Social media bezpłatne szkolenie dla księgarzy
Alternatywna  Literacka Nagroda Nobla, Maryse Condé

Alternatywna Literacka Nagroda Nobla, Maryse Condé

Maryse Condé laureatką alternatywnego Nobla

Udostępnij

Pisarka z Gwadelupy Maryse Condé została laureatką Nagrody Literackiej Nowej Akademii, czyli alternatywnej Nagrody Nobla, wręczanej w miejsce tegorocznego Nobla w dziedzinie literatury.

W uzasadnieniu przyznania nagrody, przewodnicząca jury, Ann Pålsson, powiedziała, że Maryse Condé jest mistrzynią opowieści, której dokonania zapisały się na kartach światowej literatury. „W swej twórczości opisuje zniszczenia kolonializmu i postkolonialny chaos, językiem, który jest precyzyjny i dojmujący”.

Urodzona w 1937 roku w Pointe-à-Pitre, na Gwadelupie, Maryse Condé uważana jest za jedną z najwybitniejszych pisarek karaibskich. Napisała ponad dwadzieścia książek i otrzymała szereg prestiżowych nagród.

Condé jest emerytowaną profesor na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, obecnie mieszka na Gwadelupie i we Francji. W swojej twórczości opisuje, w jaki sposób kolonializm zmienił świat i jak osoby, które zostały nim dotknięte, odzyskują swoje dziedzictwo. W Polsce do tej pory mogliśmy przeczytać tylko jedną jej powieść, „Ja, Tituba, czarownica z Salem”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się