Małgorzata Rejmer odebrała Bursztynowego Motyla za książkę o Albanii

Małgorzata Rejmer odebrała Bursztynowego Motyla za książkę o Albanii

Małgorzata Rejmer odebrała Bursztynowego Motyla za książkę o Albanii

Udostępnij

 Małgorzata Rejmer, autorka książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii", odebrała w poniedziałek w Puszczykowie (Wielkopolska) Bursztynowego Motyla – nagrodę w Konkursie im. Arkadego Fiedlera. W tym roku wyróżnienie przyznano po raz 24.  Konkurs im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla honoruje najlepsze książki o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.

Jury konkursu zdecydowało nagrodzić autorkę "za świadectwo jej podróży i wewnętrznych podróży jej rozmówców, historię okrutnie doświadczanego społeczeństwa, które żyje w napiętnowaniu przeszłością, opowieść o koszmarze, który minął, i o przejściach ludzi, którzy do dziś nie doświadczyli zadośćuczynienia". 

Według jury, autorka "dotarła do jądra kraju i duszy ludzkiej, a pisząc, połączyła najlepsze cechy reporterskiego stylu z pięknem i metaforą języka literackiego". Małgorzata Rejmer powiedziała PAP w poniedziałek, że zgadza się z tezą, że jej książka jest "książką o podróżach wewnętrznych po zamkniętym kraju". "To paradoks, że książka o kraju tak odizolowanym w latach komunizmu dostaje nagrodę kojarzoną z literaturą podróżniczą. To historia o Albanii w okresie, w którym do tego kraju przedostawało się z zewnątrz bardzo niewiele. Często słyszałam tam opowieści o tym, jak się szukało stacji radiowych – radio, telewizja były oknem na świat. Więc rzeczywiście można tę książkę interpretować w ten sposób, że nawet jeżeli jesteśmy w rzeczywistości bardzo ograniczonej i nie mamy perspektyw na wyjazd – nadal możemy mieć w sobie wolność, jaką dają podróże" – powiedziała. 

Jurorzy podkreślali, że Rejmer nie tylko odwiedziła Albanię, ale zamieszkała tam, poznała język i kulturę, dzięki czemu potrafiła wnikliwie poznać tamtejszą rzeczywistość. Autorka przyznała, że bez osiedlenia się w Albanii, bez poznania języka nie byłaby w stanie napisać dobrej książki. "Albańczycy po doświadczeniach komunizmu są bardzo nieufni. Jeszcze rezonuje echem mit obcokrajowca jako innego. Przez pierwsze lata nie było mi łatwo rozmawiać z Albańczykami. Dopiero, gdy spędziłam tam trochę czasu, kiedy poznałam mentalność tych ludzi, ich język – ta książka zaczęła się jakoś składać" – dodała. Autorka przyznała, że pracuje nad kolejną książką o Albanii. 

Małgorzata Rejmer zadebiutowała w 2009 roku powieścią "Toksymia", za którą otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży "Bukareszt. Kurz i krew", za który otrzymała m.in. Nagrodę "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej, a także nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu "Polityki" i Nagrody im. Beaty Pawlak. 

Uhonorowana nagrodą Bursztynowego Motyla książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne; jest nominowana do Nagrody Literackiej Nike, autorka otrzymała za nią też Paszport "Polityki".  Konkurs im. Arkadego Fiedlera o nagrodę Bursztynowego Motyla jest organizowanym od 1996 roku konkursem, mającym wyróżniać najważniejsze książki podróżnicze i krajoznawcze, a tym samym propagować czytelnictwo i popularyzować wiedzę o świecie. Do tej pory laureatami byli m.in. Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Michał Kruszona, Wojciech Cejrowski, Beata Pawlikowska i Natasza Goerke. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Raczyńskich, partnerem jest Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera, a fundatorami nagród są Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Burmistrz Puszczykowa. (PAP


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się