Miesiąc Spotkań Autorskich 2107 - gość honorowy: Gruzja
Po raz ósmy już będziemy gościli we Wrocławiu Miesiąc Spotkań Autorskich realiozwany wspólnie z bibliotekami z Brna, Ostrawy, Koszyc i Lwowa. Tegorocznym gościem honorowym będą literaci z Grzuji.
02. 07. niedziela – კვირა / Mediateka, plac Teatralny 5
Polska
Wojciech Jagielski: Wojna wcale nie nadchodzi w ciszy...
Polski dziennikarz, reporter, pisarz, współpracujący z PAP 1986-91, Gazetą Wyborczą 1991-2012, PAP 2012. Jako dziennikarz specjalizuje się w problematyce Afryki, Kaukazu, Azji Środkowej i Południowej. Unika stereotypów, dogłębnie poznaje świat, o którym pisze. Podczas podróży w rejon Kaukazu starał się rozwikłać trudne relacje Gruzinów, Czeczenów czy Ormian z ościennymi krajami (m. in: książka Dobre miejsce do umierania – opisująca krwawy rozdział w historii Kaukazu czy Wszystkie wojny Lary, kameralna opowieść o kobiecie z wioski na pograniczu czeczeńsko-gruzińskim). Laureat szeregu nagród dziennikarskich i literackich.
Dato Turashvili: Generacja dżinsowa
Urodzony w 1966 roku w Tbilisi, Dato Turashvili studiował literaturę, film oraz historię sztuki na uniwersytetach w Tbilisi, Londynie i Madrycie. Jego mentorem w dziedzinie dramaturgii był wielki gruziński scenarzysta Erlom Akhvlediani. Oprócz sztuk Dato pisze powieści, opowiadania I sztuki oraz tłumaczy prozę oraz poezję z rosyjskiego, hiszpańskiego i angielskiego. Jego powieść Ucieczka z ZSRR (Pokolenie dżinsów) znajduje się na szczycie list bestsellerów w Gruzji. Jest to wzruszająca opowieść oparta na faktach opowiadająca historię grupy młodych ludzi prześladowanych przez bezwzględny reżim Związku Sowieckiego. Autor brał udział w ekspedycjach wspinaczkowych w górach Kaukazu, w Andach i Himalajach. Pisze również o podróżach i przygodach z nimi związanych. Dzieła Dato Turashviliego były tłumaczone na ponad dziesięć języków. Jest dwukrotnym laureatem nagrody literackiej Saba.
02. 07. niedziela – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
03. 07. poniedziałek – 19:00 – Ostrava
04. 07. wtorek – 19:00 – Košice
05. 07. środa – 20:30 – Львів
03. 07. poniedziałek – ორშაბათი / Mediateka, plac Teatralny 5
Andrzej Muszyński: O emigracji, o robocie, o budowlance i piciu
Z wykształcenia prawnik, pisarz z wyboru. W reportażach prowadził czytelnika przez południową Azję, Afrykę i Amerykę Łacińską, w prozie z kolei przywołuje polską prowincję. W najnowszej powieści Fajrant (Wydawnictwo Literackie) Muszyński wprowadza wątek emigracyjny. To książka o pokoleniowym doświadczeniu prekariatu i środowisku młodych startupowców. Powrót z Anglii i co dalej? Laureat Nagrody im. A. Włodka przyznawanej przez Fundację Wisławy Szymborskiej i stypendium Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz wielu nagród podróżniczych. Za swoje reportaże i opowiadania nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody Literackiej Gdynia. Powieść Pokrzywdzie nominowano do Paszportu Polityki 2015 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2016.
