Czytanie jest dla niej, córki ewangelickiego pastora, podobnie „jak przyjmowanie pokarmu", zaspokajaniem podstawowych potrzeb. Merkel przyznaje, że jako bardzo zajęta szefowa niemieckiego rządu obecnie może tylko na urlopie oddać się intensywnej lekturze książek. – Czasami czytam po prostu krótkie książki, które, połykam jednym tchem – zdradza kanclerz Niemiec.
Jej literackie preferencje mówią same za siebie. Ulubioną lekturą kanclerz Merkel był i jest „Max i Moritz”, wierszowana, satyryczna historyjka obrazkowa Wilhelma Buscha uważanego za praojca komiksu. – Figle, jakie płatają ci chłopcy, zawsze poprawiają mi humor. A poza tym śmiech, kiedy czytamy dla siebie czy na głos dzieciom, zawsze dobrze robi – mówi kanclerz.
Kästner, Busch, "Wojna i pokój" Lwa Tołstoja oraz rosyjskie powieści, ale przede wszystkim książki popularnonaukowe, szczególnie historyczne – to wybór prywatnych lektur Angeli Merkel, które przedstawiła w ten weekend w swoim cotygodniowym podcaście na stronie Urzędu Kanclerskiego. Jej zainteresowanie książkami historycznymi – jak zaznacza - z wiekiem się pogłębia.
Troska niemieckiej kanclerz odnośnie poziomu czytelnictwa znajduje natomiast potwierdzenie w liczbach kupowanych w Niemczech książek. Branżowe stowarzyszenie księgarzy – Börsenverein des Deutschen Buchhandels – samo przyznaje, że „książka znajduje się pod presją”. Wg statystyk książki kupowało w 2012 r. 54,6 niemieckiego społeczeństwa, a w 2016 r. już tylko 45,6 proc. W tym czasie spadł poziom aktywnego czytelnictwa. W 2013 r. po książkę sięgało codziennie lub kilkakrotnie w tygodniu 38 proc. mieszkańców Niemiec, w 2017 r. było ich już tylko 32 proc.
Od 15 do 18 marca 2018 r Lipskie Targi Książki przywiitają tylu piszących i książek twórców, jak nigdy dotąd: w sumie 2,635 wystawców z 46 krajów (2017: 2493 z 43 krajów), a zatem dobre pięć procent więcej niż w ubiegłym roku. Lipsk rozpoczyna czytelniczą wiosnę.
- Stwierdzamy pozytywny wzrost sprzedaży książek, który jest również zauważalny w biznesie międzynarodowym, mimo lekkiego spadku czytelnictwa”, wyjaśnia Martin Buhl-Wagner, prezes Leipziger Messe. I dodaje:
„W krajach nie niemieckojęzycznych już dawno doszli do wnioksu, że w żadnym innym miejscu przez cztery dni, nie ma tylu czytelników, jak w Lipsku”.
Jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień każdego roku jest nagroda na Targach Książki w Lipsku. Zostaną one przyznany w czwartek, 15 marca, w hali szkła. Każdy, kto otrzyma upragnioną nagrodę w kategoriach beletrystyki, literatury faktu / eseju i tłumaczenia, zostanie wymieniony w informacji medialnej nastepnego dnia czyli 16 marca.
Goście Lesefest Leipzig są również odpowiednio międzynarodowi. Ponad 3400 uczestników z 46 krajów zaprojektuje 3600 wydarzeń w 550 lokalizacjach. Wśród nich są dźwięczne nazwiska, takie jak Åsne Seierstad, Jojo Moyes czy Maja Lunde. Tej ostatniej towarzyszy ambasador książki Norwegii, jej królewska księżniczka Mette-Marit.
„Lipsk jest uważany w najbliższych dniach za wielki festiwal literatury - jako duże i wyjątkowe wydarzenie tego typu, ponieważ nie ma takiego nigdzie indziej na świecie”, mówi Oliver Zille, dyrektor Lipskich Targów Książki. "Cieszymy się na ekscytujące, inspirujące, przyjemne i spokojne doświadczenie literackie."
"Romania.Zoom in"
Źródłem inspiracji dla tegorocznych Lipskich Targów Książki jest niewątpliwie Rumunia, jej nowe tytuły i publikacje będące dla nas natchnieniem do czytania i nowych przemyśleń.
