Maria Halber i Błażej Strzelczyk laureatami X edycji Nagrody im. Adama Włodka

Maria Halber i Błażej Strzelczyk laureatami X edycji Nagrody im. Adama Włodka

Maria Halber i Błażej Strzelczyk laureatami X edycji Nagrody im. Adama Włodka

Udostępnij

Fundacja Wisławy Szymborskiej przyznała Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2023 Marii Halber i Błażejowi Strzelczykowi.

Maria Halber, poetka i redaktorka, otrzymała Nagrodę im. Adama Włodka na napisanie powieści „Źródła są niecierpliwe”, traktującej o pragnieniu autentyczności, zaś reporterowi i dziennikarzowi Błażejowi Strzelczykowi przyznaną laur, by napisał książkę o miejscu służącym do umierania i konfrontacji ze wstrętem, chorobą, śmiercią, odorem oraz samotnością.

Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Nagrodę tę, w formie stypendium, Fundacja przyznaje za projekt książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przekładu. Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

W I edycji Nagrody wyróżniono Mikołaja Łozińskiego (powieść) oraz Miłosza Waligórskiego (przekład), w II edycji Nagrody – Marcina Orlińskiego (książka poetycka), w III edycji – Patrycję Pustkowiak (powieść) i Andrzeja Muszyńskiego (powieść), w IV edycji Nagrodę otrzymały Natalia Malek (tom poetycki) oraz Aleksandra Zielińska (powieść), w V edycji – Weronika Gogola (zbiór opowiadań) i Daniel Warmuz (przekład tomu wierszy). Laureatami Nagrody im. Adama Włodka w 2019 roku zostali Łukasz Kaźmierczak / Łucja Kuttig (tom wierszy) i Małgorzata Lebda (zbiór opowiadań). Za rok 2020 uhonorowani zostali Urszula Honek (zbiór opowiadań), Wojciech Szot (książka reportersko-eseistyczna) i Paweł Kaczmarski (popularno-literaturoznawczy, eseistyczny tom). Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2021 Maciejowi Jakubowiakowi i Elżbiecie Łapczyńskiej, a za rok 2022 Łukaszowi Barysowi i Agnieszce Daukszy.

KC / źródło: FWS


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się