Aka Morchiladze: Wyemancypować czytelnika
Urodzony w 1966 roku w Tbilisi, jest bezsprzecznie najbardziej znanym, rozpoznawanym I utalentowanym współczesnym gruzińskim pisarzem. Studiował i później wykładał historię Gruzji na państwowym Uniwersytecie w Tbilisi. Pracował jako dziennikarz sportowy w dzienniku poświęconym sportowi i pisał dla Literature Express within Europe w roku 2000. Dwadzieścia powieści Aki Morchiladze oraz trzy zbiory opowiadań zostały wydane przez wydawnictwo Sulakauri od roku 1998. W swoich książkach autor opisuje zarówno codzienne życie we współczesnej Gruzji, ostatnie wydarzenia historyczne oraz wydarzenia z Wieków Średnich z równym mistrzostwem i precyzją. Jego opowieści cechuje precyzja i czytelnik doświadcza katharsis pod wpływem ich lektury.
W latach 2005-2006 był autorem i prezenterem jednego z najbardziej interesujących programów telewizyjnych poświęconych literaturze. Na podstawie jego dzieł nakręcono kilkanaście filmów i napisano kilka sztuk. Podobnie jak Milorad Pavic, jego ulubiony autor, Morchiladze uważa, że powieść nie musi się koniecznie zaczynać od początku i prostą ścieżką zmierzać ku końcowi. Podchodzi za to do teorii Umberto Eco mówiącej o wyemancypowanym czytelniku bardzo serio. Obecnie mieszka i pracuje w Londynie.
Morchiladze zdobył liczne nagrody literackie w Gruzji. Jego dzieła wydano w kilkunastu krajach.
03. 07. poniedziałek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
04. 07. wtorek – 19:00 – Ostrava
05. 07. środa – 19:00 – Košice
06. 07. czwartek – 20:30 – Львів
Słowacja
Urodzony w 1973 roku w Bratysławie. Ukończył teologię protestancką na Uniwersyteci Marca Blocha w Strasburgu, obronił doktorat na École Pratique des Hautes Études w Paryżu. Teolog, publicysta, redaktor naczelny lewicowego portalu Jetotak.sk. W 2012 roku wydał (razem z Marošom Hečkom) książkę o manipulacji medialnej pt. Kandydat (2012, sfilmowana w 2013). Od 2014 roku jest moderatorem programu w Telewizji Słowackiej pt. Kolacja z Havranem. „Nie wiemy o sobie więcej niż dwadzieścia lat temu, wiemy tylko to, że świat się zmienia, ale nie wiemy, w którym kierunku. Mamy mało informacji o naszym żywym społeczeństwie, ale także o tym, jak są rzeczy połączone,“ mówi.
04. 07. wtorek – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
05. 07. środa – 20:30 – Ostrava
06. 07. czwartek – 20:30 – Košice
07. 07. piątek – 19:00 – Львів
Paata Shamugia
„Zawsze chciałem pisać złe wiersze, ale to wymaga tytanicznej pracy. Jestem zmuszony pisać wyłącznie arcydzieła” - poeta zawsze ma pod górkę. Urodzony w 1983 w Abhazji Paata Shamugia mieszka obecni w Tbilisi i jest sławną osobą w świecie gruzińskiej poezji. Autor stał się znany w szerokim kręgu czytelników dzięki swej książce Anty-Tqaosani (tytuł stanowi grę słów i nawiązuje do średniowiecznego gruzińskiego poematu epickiego Rycerz w Skórze z Pantery). Książka wywołała spore kontrowersje i była szeroko omawiana w gruzińskiej prasie i telewizji za sprawą śmiałego podejścia do najsłynniejszego dzieła literackiego Gruzji. W 2011 roku Paata Shamugia otrzymał nagrodę literacką SABA za zbiór wierszy Akathistos. Paata interesuje się rozwojem sieci, pisze artykuły i jest znanym dziennikarzem przeprowadzającym wywiady z twórcami. Jest również redaktorem naczelnym portalu poświęconego sztuce współczesnej demo.ge. W 2014 dom wydawniczy Intelekti wydał kolejny zbiór jego wymagających wierszy „Schizospołeczeństwo”, za który otrzymał kolejną nagrodę SABA i tym samym został pierwszym współczesnym gruzińskim poetą, który dwukrotnie zdobył tę prestiżową nagrodę w tej samej kategorii.
