Wernisaż wystawy „Holoubek. Trzeba mieć pogląd na świat” w Pałacu Czapskich

Wernisaż wystawy „Holoubek. Trzeba mieć pogląd na świat” w Pałacu Czapskich

Wernisaż wystawy „Holoubek. Trzeba mieć pogląd na świat” w Pałacu Czapskich

Udostępnij

W związku z setną rocznicą urodzin wybitnego aktora, reżysera, dyrektora teatrów Gustawa Holoubka w Pałacu Czapskich w Warszawie w poniedziałek otwarta zostanie wystawa „Holoubek. Trzeba mieć pogląd na świat”. Ekspozycję przygotowały Instytut Teatralny i Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

"Główną część wystawy tworzą wybrane zdjęcia z największych ról Holoubka grane w teatrze na przestrzeni pięciu dekad. Obok zdjęć cytujemy fragmenty opisów jego kreacji pióra historyków, krytyków i pisarzy, m.in. Zbigniewa Raszewskiego, wiernie towarzyszących drodze twórczej artysty" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Na wystawie umieszczone zostaną również fragmenty nagranych ról Holoubka prezentujących jego specyficzną sztukę słowa.

Jak przypomniano, "21 kwietnia minie setna rocznica urodzin Gustawa Holoubka (1923–2008), jednego z najwybitniejszych aktorów polskich drugiej połowy XX w., który jedną rolą – Gustawa-Konrada w +Dziadach+ Adama Mickiewicza (1967) i interpretacją Wielkiej Improwizacji zapisał się na trwałe w historii polskiego teatru i legendzie polskiej kultury".

"Holoubek w końcu lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku zaproponował zupełnie nowy model aktorstwa: podporządkował je swojemu sposobowi bycia i osobowości. Z czasem jego sława zamieniła się w mit: stał się kimś więcej niż tylko komediantem – przedstawicielem inteligencji wplątanym w historię drugiej połowy XX w." - czytamy w informacji o wystawie.

Jak zaznaczono, Holoubek kultywował w swojej pracy słowo. "+Mowa jest głównym środkiem wyrazu i nie zastąpią jej żadne eksperymenty+ – podkreślał. Jego styl mówienia nosił znamiona indywidualne, w charakterystyczny sposób przedłużał głoski na końcu wyrazów, zaskakująco pauzował, budując niedomówienia; zawieszenia myśli podbijał szczególnym +złamaniem+ rytmu" - napisano o artyście.

Kuratorem wystawy, której wernisaż odbędzie się 24 kwietnia o godz. 18, jest Michał Smolis.

Ekspozycja czynna będzie w Pałacu Czapskich (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Galeria-1, ul. Krakowskie Przedmieście 5) do 21 maja.

Wstęp jest bezpłatny.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się