Małgorzata Szejnert laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Małgorzata Szejnert laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Małgorzata Szejnert laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Udostępnij

Reportażystka i pisarka Małgorzata Szejnert została laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Wyniki ogłoszono podczas niedzielnej gali finałowej XIII edycji promującego czytelnictwo festiwalu Puls Literatury w Łodzi.

Nagrodę, którą przyznaje Dom Literatury w Łodzi, wręczono po raz siódmy. Wcześniej otrzymali ją Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska i Izabela Filipiak.

Organizatorzy konkursu podkreślili, że nawiązuje on do przedwojennej tradycji honorowania przez miasto Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej. Jednym z laureatów ówczesnej Nagrody Literackiej Miasta Łodzi był m.in. Julian Tuwim.

Obecnie wyróżnienie przyznawane jest za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną".

W tym roku kapituła pod przewodnictwem pisarza, krytyka, scenarzysty i tłumacza Macieja Świerkockiego zdecydowała, że nagroda trafi do Małgorzata Szejnert. Oprócz niej na liście nominowanych byli: Anna Bikont, Mikołaj Grynberg, Inga Iwasiów, Piotr Matywiecki, Wojciech Nowicki i Jerzy Pilch.

W wygłoszonej laudacji członek jury Michał Nogaś podkreślił, że laureatka była zawsze blisko ludzi zarówno wtedy, kiedy opisywała ich życie w czasach PRL, późnego komunizmu, jak i w dobie transformacji.

"Była ciekawa człowieka, tego, co dla niego najważniejsze, co wpływa na jego wybory. Nie była za to ciekawa fałszywie wzbogacających tekst fajerwerków, błyskotek i śladów autorskiego ja. Uznawana powszechnie za wzór zawodowy i moralny, ceniąca słowo i jego brzmienie, walcząca z nadmiarem przymiotników i metafor, dała polskiej literaturze całe pokolenie autorów zdolnych, odważnych, ciekawych świata" - wskazano.

Zaznaczono, że Szejnert zawdzięczamy ocalenie pejzaży Giszowca i Nikiszowca i to ona - na długo przed wielkimi współczesnymi falami migracji - opisała świat dawnych uciekinierów, którzy z Europy i nie tylko, próbowali dostać się do Stanów Zjednoczonych.

Laureatka nagrodę w wysokości 50 tys. zł przeznaczyła na Fundację Olgi Tokarczuk.

Małgorzata Szejnert uradziła się w 1936 r. w Warszawie. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowała działem reportażu w tygodniku "Literatura" i w "Gazecie Wyborczej", którą współtworzyła. Jest autorką wielu reportaży, wywiadów i książek. Debiutowała w 1972 r. książką o amerykańskiej Polonii "Borowiki przy ternpajku". Dwukrotnie była finalistką Nagrody Literackiej Nike - w 2008 r. za "Czarny ogród" i w 2012 r. za "Dom żółwia. Zanzibar". Napisała też "Wyspę klucz", "Usypać góry. Historie z Polesia", a w 2018 r. ukazała się jej ostatnia książka "Wyspa Węży".

W części artystycznej gali w łódzkim Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka wystąpił zespół Pablopavo i Ludziki. Było to ostatnie wydarzenie Festiwalu Puls Literatury, organizowanego w Łodzi po raz trzynasty. Nazwa cyklu wydarzeń mających na celu upowszechnianie literatury i rozwijanie czytelnictwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi pisma literackiego opozycji demokratycznej "Puls". W tym roku głównym tematem festiwalu była twórczość literacka po 1989 r. Organizatorami wydarzenia są Dom Literatury w Łodzi i łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

[źródło: PAP, Bartłomiej Pawlak]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się