04. 07. wtorek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
05. 07. środa – 19:00 – Ostrava
06. 07. czwartek – 19:00 – Košice
07. 07. piątek – 20:30 – Львів
Małgorzata Rejmer: Miłośniczka osobliwych historii
Reportażystka i powieściopisarka; kolekcjonuje nietypowe przysłowia… i przekleństwa. Autorka głośnej Toksymii – powieści o losach kilku mieszkańców warszawskiej Pragi Południa oraz wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego reportażu Bukareszt. Kurz i krew. Czy w powieści, czy w reportażu Rejmer nieustannie pociągają groteskowa mieszanka humoru i makabry oraz brzydota będąca w jej ujęciu szczególnym, nieoczywistym rodzajem piękna. Nie stroni od absurdów, tych wymyślonych (dom pogrzebowy Przyjemny pogrzeb), czy prawdziwych (testy ciążowe przy użyciu żab). Nie opowiada łatwych historii. Często trudne, poważne i łamiące serce. Bierze je z rozmów i obserwacji. Podsłuchuje ludzi w tramwaju.
05. 07. środa – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
06. 07. czwartek – 20:30 – Ostrava
07. 07. piątek – 20:30 – Košice
08. 07. sobota – 19:00 – Львів
Mariam Tsiklauri
Mariam Tsiklauri urodziła się w Tbilisi w 1960 roku. Jest wydawcą kilkunastu gruzińskich publikacji literackich. Mariam to poetka zmysłów dotykająca różnych kwestii i tematów w swych wierszach, a także bardzo znana twórczyni poezji dziecięcej. Jej poezja, rymowanki dla dzieci, przekłady, eseje i artykuły są na bieżąco publikowane w periodykach literackich. Jej poezja była tłumaczona na angielski, niemiecki, włoski, litewski, ormiański i rosyjski. Tsiklauri jest zdobywczynią kilkunastu prestiżowych nagród literackich takich jak „Gala”, „Saguramo” oraz nagroda Makvala Mrevlishvili.
„Poezja Mariam Tsiklauri –z jej różnorodnymi lirycznymi i epickimi dygresjami – jest żywym przykładem zbieżności tradycji i modernistycznej, artystycznej wizji wyrosłej z narodowych korzeni, która ukazuje naturalne i przejmujące pokłady ludzkiej duszy.”
05. 07. środa – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
06. 07. czwartek – 19:00 – Ostrava
07. 07. piątek – 19:00 – Košice
08. 07. sobota – 20:30 – Львів
06. 07. czwartek – ხუთშაბათი / Proza, Przejście Garncarskie 2
Kaja Puto: Raport z niewidzialnej gruzińskiej granicy
Dziennikarka, redaktorka, aktywistka. Zajmuje się Europą Wschodnią i tematyką migracyjną. Publikuje m.in. w „Krytyce Politycznej”, „Gazecie Wyborczej", „Nowej Europie Wschodniej”, „Polityce”. Z wykształcenia kulturoznawczymi i filozofka, studiowała w Krakowie, Berlinie i Tbilisi. Stypendystka DAAD, Erasmus Mundus, FWPN i GFPS. Ekspertka w projekcie badawczym Literatura polska po 1989 w świetle teorii Pierre'a Bourdieu. Redaktorka serii wydawniczej Czyli nigdzie i wiceprezeska wydawnictwa Korporacja Ha!art. Jej teksty o Gruzji to nie tylko politologiczne analizy z osetyńskiej czy abchaskiej granicy, lecz także intrygujące opowieści o lokalnej namiętności do „kamikadze loggia” czy reportaż z powodzi, która dotknęła tbiliskie zoo.