Pod tytułem "Rumunia. Powiększ" zapraszamy na ponad 70 wydarzeń, po to aby poznać różnorodność prozy i poezji oraz odkryć ponad 40 nowych tłumaczeń. Wspólne występy autorek Herty Müller i piosenkarki Ada Milea, a także dwóch autorów Normana Manei i Michaela Krugera, pisarze Mircea Cărtărescu i Navid Kermani to tylko niektóre z atrakcji rumuńskiego programu. W Centrum gościnnie prezentujemy spektakularne rumuńskie stoisko w hali 4, E 501, zaprojektowane przez starszego architekta Attila Kima.
Mirel Talos, Wiceprezes Rumuńskiego Instytutu Kultury zaznacza, „wrzuceni do Lipsk rumuńskiego mostu kulturowego jest przeznaczony do ostatniego dnia targów książki zdecydowanie. Nie jesteśmy osamotnieni w kontemplowaniu naszej chwilowej obecności, chociaż patrzymy z ufnością na udane potwierdzenie siebie i rozwój w ostatnim stuleciu. Mamy jednak nadzieję, że autorzy i nowe książki, które oceni opinia publiczna w Lipsku, otworzą nową bramę do kultury rumuńskiej, przyszłości coraz dla części ludzi w kraju poetów i myślicieli, ale nie tylko w Niemczech, ale także w naszym domu, w samej Rumunii. "
Europe21: pomysły na przyszłość kontynentu
Goście Europa21 krytycznie przyglądają się podstawowemu rozumieniu społeczeństw europejskich, ich historycznym wydarzeniom i aktualnym problemom politycznym. Pod hasłem „Czy naprawdę najlepszy?” otwierając trzeci swoje podwoje i ostatni raz przestrzeń myślenia dla społeczeństwa przyszłości pod patronatem Fundacji Roberta Boscha i Targów Książki. Kurator Mohamed Amjahid powitał około 25 międzynarodowych gości reprezentujących społeczeństwa, kulturę, nauki obywatelskie i media w sześciu panelach dyskusyjnych oraz dwa pojedynki europejskie służące rozwijaniu pomysłów na przyszłość naszego kontynentu.
10 lat TRADUKI z Sigmarem Gabrielem i Christophem Ransmayrem
Dokładnie dziesięć lat temu uruchomiono europejską sieć literacką TRADUKI w Lipsku. Dzięki temu siedemnaście instytucji w jedenastu krajach wymienia i utrwala informacje o swoich poetach i myślicielach. Program jubileuszowy z 30 autorami obraca się wokół mniejszości europejskich pod tytułem "From the Lives of Others". Do gratulacji z okazji jubileuszu 16 marca przyłączyli się jako zarządzający federalny minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel, minister albański Kultury Mirela Kumbaro-Furxhi i austriacki pisarz Christoph Ransmayr.
Lipska Nagroda Książkowa za Porozumienie Europejskie 2018 honoruje Åsne Seierstad
Społeczeństwo stale promuje wzajemne zrozumienie w Europie. The Book Award Lipsk dla Porozumienia Europejskiego przyznawana corocznie od 1994 osobistości, które faktycznie świadczoną wybitne usługi w formie książkowej dla wzajemnego zrozumienia w Europie. Dzisiaj wieczorem odbierze tą prestiżową nagrodę podczas otwarcia Lipskich Targów Książki Gewandhaus w Lipsku norweski pisarz i dziennikarz Seierstad Asne.
Innowacyjne targi książki
Medytacja literacka już dawno przestała istnieć między dwiema okładkami książek. Coraz więcej firm pracuje nad nowymi, świeżymi, opartymi na technologii i kreatywnymi pomysłami, które ułatwiają czytanie i uczenie się, a także pracę z literaturą. Łącznie 13 wybranych firm zaprezentuje swoje nowe projekty w Lipsku w dniach 16 i 17 marca w obszarze innowacji Neuland 2.0 w hali wystawienniczej 5 Targów Książki w Lipsku.
Młode targi książki
Około 500 wydarzeń z dużego programu książek dla dzieci i młodzieży z Lipskich Targów Książki skierowane jest do czytelników jutra. W hali nr 2 i na licznych miejskich scenach młodzi czytelnicy i słuchacze mogą przeżyć ekscytujące przygody, poznać swoich bohaterów, cieszyć się porywającymi koncertami lub wziąć udział w jednej z licznych akcji praktycznych.