Marta Dzido z Europejską Nagrodą Literacką za „Frajdę”
22 maja poznaliśmy laureatów Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2019 (EUPL), której celem jest zwrócenie uwagi na kreatywność i bogactwo europejskiej literatury współczesnej, promocja i obieg literatury w Europie oraz zwiększanie zainteresowania zagranicznymi utworami literackimi. Wśród czternastu laureatów tegorocznej Nagrody znalazła się publikacja z Polski – nagrodzona została powieść Frajda Marty Dzido.
Laureatami Nagrody w 2019 roku zostali:
- Laura Freudenthaler, Geistergeschichte, 2019 (Austria),
- Piia Leino, Taivas, 2018 (Finlandia),
- Sophie Daull, Au grand lavoir, 2018 (Francja),
- Réka Mán-Várhegyi, Mágneshegy, 2018 (Węgry),
- Beqa Adamashvili, ამ რომანში ყველა კვდება, 2018 (Gruzja),
- Nikos Chryssos, Kenourgia Mera, 2018 (Grecja),
- Jan Carson, The Fire Starters, 2019 (Irlandia),
- Giovanni Dozzini, E Baboucar guidava la fila, 2018 (Włochy),
- Daina Opolskaite, Dienų piramidės, 2019 (Litwa),
- Marta Dzido, Frajda, 2018 (Polska),
- Tatiana Țîbuleac, Grădina de sticlă, 2018 (Rumunia),
- Ivana Dobrakovová, Matky a kamionisti, 2018 (Słowacja),
- Haska Shyyan, За спиною, 2019 (Ukraina),
- Melissa Harrisson, All Among The Barley, 2018 (Wielka Brytania).
Ogłaszając laureatów, Valer-Daniel Breaz, Minister Kultury i Tożsamości Narodowej Rumunii podkreślał: Nagroda Literacka Unii Europejskiej prezentuje różnorodność kulturową i językową UE, w ten sposób wspiera wspólne europejskie wartości i zwiększa konkurencyjność sektorów kultury i kreatywnego. Literatura europejska jest podstawową częścią tożsamości kulturowej i, dzięki tłumaczeniom, przyczynia się do tworzenia wspólnej przestrzeni kulturowej. Cieszę się, że rodzina zwycięzców wzbogaciła się dzisiaj o więcej autorów, których twórczość można przetłumaczyć, umożliwiając transgraniczny obieg dzieł wysokiej jakości, który służy interesowi obywateli krajów europejskich. Nagrodzonym winszował także Tibor Navracsics, Komisarz ds. s. edukacji, kultury, młodzieży i sportu: Nagroda Literacka Unii Europejskiej pokazuje kreatywność i różnorodność literatury europejskiej i podkreśla znaczenie sektora książki. Dzięki Nagrodzie i programowi Kreatywna Europa Komisja Europejska pomaga autorom, wydawcom, tłumaczom i księgarzom wnosić jakość i różnorodność literatury czytelnikomw Europie i poza nią Gratulujemy wszystkim tegorocznym zwycięzcom.
W 2015 roku laureatką z Polski została Magdalena Parys za powieść Magik, w 2012 roku Nagrodę otrzymał Piotr Paziński za powieść Pensjonat, zaś pierwszym polskim laureatem był Jacek Dukaj nagrodzony w 2009 roku za powieść Lód.
Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 2 października 2019 roku w Pałacu Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli.