Nagroda Literacka NIKE, Marcin Wicha, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem",

Nagroda Literacka NIKE, Marcin Wicha, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem",

Marcin Wicha laureatem Nagrody Nike 2018

Udostępnij

Zwycięzcą 22. edycji Nagrody Nike został Marcin Wicha - jury konkursu uznało jego esej „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” za najlepszą książkę minionego roku. Najważniejsze literackie wyróżnienie w Polsce zostało wręczone podczas finałowej gali w niedzielę, 7 października br. w Warszawie. Marcin Wicha został też laureatem Nike Czytelników "Gazety Wyborczej" i Wyborcza.pl.

Jury Nagrody Nike doceniło w tym roku książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, wydaną przez wydawnictwo Karakter w Krakowie. To opowieść o porządkowaniu rzeczy w dawnym mieszkaniu matki. Ale tylko pozornie - Wicha porządkuje pamięć, układa wspomnienia, ogląda i rozważa całe życie. Więcej o wydaniu - na Wyborcza.pl.
Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza". 
 
O tym, kto zostanie laureatem Nagrody Nike 2018, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia - w niedzielę, 7 października br. Jurorami tegorocznej edycji konkursu byli: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący).
 
Pozostałymi książkami-finalistkami 22. edycji Nagrody Nike były: „Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont, „Druga ręka” Wojciecha Bonowicza, „Rejwach” Mikołaja Grynberga, „Stance” Jerzego Kronholda, „Pamięć operacyjna” Ewy Lipskiej i „Mikrotyki” Pawła SołtysaWięcej o tych wydaniach - na Wyborcza.pl.
 
Dodatkową nagrodę przyznała też "Gazeta Wyborcza" - o wyborze jej laureata zdecydowały głosy osób, które w listach i e-mailach do redakcji wskazały swoich faworytów z grona siódemki tegorocznych finalistów Nike. Laureatem Nike Czytelników został Marcin Wicha za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. 
Werdykt czytelników został zaprezentowany w sobotę, 6 października br. na łamach wydania papierowego "Gazety Wyborczej" i na Wyborcza.pl.
 
Uroczysta gala Nike, odbywająca się w niedzielę, 7 października br. w Bibliotece Uniwersytetu  Warszawskiego, była transmitowana na żywo na antenie TVN24, a także w internecie - w serwisie Wyborcza.pl. Dodatkowo relację z wydarzenia można było znaleźć na profilu "Gazety Wyborczej" Facebooku oraz na profilu dziennika na Instagramie.
Na łamach "Gazety Wyborczej" i w serwisie Wyborcza.pl dostępne są artykuły dziennikarzy działu Kultura "Gazety Wyborczej" na temat tegorocznej edycji konkursu i jej finału, m.in. rozmowa wideo ze zwycięzcą konkursu. 
 
Już wkrótce - w czwartek, 11 października br. o godz.19.00 w warszawskiej siedzibie Agory odbędzie się spotkanie z laureatem Nagrody Nike, które poprowadzą Michał Sołtysiak i Marek Radziwon z Fundacji Nagrody Literackiej Nike. Szczegóły ogłosi w poniedziałek, 8 października br. "Gazeta Wyborcza".
 
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku już od ponad 20 lat. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. To najbardziej prestiżowa nagroda litercka w Polsce. 
Więcej informacji: Nike.org.pl
Nagroda Literacka Nike na Facebooku
TVN o Nagrodzie Nike

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się