Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej dobiegła końca

Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej dobiegła końca

Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej dobiegła końca

Udostępnij

Zakończył się ostatni, szósty dzień Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej (Taipei International Book Exhibition TIBE). Goście targów mogli dziś m.in. wziąć udział w lekcji języka polskiego, a także uczestniczyć w spotkaniach z pisarzem Stanisławem Łubieńskim i ilustratorem Piotrem Sochą. Podczas ceremonii zakończenia targów organizatorzy poinformowali, że Międzynarodową Wystawę Książek w Tajpej odwiedziło w tym roku 500 tys. osób!

Ostatniego dnia targów na polskim stoisku również dopisała frekwencja – głównie młodsi uczestnicy targów wzięli udział w warsztatach, podczas których poznawali słowa w języku polskim, a robili to tym chętniej, że lekcja zorganizowana była w formie zabawy. Starsi z kolei przyszli posłuchać, co mają do powiedzenia o swojej twórczości Stanisław Łubieński, Witold Szabłowski. Gościom targów zaprezentował się także Piotr Socha. Warto dodać, że polskie stoisko odwiedzili dziś także znakomici goście – Wicepremier Tajwanu Cheng Wen-tsan oraz Minister Kultury Tajwanu Shih Che.

Program polskiego stoiska ostatniego dnia targów:

11:00 – Warsztaty „Uczmy się polskiego! – pierwszy krok”.

13:00 – Spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim.

14:00 – Dyskusja pomiędzy Witoldem Szabłowskim a przedstawicielami „The Reporter”, niezależnego tajwańskiego serwisu informacyjnego, który skupia się na dziennikarstwie śledczym.

14:15 – Spotkanie z Piotrem Sochą.

O godzinie 16:30 tajwańskiego czasu odbyła się uroczysta ceremonia zakończenia targów, podczas której organizatorzy poinformowali, że Międzynarodową Wystawę Książek w Tajpej odwiedziło w tym roku łącznie 500 tys. osób.

Gdy dziesięć dni temu przyjechaliśmy do Tajpej, zadawaliśmy sobie pytanie: jak zostanie tu przyjęta polska literatura? Jak zostanie przyjęta Polska? Przywieźliśmy polskich powieściopisarzy, poetów, eseistów, twórców komiksów, literatury dziecięcej, ilustratorów oraz wydawców. Przywieźliśmy też reprinty starodruków, piękne książkowe ilustracje, muzykę i polskie potrawy. Przez tydzień odbywały się spotkania, rozmowy, warsztaty, prezentacje, degustacje i koncerty. I od pierwszego dnia jesteśmy zdumieni: liczbą odwiedzających stoisko z nazwą POLAND osób, ich zainteresowaniem polską kulturą, życzliwością i zafascynowaniem. Jestem przekonany, że tak reagować mogą tylko przyjaciele” – mówił dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski podczas ceremonii zakończenia.

 

Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej rozpoczęła się 31 stycznia i zakończyła 5 lutego. To jedna z największych tego typu imprez w Azji. W tym roku Polska pełniła zaszczytną rolę gościa honorowego targów. Program polskiego stoiska został wspólnie przygotowany przez Instytut Książki i Biuro Polskie w Tajpej. 

Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej to element strategii realizowanej przez Instytut Książki, której celem jest trwała, wyraźna obecność literatury polskiej tam, gdzie do tej pory nasze książki nie były dostępne lub były dostępne w zbyt małym zakresie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej”.

 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się