Gruzja
Urodzona w 1979 w Ambrolauri, obecnie mieszka w Tbilisi i pracuje jako badaczka i wykładowczyni na Państwowym Uniwersytecie w Tbilisi. Jest aktywistką feministyczną z wykształceniem akademickim w dziedzinie Gender Studies (Central European University, Budapest). Jej opowiadania najpierw pojawiały się w Internecie na stronach literackich, a później były umieszczane w rozmaitych antologiach. W 2010 wydano debiut literacki Tamty Melashvili Counting Out, który szybko zdobył rozgłos. Powieść została doceniona przez krytyków jako „nowatorski, wyrazisty głos” I zyskała najważniejszą nagrodę literacką Saby w 2011 roku. Counting Out zostało przetłumaczone na pięć języków. Tamta jest śmiałym i odważnym głosem we współczesnej literaturze Gruzji. Poszukuje i odkrywa białe plamy w swych opowieściach.
06. 07. czwartek – 20:30 – Wrocław / Proza, Przejście Garncarskie 2
07. 07. piątek – 19:00 – Ostrava
08. 07. sobota – 19:00 – Košice
09. 07. niedziela – 20:30 – Львів
07. 07. piątek – პარაკსკევი / Mediateka, plac Teatralny 5
Ziemowit Szczerek: Żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna
Pisarz, publicysta, tłumacz, gonzo dziennikarstwa. Pasjonat współczesnej historii Europy Środkowej, ze szczególną uwagą przyglądający się Poradziecji. Jego książki nie przypominają tradycyjnego reportażu – w opowieściach zaciera się fikcja i rzeczywistość, przeplatają się apokaliptyczne wizje i poetyckie obrazy. Nieładne galerie handlowe, targowiska, brudne dworce, bary to tak naprawdę sposób na rozprawienie się z mitologizowaną rzeczywistością, niezależnie czy właśnie przyglądamy się centralnej Polsce, czy podróżujemy po Donbasie. Narracja doprawiona elokwencją i poczuciem humoru autora sprawia, że prozę Szczerka czyta się jednym tchem. Autor takich pozycji jak: Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian (Paszport Polityki w kategorii literatura), Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski, Siódemka, Europa.Stop.Wschodnia.Stop. (wraz z Piotrem Pogorzelskim) czy Tatuaż z tryzubem (nominacja do Nagrody Literackiej „Nike”). W najnowszej książce Międzymorze… zabierze nas w podróż przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową.
Beso Khvedelidze
Rocznik 1972. Jest jednym z najbardziej twórczych i najczęściej wydawanych pisarzy w Gruzji. W 1996 roku ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa na Państwowym Uniwersytecie w Tbilisi. Jego pierwsze opowiadania ukazały się w pismach literackich w roku 2000 i od tego czasu wydał ponad dziesięć powieści, zbiorów opowiadań i wierszy. Opowiadania Khvedelidze zostały przetłumaczone na dziesięć języków. Jego zbiór opowiadań Smak myszy (Der Geschmack von Asche) został wydany w Niemczech przez Leipziger Literaturverlag. Otrzymał wiele nagród w konkursach literackich – wśród nich dwukrotnie Literacką Nagrodę SABA, Nagrodę Literature Bridges Prize na Międzynarodowym Festiwalu (Baku, 2010) oraz nagrodę Nagroda Październikowa (Moskwa 2009) za najlepsze opowiadanie. Autor żyje między Tbilisi a Katmandu, jedna z jego ostatnich powieści „Namaste” opowiada o jego orientalnych doświadczeniach i odkryciu buddyzmu.
07. 07. piątek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
08. 07. sobota – 19:00 – Ostrava
09. 07. niedziela – 19:00 – Košice
10. 07. poniedziałek – 20:30 – Львів
08. 07. sobota – შაბათი / Mediateka, plac Teatralny 5
Mariusz Szczygieł: Bardzo dbam o to, żeby ludzi nie glebić
Pisarz, dziennikarz, reportażysta, czechofil. Autor sześciu książek, w tym Gottland – tytułu wielokrotnie nagradzanego w Polsce i za granicą. Laureat szeregu prestiżowych nagród, w tym: Europejskiej Nagrody Książkowej Grand Press w kategorii Dziennikarz roku, Nagrody Nike, finalista nagrody Angelus 2007.
