Bunda i Chwin laureatami pierwszej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”
W Centrum św. Jana w Gdańsku ogłoszono w czwartek laureatów I edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Nagrodę ustanowiły władze województwa pomorskiego dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecia samorządu wojewódzkiego.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku oraz za całokształt pracy literackiej.
W pierwszej kategorii zwyciężyła powieść Nieczułość Martyny Bundy, za najlepszą Pomorską Książkę Roku uznano I tom esejów Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra pod redakcją prof. Edmunda Kizika i prof. Sławomira Kościelaka, a za całokształt twórczości literackiej został doceniony Stefan Chwin.
Powieść Nieczułość, opowiadająca o kobiecie wychowującej na Kaszubach trzy córki, to debiut literacki Martyny Bundy. Za książkę tę autorka otrzymała Nagrodę Literacką Gryfia, nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2018 i do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii proza. Pisarka urodziła się 8 marca 1975 r. w Gdańsku, szkołę podstawową i liceum ukończyła w Kartuzach. Jest absolwentką polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2012 do 2018 r. kierowała działem krajowym tygodnika „Polityka”.
Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra pod redakcją prof. Edmunda Kizika i prof. Sławomira Kościelaka, to eseje historyków, historyków sztuki i literatury traktujące o reformacji i jej wpływie na różne dziedziny życia.
Edmund Kizik jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Historii PAN, specjalizuje się w historii nowożytnej, a zwłaszcza społecznej historii kultury i gospodarki regionu hanzeatyckiego. Sławomir Kościelak jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, autorem wielu prac z zakresu historii Kościoła, reformacji i kontrreformacji w Prusach Królewskich oraz kultury i społeczeństwa Pomorza i Kujaw.
Stefan Chwin to powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, prof. historii literatury na Uniwersytecie Gdańskim. Urodził się 11 kwietnia 1949 r. w Gdańsku. Debiutował pod pseudonimem Max Lars dwiema powieściami fantastyczno-przygodowymi dla młodzieży - Ludzie-skorpiony i Człowiek-Litera. W tym czasie ukazał się też jego autobiograficzny esej Krótka historia pewnego żartu, w którym autor dokonał osobistego rozrachunku z historią Gdańska z lat 50. XX w. Od początku związany z Gdańskiem, o czym świadczy jedna z najsłynniejszych jego książek Hanemann (1995), tłumaczona na wiele języków oraz nagrodzona Paszportem Polityki.
Ustanowiona w tym roku Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” jest wyrazem docenienia dokonań i twórczej pracy pomorskich pisarzy, literatów i wszystkich, którzy poświęcili się słowu pisanemu. W ciągu kilku miesięcy jury zapoznało się z blisko 350 pozycjami wydanymi przez pomorskich twórców lub traktującymi o Pomorzu. Do finału nominowano po pięć tytułów w każdej trzech kategorii konkursu.
Książki oceniało pięcioosobowe jury, na którego czele stał prof. Zbigniew Majchrowski, literaturoznawca, krytyk literacki i teatrolog z Uniwersytetu Gdańskiego, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN.
Podczas wieczornej gali Centrum św. Jana ogłoszono też laureata pierwszej Kaszubskiej Książki Roku za rok 2017. Został nim Stanisław Janke za całokształt pracy literackiej, w uznaniu niezwykłego dorobku wieloletniej pracy twórczej na rzecz literatury i języka kaszubskiego.
Nagrodzony dziennikarz, poeta, prozaik, tłumacz, twórca i historyk literatury kaszubskiej urodził się 20 marca 1956 r. w Kościerzynie. Opublikował 7 tomików poezji oraz kilka powieści i opowiadań. Z polskiego na kaszubski przełożył dzieła Adama Mickiewicza: Sonety krymskie, Odę do młodości i Pana Tadeusza.
Pomorską Nagrodę Literacką we wszystkich kategoriach oraz Kaszubską Nagrodę Literacką stanowi statuetka „Wiatr od morza” oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tysięcy złotych.
[źródło: PAP, Robert Pietrzak]