Za nami 8. Europejska Noc Literatury

Za nami 8. Europejska Noc Literatury

Tłumy na Placu Grunwaldzkim. Za nami 8. Europejska Noc Literatury

Udostępnij

Za nami rekordowa edycja Europejskiej Nocy Literatury! W organizowanym przez Strefę Kultury Wrocław wydarzeniu wzięło udział prawie 12 000 osób, które szczelnie wypełniło wszystkie miejsca tegorocznych czytań. Ogromną popularnością cieszyły się także plenerowe wydarzenia organizowane na placu Społecznym.  

Po raz kolejny program ENL-u przygotowany został przez zaproszonego do współpracy eksperta – kuratorką tej edycji była krytyczka i promotorka czytelnictwa Justyna Sobolewska, która pod hasłem „Klasyka na nowo” wybrała teksty diametralnie różne od propozycji z poprzednich lat. Uczestnicy wydarzenia usłyszeli dziesięć współczesnych przekładów klasycznych pozycji literatury europejskiej, w tym m.in. fragmenty „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego, „Zgrozy w Dunwich” H.P Lovecrafta i „Procesu” Franza Kafki.

   

Sceną dla prezentacji książek były w tym roku niebanalne przestrzenie zlokalizowane wokół Placu Grunwaldzkiego. Tłumy wrocławian odwiedziły m.in. Centrum Symulacji Medycznej, Aleję Profesorów Politechniki Wrocławskiej oraz Zbór Kościoła Zielonoświątkowego. Prawie 12 000 miłośników literatury usłyszało doskonałe i często zaskakujące interpretacje w wykonaniu dziesięciu wielkich osobowości polskiej kultury, m.in. Ewy Kasprzyk, Renaty Dancewicz, Jacka Komana i Roberta Więckiewicza.

  

Literatura bez barier

Program 8. edycji przygotowany był w tym roku także z myślą o osobach niepełnosprawnych sensorycznie. Po godzinie 16:00 w Imparcie odbyły się inspirowane „Baśniami” Hansa Christiana Andersena warsztaty dla rodzin, dorosłych i dzieci, które tłumaczone były na Polski Język Migowy. Osoby niewidome i słabowidzące mogły z kolei wziąć udział w spacerze z przewodnikiem i audiodeskrypcją. Większość miejsc czytań była także dostępna dla poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi zostały przygotowane we współpracy z Fundacją Katarynka.

 

Po godzinach

Dzień pełen literackich wrażeń rozpoczął i zakończył się na placu Społecznym. Przez cały dzień skorzystać można było tam z oferty kulinarnej przygotowanej przez Gastro Miasto, a wieczorem wziąć udział w garażowej wyprzedaży książek i plenerowym pokazie filmu „Jeszcze jeden dzień z życia” organizowanym wspólnie z Wrocławską Fundacją Filmową w ramach programu Polish Cinema for Beginners. Ostatnim akordem wielkiego święta literatury była trwająca do późnych godzin nocnych impreza muzyczna.

( Zdjęcia Justyna Fedec)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się