"Piórko 2017",, Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci,

"Piórko 2017",, Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci,

Maria Giemza laureatką konkursu Piórko 2017 w kategorii "Ilustracje"

Udostępnij

Grafika komputerowa to jej pasja, ale przygodę z ilustracją zaczęła zaledwie rok temu – Maria Giemza została laureatką drugiego etapu konkursu Piórko 2017. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci. Zdaniem jury jej prace z szacunkiem traktują młodego odbiorcę, jego inteligencję i wyczucie smaku. Laureatka otrzymała od sieci nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.

 

 

Grafiki Marii Giemzy zilustrują nagrodzony w pierwszym etapie konkursu tekst o strachu na wróble i jeszcze w tym roku zostaną wydane w formie książki, która trafi do sklepów Biedronka w nakładzie 45 tys. egzemplarzy. 

Sieć Biedronka organizuje konkurs Piórko od 2015 r. Tegoroczna edycja jest trzecią. Konkurs przebiega w dwóch etapach – pierwszy skierowany jest do autorów amatorów tekstów dla dzieci, drugi – do amatorów ilustratorów. Laureata tegorocznego pierwszego etapu wyłoniono w czerwcu br. Został nim Grzegorz Majchrowski, autor wzruszającej opowieści o strachu na wróble.

Laureatka konkursu Piórko 2017 sieci Biedronka

Maria Giemza skończyła studia architektoniczne, po których postanowiła skupić się na swojej pasji, czyli grafice komputerowej. O konkursie Piórko dowiedziała się
od brata, który informacje na jego temat znalazł w internecie.
Wzięła w nim udział bez wahania, bo jak sama podkreśla, opowieść o strachu zwyczajnie ją ujęła:

Przeczytałam ją bardzo szybko i z ogromnym zaciekawieniem. Uważam, że jest urocza i magicznie wciągająca. Tworząc ilustracje na konkurs, starałam się pamiętać o moim dzieciństwie, i o tym, w jaki sposób wtedy postrzegałam świat – opowiada laureatka konkursu Piórko 2017.

Pani Maria Giemza przesłała do konkursu 5 ilustracji oraz propozycję grafiki  na okładkę książki. W ocenie jury, zwyciężczyni wykazała się dużą wrażliwością artystyczną, umiejętnością osiągnięcia odpowiedniego nastroju przy użyciu minimum środków, a jej prace z szacunkiem traktują młodego odbiorcę, jego inteligencję oraz wyczucie smaku i przygotowują go do odbioru sztuki.

W skład kapituły konkursu weszli przedstawiciele świata sztuki, którzy od lat zajmują się ilustracją dla dzieci, a wśród nich: Bohdan Butenko – wybitny ilustrator książek, laureat wielu nagród polskich i zagranicznych, Katarzyna Nowowiejska – absolwentka malarstwa, autorka ilustracji do książek, tworząca aplikacje mobilne i filmy animowane, Aleksandra Krzanowska – autorka ilustracji do podręczników oraz wydawnictw edukacyjnych i Elżbieta Śmietanka-Combik – ilustratorka podręczników szkolnych i książek dla dzieci. W jury zasiedli również przedstawiciel sieci Biedronka oraz laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu w kategorii „Ilustracje” – Monika Biała.

Bajka o Strachu na wróble od sieci Biedronka

Zwycięska książka autorstwa Grzegorza Majchrowskiego wraz z ilustracjami w wykonaniu Marii Giemzy zostanie opublikowana w nakładzie 45 tys. egzemplarzy. Pod koniec listopada br. trafi do sklepów sieci Biedronka.

Konkurs Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci promuje czytelnictwo wśród najmłodszych, a także debiutujących autorów i ilustratorów. Honorowy patronat nad inicjatywą od samego początku sprawuje Rzecznik Praw Dziecka.

Projekt realizuje jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju, ustanowionych przez ONZ w 2015 r.: cel 4. – Dobra jakość edukacji. Więcej informacji na temat tegorocznego konkursu Piórko 2017 dostępnych jest na dedykowanej stronie internetowej www.piorko2017.biedronka.pl.

Kilka słów o laureatce:

Pani Maria Giemza,urodziła się i wychowała w Krakowie, tam również rozpoczęła studia architektoniczne. Kontynuując naukę najpierw w Hiszpanii, później w Niemczech, poszukiwała różnych sposobów postrzegania architektury i przestrzeni. Pracując nad swoją magisterską pracą dyplomową, miała okazje zgłębiać różne sposoby graficznego przedstawiania projektów – wtedy właśnie zakochała się w ilustracji. Kończąc studia, postanowiła nieco zmienić swoją drogę i spróbować profesjonalnie zajmować się grafiką.

Na co dzień mieszka w Berlinie, lecz często ucieka od miejskiego zgiełku, by razem  z ciągle towarzyszącym jej psem zaszyć się w leśnej lub górskiej głuszy.

 

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha
Laura
Muszę przyznać, że mnie szalenie urzeka prostota wygranych ilustracji. Trudno orzec czy wygrana jest zasłużona czy nie. Myślę, że zawsze najlepszym recenzentem są Dzieci, do których ta twórczość jest skierowana. Dotychczasowe wybory jury były bardzo trafne. Moje Dzieci były zachwycone , zarówno Szarym Domkiem jak i Córką Bajarza. Ciekawa jestem jak będzie tym razem :-)
Mnie udało się znaleźć takie linki:
https://www.behance.net/gallery/56010475/Nieustraszony-strach-na-wroble-Piorko-2017-contest
http://amlaurel.blogspot.com/
https://www.mkilustracje.pl/ilustracja-dzieci%C4%99ca
Monika
Ja rowniez bralam udzial, musze opublikowac swoje prace. Jestem ciekawa ile kompletow ilustracji w sumie nadeslano na konkurs. Gratulacje dla zwyciezczyni. Szkoda tylko, ze nie ma zadnej przejrzystosci w pracach jury (na przyklad fajnie by bylo, gdyby Jeronimo Polska udostepnial na przyklad prace wybrane po-preselekcji (kazdy z jurorow wybieral 10 prac, o ile dobrze pamietam).. Zawsze to jakis 'feedback'..

Mi tez nie udalo sie znalezc wiele - bardzo podobaja mi sie za to ilustracje wymienione przez p. Lukasza, https://www.behance.net/gallery/55439233/Nieustraszony-Strach-na-Wroble-Piorko-2017. Piekne prace.
Dawid
No ja się nie dziwę, że p. Maria wygrała ... Znam jedną osobę, która zastawia panią Marię w tyle no ale cóż.... Jury to jury... Niemniej jednak większość pracy wygląda jakby rysowały je dzieci z 1 klasy.... Nie wspomnę o tym, że większość z startujących nie ma bladego pojęcia o rysowaniu (linki p. Lukasza mnie tylko utwierdzają w przekonaniu)... No jak na jednej ilustracji ojciec trzyma stracha za... To mnie ręce opadły. Część tych ilustracji jest po prostu brzydka. Co do p. Marii mimo, że umie rysować, nie poczuła do końca klimatu i charakteru postaci.... Wbrew pozorom to jest najistotniejszy punkt w ilustracji... Np. wróbel na śniegu. Ilustracja jest kompletnie statyczna i brak w niej dynamizmu choć w tekście jest, że wróbel walczy z zimą i jest napuszony jak żołnierz... Brak tu emocji i wyczucia dynamiki w tekście.
Lukasz
Tak dlugo, jak ilustracje sa ciekawe i stymuluja ciekawosc dziecka, technika w jakiej zostaly wykonane nie ma jakiegokolwiek znaczenia. Jednakze spodziewalbym sie czegos bardziej wesolego..

Staralem sie znalezc konkurencyjne zgloszenia /ilustracje, jednak bylem w stanie 'namierzyc' zaledwie kilka z nich, wiekszosc sie powtarza:

https://www.behance.net/gallery/56010475/Nieustraszony-strach-na-wroble-Piorko-2017-contest
https://www.behance.net/gallery/55439233/Nieustraszony-Strach-na-Wroble-Piorko-2017
https://www.instagram.com/explore/tags/pi%C3%B3rko2017/
https://www.facebook.com/search/str/%22pi%C3%B3rko+2017%22/keywords_search

Tak z czystej ciekawosci - zona brala udzial w konkursie, czy komus udalo sie znalezc jakies inne linki?Dawid
Zacznijmy od tego, że nie specjalnie ma znaczenie jak to było wykonane.... Klasycznie czy w komputerze.... Jedno i drugie jest narzędziem i to autor ilustracji decyduje w jakiej formie najlepiej przedstawić swoją pracę. Ilustracje są smutne. Jaskółki w drugiej ilustracji wyglądają jak messerschmitt'y i zalatuje trochę to zimą z II wojny światowej... Ilustracje może same w sobie nie są złe w wykonaniu ale interpretacja mogła by być lepsza. Oczekiwałem naprawdę czegoś dobrego, wesołego... Niestety :(
Iwona
zgadzam sie z komentarzami ponizej, kolejna nijaka, wrecz brzydka ksiazeczka dla dzieci.
Joanna
wybor jest raczer rozczarowujacy.. szkoda, bo historia jest naprawde ciekawa i moglaby powstac naprawde piekna ksiazka..
Wystarczy poszukac w google - grafiki zwyciezczyni wygladaja co najwyzej przevietnie w porownaniu z reszta...
ika
czy warunkiem konkursu jej wcześniejszy brak publikacji ?:)
Iza
Jestem tego samego zdania,co Kamila.Widziałam dużo lepsze ilustracje do tego konkursu rysowane kredkami,pastelami.Ale jury jak co roku woli wybrać ilustracje wykonane w programach komputerowych bądź narysowana ręcznie,ale ulepszone w programie niźli narysowane kredkami czy też pastelami.
Kamila
Ilustracje wyglądają na przeciętne :/ kolejna nijaka książeczka dla dzieci. Zamysł minimalizmu mógłby byc fajny ale brakuje tu czegoś co by te ilustracje wyróżniało.

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się