Nagroda Europy Środkowej Angelus,  Maciej Płaza, "Robinson w Bolechowie"

Nagroda Europy Środkowej Angelus, Maciej Płaza, "Robinson w Bolechowie"

Trzynastka szczęśliwa dla Polaka Macieja Płazy

Udostępnij

Maciej Płaza, autor „Robinsona w Bolechowie” (W.A.B.) otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Jest pierwszym pisarzem z Polski, który otrzymał to wyróżnienie w jego trzynastoletniej historii. Nagroda została wręczona w sobotę wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Nagroda została wręczona w sobotę wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Po raz pierwszy w historii tej nagrody otrzymał ją polski pisarz

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/kultura/news-literacka-nagroda-angelus-dla-macieja-plazy,nId,2644193#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Nagroda została wręczona w sobotę wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Po raz pierwszy w historii tej nagrody otrzymał ją polski pisarz

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/kultura/news-literacka-nagroda-angelus-dla-macieja-plazy,nId,2644193#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Do ostatniego etapu jury zakwalifikowało siedem książek. Oprócz laureata, w finale znalazły się polskie powieści: "Po trochu" Weroniki Gogoli, "Hostel Nomadów" Artura Nowaczewskiego, "Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa" Mariana Sworznia. W finale znalazły się również: "Nad piękną, modrą Drevnicą" czeskiego prozaika Antonina Bajaja, "Pamięć" Węgra Petera Nadasa oraz "Kruso" niemieckiego pisarza Lutzo Seilera. (http://www.tvn24.pl)Tegorocznego zwycięzcę wskazało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), prof. Marcin Cieński, Irek Grin, prof. Krzysztof Koehler, prof. Małgorzata Szpakowska, prof. Piotr Śliwiński i prof. Maciej Urbanowski. Maciej Płaza otrzymał nagrodę – czek na kwotę 150 tys. złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano. Fundatorem nagród jest miasto Wrocław.

Laureat Angelusa 2018 - Maciej Płaza (foto Andrzej Solnica)

Tegorocznego zwycięzcę wskazało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), prof. Marcin Cieński, Irek Grin, prof. Krzysztof Koehler, prof. Małgorzata Szpakowska, prof. Piotr Śliwiński i prof. Maciej Urbanowski. Maciej Płaza otrzymał nagrodę – czek na kwotę 150 tys. złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano. Fundatorem nagród jest miasto Wrocław.

W tegorocznym finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus znalazły się następujące książki: Nad piękną, modrą Dřevnicą” Antonína Bajaji, Po trochu” Weroniki Gogoli, Pamięć” Pétera Nádasa, „Hostel Nomadów” Artura Nowaczewskiego, Robinson w Bolechowie” Macieja Płazy, „Kruso” Lutza Seilera i „Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa” Mariana Sworzenia. Finałową siódemka wyłoniono spośród 51 książek wydanych w 2017 roku, które zakwalifikowane zostały do Nagrody.

Nagroda publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej, zmarłej w 2013 roku rosyjskiej poetki, która w przeszłości przewodniczyła jury Angelusa również trafiła do Macieja Płazy.
 

Nagroda za przekład w wysokości 20 tys. złotych powędrowała do rąk tłumaczki Elżbiety Sobolewskiej, która przełożyła powieść "Pamięć" Petera Nadasa.

Sobolewska jest absolwentką filologii węgierskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wybitną tłumaczką i popularyzatorką literatury węgierskiej. Tłumaczyła m.in. dzieła László Krasznahorkaiego, Imre Kertésza, Pétera Esterházyego. Jej publikacje na temat literatury węgierskiej można znaleźć na łamach „Literatury na Świecie”, „Nowych Książek” czy „Gazety Wyborczej”. Jest także laureatką nagrody im. Milána Füsta za całokształt pracy translatorskiej. Mieszka w Warszawie.


Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/kultura/news-literacka-nagroda-angelus-dla-macieja-plazy,nId,2644193#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 Nota o książce:

Robinson w Bolechowie opowiada rodzinną historię rozpoczynającą się tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Bolechowski hrabia, właściciel pałacu i kolekcji dzieł sztuki, skrzętnie ukrywa bezcenne skarby, by nie dostały się w ręce okupanta. Kiedy hrabia ginie z rąk hitlerowca, strażnikiem kolekcji zostaje pałacowy ogrodnik…

Główny bohater Robert, ceniony malarz, wraca do Bolechowa po kilku latach nieobecności. Na miejscu wspomina bolechowskie perypetie, które zagadkowo go pociągają, i próbuje odkryć największą tajemnicę swojego życia. Na tle posępnego świata wojennej oraz powojennej grozy i tułaczki stopniowo odsłania się historia dwu rodzin: Roberta oraz miejscowego kamieniarza o niejasnej przeszłości.

Proza Macieja Płazy opowiedziana jest zmysłowym, bogatym i sugestywnym językiem, pełna niezwykłych postaci, zdarzeń i obrazów. Na scenie, której centrum stanowi bolechowski pałac, rozgrywają się nieproste historie, z motywem miłości, zdrady, śmierci i lęku.

Maciej Płaza (ur. 1976 r.) – prozaik, tłumacz, doktor humanistyki. Autor książki o Stanisławie Lemie, laureat nagrody „Literatury na Świecie” w 2012 r. za przekład opowiadań H.P. Lovecrafta. Za debiutancki tom opowiadań Skoruń (W.A.B. 2015) otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich 2016, książka znalazła się również w finale Nike 2016 i była nominowana do Nagrody im. Gombrowicza.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się