Maria Szabłowska, Stanisław Brejdygant i Grzegorz Damięcki z tytułem Mistrza Mowy Polskiej

Maria Szabłowska, Stanisław Brejdygant i Grzegorz Damięcki z tytułem Mistrza Mowy Polskiej

Maria Szabłowska, Stanisław Brejdygant i Grzegorz Damięcki z tytułem Mistrza Mowy Polskiej

Udostępnij

Dziennikarka Programu I Polskiego Radia Maria Szabłowska oraz aktorzy Stanisław Brejdygant i Grzegorz Damięcki zostali uhonorowani tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Nagroda Vox Populi trafiła do dziennikarza i autora książek Radosława Kotarskiego.

Nazwiska laureatów opublikowano na stronie internetowej konkursu. Jak poinformowano, równorzędne tytuły Mistrza Mowy Polskiej otrzymali dziennikarka Programu I Polskiego Radia Maria Szabłowska oraz aktorzy Stanisław Brejdygant i Grzegorz Damięcki. "W głosowaniu publiczności Vox Populi zwyciężył dziennikarz i autor książek – Radosław Kotarski" - czytamy.

Dodano, że "Akademia Mistrzów Mowy Polskiej, skupiająca laureatów lat poprzednich, jak co roku wskazała placówkę, mającą niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny". "Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej zdobyła Kampania Społeczno-Edukacyjna +Ojczysty – dodaj do ulubionych+, realizowana przez Narodowe Centrum Kultury, zaś internauci w głosowaniu Vox Populi zdecydowali o zwycięstwie Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie" - podano w komunikacie.

Nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej otrzymali w tym roku również: Klaudia Bolesławska (zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów Adwokackich im. adwokata Stanisława Mikke), Andrzej Ferenc (aktor), Karolina Lewicka (dziennikarka radiowa), Adam Marjański (aktor), Leszek Możdżer (pianista i kompozytor) i Mariusz Szczygieł (dziennikarz, reportażysta).

Laureatów tytułu wyłoniło jury, w którym znaleźli się Halina Zgółkowa, Adam Bednarek, Bolesław Faron oraz Marek Ziółkowski.

Program Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolski konkurs promujący poprawne używanie języka polskiego. Jak podkreślają organizatorzy, jego celem jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób, posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania z całym jej bogactwem i kulturą.

Wśród dotychczasowych laureatów tytułu znajdują się m.in.: Jeremi Przybora, Wanda Chotomska, Przemysław Babiarz, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Stefan Stuligrosz, Jerzy Trela i Wojciech Młynarski. Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonuje co roku grono ekspertów złożone m.in. z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2001 r. Oprócz nagród przyznawanych przez grono specjalistów wręczane są również nagrody Vox Populi, będące plebiscytem, w którym głosują czytelnicy, internauci i widzowie telewizyjni.

Tegoroczna gala wręczenia nagrody odbyła się w poniedziałek 3 października w Poznaniu. (PAP)

autorka: Daria Porycka

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się