Mario Vargas Llosa pierwszym członkiem Akademii Francuskiej, który nigdy nie pisał po francusku

Mario Vargas Llosa pierwszym członkiem Akademii Francuskiej, który nigdy nie pisał po francusku

Mario Vargas Llosa pierwszym członkiem Akademii Francuskiej, który nigdy nie pisał po francusku

Udostępnij

Peruwiańsko-hiszpański pisarz Mario Vargas Llosa, laureat literackiej Nagrody Nobla z 2010 roku, został pierwszym w historii członkiem Akademii Francuskiej, który nigdy nie napisał książki w języku Moliera. Na uroczystość przyjęcia pisarz zaprosił byłego kontrowersyjnego króla Hiszpanii Juana Carlosa.

Vargas Llosa został wybrany do Akademii Francuskiej już w listopadzie, ale uroczystość przystąpienia odbyła się dopiero w czwartek. Podczas przemówienia pisarz oddał hołd francuskiej literaturze i skrytykował Rosję Władimira Putina, wspominając o oporze narodu ukraińskiego.

Akademia nie przyjęła w swoje szeregi laureata Nagrody Nobla od czasu przyznania w 1952 roku nagrody Francoisowi Mauriacowi.

Vargas Llosa zaprosił do Paryża byłego króla Hiszpanii Juana Carlosa. Były monarcha od 2020 roku mieszka na emigracji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego popularność w kraju spadła po serii skandali, w tym po rewelacjach o jego wystawnym stylu życia i polowaniu na słonie w Botswanie.

Pisarz wraz z byłym hiszpańskim monarchą zostali w piątek zaproszeni na kolację przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Akademia Francuska to najstarsze francuskie towarzystwo naukowe z siedzibą w Paryżu, utworzone w 1635 roku. Maksymalna liczba członków Akademii, wybieranych przez kooptację, wynosi 40. 

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się