Marek Krajewski z tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia

Marek Krajewski z tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia

Marek Krajewski z tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia

Udostępnij

Wrocławski pisarz, autor kryminałów o komisarzu Eberhardzie Mocku, Marek Krajewski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. O przyznaniu wyróżnienia zdecydowali w czwartek miejscy radni. Uroczyste wręczenie tytułu odbędzie się w czerwcu, podczas uroczystej sesji rady miejskiej.

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – Civitate Wratislaviensi Donatus – od 1993 r. przyznaje Rada Miejska Wrocławia dla uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla miasta. Tradycyjnie wyróżnienie przyznawane jest 24 czerwca podczas uroczystej sesji rady miejskiej w dniu Święta Wrocławia, a zarazem patrona miasta, św. Jana Chrzciciela.

W czwartek Rada Miejska Wrocławia jednogłośnie zdecydowała o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia Markowi Krajewskiemu, autorowi bestsellerowych powieści kryminalnych, który – jak podkreślono – w swojej bogatej twórczości promuje Wrocław, jego mieszkańców i historię miasta.

Wniosek o przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia Markowi Krajewskiemu złożyli w lutym do Rady Miejskiej Wrocławia prezydent miasta Jacek Sutryk oraz przewodniczący Rady Miejskiej Sergiusz Kmiecik.

„Wybór Marka Krajewskiego na tegorocznego Civitate Wratislaviensi Donatus jest dla nas bardzo naturalny. Chcemy nagrodzić kolejną osobę mocno związaną z kulturą, która poprzez literaturę rozsławia Wrocław, jego mieszkańców i historię miasta. Pan Marek Krajewski niejednokrotnie przez lata udowadniał, że potrafi to wspaniale robić, a w swoich książkach zawarł bogatą i ciekawą, a często nieznaną dotąd czytelnikom, historię Wrocławia” – uzasadniał wybór kandydata prezydent Wrocławia.

Marek Krajewski, urodzony 4 września 1966 we Wrocławiu to polski pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji, a także cyklu o Edwardzie Popielskim – komisarzu pracującym w międzywojennym Lwowie.

Wszystkie jego powieści zostały sprzedane w nakładzie 1,5 mln egzemplarzy oraz przetłumaczone na 20 języków. Na motywach powieści Krajewskiego, Teatr Capitol wystawia musical pt. „Mock. Czarna burleska”, który został odegrany już ponad 70 razy.

Wkład Krajewskiego w promocję miasta w jego twórczości został uhonorowany w czerwcu 2008, gdy pisarz został wybrany Ambasadorem Wrocławia. 21 października 2015 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Pisarz zdobył także w 2016 roku niemiecką Nagrodę im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis) za twórczość literacką, a w 2019 został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Podczas czwartkowej sesji rady miejskiej przyznano także Nagrody Miasta Wrocławia. Otrzymali je: prof. dr hab. Dariusz Patkowski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu za wybitne osiągnięcia w endoskopowej chirurgii dziecięcej; Maciej Jacyna, prezes i trener Wrocławskiego Klubu Sportowego Niesłyszących „Świt” za popularyzację i działalność na rzecz rozwoju sportu osób niesłyszących; Małgorzata Gorący, prezes Stowarzyszenia „Ostoja” za wieloletnią działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami; Fundacja „Serce Polski” działająca w mieście partnerskim Bredzie za promowanie wiedzy o Wrocławiu i Polsce za granicą oraz Fundacja „Onkologika” za wieloletnią działalność na rzecz edukacji i profilaktyki związanej z chorobami onkologicznymi na trenie Wrocławia i Dolnego Śląska.

źródło: PAP, Agata Tomczyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się