Ogólnopolska Izba Księgarń
Nagrody literackie,, Wiatr od Morza,

Nagrody literackie, Wiatr od Morza,

Bunda i Chwin laureatami pierwszej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

Udostępnij

W Centrum św. Jana w Gdańsku ogłoszono w czwartek laureatów I edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Nagrodę ustanowiły władze województwa pomorskiego dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecia samorządu wojewódzkiego.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku oraz za całokształt pracy literackiej.

W pierwszej kategorii zwyciężyła powieść Nieczułość Martyny Bundy, za najlepszą Pomorską Książkę Roku uznano I tom esejów Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra pod redakcją prof. Edmunda Kizika i prof. Sławomira Kościelaka, a za całokształt twórczości literackiej został doceniony Stefan Chwin.

Powieść Nieczułość, opowiadająca o kobiecie wychowującej na Kaszubach trzy córki, to debiut literacki Martyny Bundy. Za książkę tę autorka otrzymała Nagrodę Literacką Gryfia, nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2018 i do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii proza. Pisarka urodziła się 8 marca 1975 r. w Gdańsku, szkołę podstawową i liceum ukończyła w Kartuzach. Jest absolwentką polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2012 do 2018 r. kierowała działem krajowym tygodnika „Polityka”.

Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra pod redakcją prof. Edmunda Kizika i prof. Sławomira Kościelaka, to eseje historyków, historyków sztuki i literatury traktujące o reformacji i jej wpływie na różne dziedziny życia.

Edmund Kizik jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Historii PAN, specjalizuje się w historii nowożytnej, a zwłaszcza społecznej historii kultury i gospodarki regionu hanzeatyckiego. Sławomir Kościelak jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, autorem wielu prac z zakresu historii Kościoła, reformacji i kontrreformacji w Prusach Królewskich oraz kultury i społeczeństwa Pomorza i Kujaw.

Stefan Chwin to powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, prof. historii literatury na Uniwersytecie Gdańskim. Urodził się 11 kwietnia 1949 r. w Gdańsku. Debiutował pod pseudonimem Max Lars dwiema powieściami fantastyczno-przygodowymi dla młodzieży - Ludzie-skorpiony i Człowiek-Litera. W tym czasie ukazał się też jego autobiograficzny esej Krótka historia pewnego żartu, w którym autor dokonał osobistego rozrachunku z historią Gdańska z lat 50. XX w. Od początku związany z Gdańskiem, o czym świadczy jedna z najsłynniejszych jego książek Hanemann (1995), tłumaczona na wiele języków oraz nagrodzona Paszportem Polityki.

Ustanowiona w tym roku Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” jest wyrazem docenienia dokonań i twórczej pracy pomorskich pisarzy, literatów i wszystkich, którzy poświęcili się słowu pisanemu. W ciągu kilku miesięcy jury zapoznało się z blisko 350 pozycjami wydanymi przez pomorskich twórców lub traktującymi o Pomorzu. Do finału nominowano po pięć tytułów w każdej trzech kategorii konkursu.

Książki oceniało pięcioosobowe jury, na którego czele stał prof. Zbigniew Majchrowski, literaturoznawca, krytyk literacki i teatrolog z Uniwersytetu Gdańskiego, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN.

Podczas wieczornej gali Centrum św. Jana ogłoszono też laureata pierwszej Kaszubskiej Książki Roku za rok 2017. Został nim Stanisław Janke za całokształt pracy literackiej, w uznaniu niezwykłego dorobku wieloletniej pracy twórczej na rzecz literatury i języka kaszubskiego.

Nagrodzony dziennikarz, poeta, prozaik, tłumacz, twórca i historyk literatury kaszubskiej urodził się 20 marca 1956 r. w Kościerzynie. Opublikował 7 tomików poezji oraz kilka powieści i opowiadań. Z polskiego na kaszubski przełożył dzieła Adama Mickiewicza: Sonety krymskie, Odę do młodości i Pana Tadeusza.

Pomorską Nagrodę Literacką we wszystkich kategoriach oraz Kaszubską Nagrodę Literacką stanowi statuetka „Wiatr od morza” oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tysięcy złotych.

[źródło: PAP, Robert Pietrzak]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się