistości bardzo ograniczonej i nie mamy perspektyw na wyjazd – nadal możemy mieć w sobie wolność, jaką dają podróże" – powiedziała.
Jurorzy podkreślali, że Rejmer nie tylko odwiedziła Albanię, ale zamieszkała tam, poznała język i kulturę, dzięki czemu potrafiła wnikliwie poznać tamtejszą rzeczywistość. Autorka przyznała, że bez osiedlenia się w Albanii, bez poznania języka nie byłaby w stanie napisać dobrej książki. "Albańczycy po doświadczeniach komunizmu są bardzo nieufni. Jeszcze rezonuje echem mit obcokrajowca jako innego. Przez pierwsze lata nie było mi łatwo rozmawiać z Albańczykami. Dopiero, gdy spędziłam tam trochę czasu, kiedy poznałam mentalność tych ludzi, ich język – ta książka zaczęła się jakoś składać" – dodała. Autorka przyznała, że pracuje nad kolejną książką o Albanii.
Małgorzata Rejmer zadebiutowała w 2009 roku powieścią "Toksymia", za którą otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży "Bukareszt. Kurz i krew", za który otrzymała m.in. Nagrodę "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej, a także nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu "Polityki" i Nagrody im. Beaty Pawlak.
Uhonorowana nagrodą Bursztynowego Motyla książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne; jest nominowana do Nagrody Literackiej Nike, autorka otrzymała za nią też Paszport "Polityki". Konkurs im. Arkadego Fiedlera o nagrodę Bursztynowego Motyla jest organizowanym od 1996 roku konkursem, mającym wyróżniać najważniejsze książki podróżnicze i krajoznawcze, a tym samym propagować czytelnictwo i popularyzować wiedzę o świecie. Do tej pory laureatami byli m.in. Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Michał Kruszona, Wojciech Cejrowski, Beata Pawlikowska i Natasza Goerke. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Raczyńskich, partnerem jest Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera, a fundatorami nagród są Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Burmistrz Puszczykowa. (PAP