Marcin Pilis laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Marcin Pilis laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Marcin Pilis laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Udostępnij

Marcin Pilis, autor powieści „Cisza w Pogrance”, został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Wyróżnienie wręczono w czwartek w Warszawie.

Nagrodzona powieść opowiada o wydarzeniach na Wołyniu w lipcu 1943 roku. "Książka Marcina Pilisa nie przedstawia pełnej skali rzezi, nie zasypuje statystykami i obliczeniami. Cała doniosłość i ogrom tragedii emanują tutaj z pojedynczych historii bohaterów, których życie do pewnego momentu przebiegało na tyle normalnie, na ile mogło podczas wojny. Dwie siostry zakochują się w jednym chłopcu z pobliskiej wsi ukraińskiej. Uczucia rozkwitają, mimo że młodzieniec należy do UPA, a spokój coraz mocniej zakłócają pogłoski o mordowaniu Polaków w pobliskich wioskach. Jeśli do tej pory Polakom, Żydom i Ukraińcom udawało się żyć w zgodzie jako sąsiadom, to właśnie ma się to zmienić. Niewyobrażalne okrucieństwo i szał mordowania ogarnął wioski na Wołyniu, gdzie narzędziami zbrodni stawały się często siekiery i widły. Ukazanie tragedii przez pryzmat losu poszczególnych jednostek sprawia, że czytelnik utożsamia się z bohaterami" - pisze wydawnictwo Lira, które książkę opublikowało.

Nagrodzona powieść to kolejna, po "Łące umarłych" czy "Zemście kobiet", książka Marcina Pilisa o relacjach polsko-ukraińskich. "Pisarz po mistrzowsku prezentuje skomplikowane relacje, jakie połączyły Ukraińców i Polaków, nie skupiając się wyłącznie na zbierającym żniwo źle. Mroczne czasy obfitowały również w miłość i cały wachlarz uczuć, które pojawiają się tam, gdziekolwiek są ludzie" - napisał o powieści Pilisa Marek A. Koprowski, historyk, autor kilkunastu książek o Wołyniu. .

Przyznano także trzy wyróżnienia. Laureatem jednego z nich został Maciej Zakrzewski, autor książki "Rewolucja konserwatywna – przypadek polski. Myśl polityczna środowiska "Buntu Młodych" i "Polityki (1931–1939)" (IPN, Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2021) przedstawia myśl polityczną jednego z najbardziej intersujących środowisk konserwatywnych dwudziestego wieku. Wokół pisma "Bunt Młodych", wychodzącym od 1937 pod tytułem "Polityka" skupiło się grono młodych utalentowanych autorów. W redagowanym przez Jerzego Giedroycia magazynie poszukiwano nowej formy dla polityki konserwatywnej; formy która wychodziłaby z dawnych schematów i byłaby właściwą odpowiedzią zachowawczej szkoły politycznego myślenia na wyzwania czasów.

"Książka opisuje fenomen jednego z najciekawszych środowiska intelektualnego okresu dwudziestolecia międzywojennego. +Bunt Młodych+ był początkiem drogi wielu wybitnych postaci, takich jak: Jerzy Giedroyc, Adolf i Aleksander Bocheński, Ksawery i Mieczysław Pruszyńscy, Kazimierz Studentowicz, Stefan Kisielewski i wielu innych. Dorobek pisma jest świadectwem poszukiwań intelektualnych dróg w czasach pochodu totalitaryzmów, zmagań z +polską formą+. Pod hasłem +mocarstwowości+ skrywał się program będący syntezą konserwatyzmu Bobrzyńskiego i rewolucjonizmu Brzozowskiego. Historia myśli politycznej +Buntu+ wprowadza w genealogię polskiej inteligencji, która wzrastała w wolnym państwie, po 1945 r. zdawała egzamin z politycznej dojrzałości" - opisuje wydawca.

Laureatem wyróżnienia Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza został też Mirosław Dzień za zbiór esejów "O męczeństwie rozumu i zarazie świata" (Biblioteka Toposu). Nagrodzony tom zawiera dziesięć esejów, "diagnozujących myślenie w czasach zarazy – jakie jest, jak się zmienia, od czego odchodzi, do czego dąży" - zapowiada wydawca.

Wyróżniono także Marka Jana Chodakiewicza, Tomasza Sommera i Ewę Stankiewicz, autorów dwutomowej pracy "Jedwabne. Historia prawdziwa". To polemika z przedstawioną przez Jana Tomasza Grossa wersją wydarzeń, które rozegrały się 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem.

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 roku. Przyznawana jest dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Do konkursu zgłaszane są zarówno utwory literackie jak i publicystyczne. Zwycięzca otrzymuje medal z podobizną patrona i cytatem z jego książki "Tylko prawda jest ciekawa" oraz nagrodę pieniężną - 10 tys. dolarów.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Wojciech Albiński, Eustachy Rylski, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Bronisław Wildstein, Paweł Zyzak.

Patron nagrody Józef Mackiewicz, brat Stanisława Cata-Mackiewicza, był autorem książek łączących fabułę z dokumentem, takich jak "Droga donikąd" (1955), "Nie trzeba głośno mówić" (1969), "Lewa wolna" (1965). W 1943 roku za zgodą Niemców i za wiedzą władz AK, Mackiewicz uczestniczył w ekshumacji grobów jeńców polskich w Katyniu, co opisał w relacji "Zbrodnia w lesie katyńskim" (1944). Od 1945 roku mieszkał na emigracji - w Londynie, potem w Monachium, gdzie zmarł w 1985 roku. (Została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, wybitnego pisarza i działacza politycznego. (PAP)

aszw/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się