Dołączając do grona polskich mistrzów reportażu jak Hanna Krall czy Ryszard Kapuściński, Szczygieł nie ocenia, lecz próbuje zrozumieć swoich bohaterów i ich system wartości. W każdej chwili może zdarzyć się coś nieoczekiwanego, co może anulować wszystkie prawdy i cały nasz system wartości. […] każda prawda może zniknąć, a w jej miejsce w ciągu kilku sekund może pojawić się nowa. (Mariusz Szczygieł dla styl.pl). W swojej ostatniej książce Projekt: prawda już samym tytułem podkreśla, że zamiarem jego jest poszukiwanie prawd – prawd innych ludzi, tych osobistych, wyrażonych wprost lub ukrytych, wyczuwanych podskórnie.
Szczygieł jest niczym „inteligentny magnetofon”, pisze oszczędnie, usuwając w cień osobę narratora. (...) Słucha wszystkich, jeżeli kogoś zawstydza, to tylko czytelnika, bo każe myśleć i mieć oczy szerzej otwarte.( Paweł Dunin-Wąsowicz, Machina)
Eka Qevanishvili
Dziennikarka, poetka, feministka. Urodziła się w 1979 roku w Tbilisi. W 2002 ukończyła Wydział Dziennikarstwa na Państwowym Uniwersytecie w Tbilisi. Jest magistrem dziennikarstwa. Od 2000 roku pracuje jako reporterka.
Eka wydała cztery tomiki wierszy w latach 2006, 2010, 2013 i 2016. W 2014 otrzymała literacką nagrodę SABA za najlepszy tomik poetycki roku „Sprzedając dom”. Jest również autorką zbioru esejów literackich – „Profile literackie”.
Wiersze Eki Qevanishvili są tłumaczone na angielski, litewski, niemiecki i rosyjski. Jej poezję cechuje różnorodność motywów i tematów – wojny, konfliktu, niesprawiedliwości społecznej, feminizmu. Jej ostatni tomik poezji „Plan ewakuacji” został oceniony jako „Swoisty manifest, zbiór haseł i nawoływania do rewolty i walki.”
Pracuje dla Radia Wolna Europa/Radia Liberty w oddziale Tbilisi od 2008 roku.
08. 07. sobota – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
09. 07. niedziela – 19:00 – Ostrava
10. 07. poniedziałek – 19:00 – Košice
11. 07. wtorek – 20:30 – Львів
09. 07. niedziela – კვირა / Mediateka, plac Teatralny 5
Polska
Dziennikarz Polskiego Radia, korespondent zagraniczny w Mińsku i Moskwie; specjalny wysłannik Polskiego Radia do Gruzji. Podróżując z mikrofonem po Europie i Azji pracował w kilkudziesięciu stolicach, między innymi w: Brukseli, Rzymie, Paryżu, Madrycie, Londynie, Wiedniu, Tbilisi, Baku, Erewaniu, Bagdadzie i Kabulu. Wybitny znawca Kaukazu i Europy Wschodniej, autor takich tytułów jak: Klątwa gruzińskiego tortu, Matrioszka Rosja i Jastrząb, Krym: miłość i nienawiść. W najnowszej książce Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy zabiera nas w podróż mrocznymi kremlowskimi tunelami. Wielu, w tym i ja, zawsze czuło w Moskwie obecność czegoś metafizycznego i w jakimś sensie złowrogiego. Jastrzębski też czuje tę Obecność przez duże „O”. Ponurą, a zarazem przyciągającą mistykę. Jakiś czakram? Wrota do innego wymiaru? Kremlowskie gwiazdy jak rubinowe oczy smoka – widzą wszystko. (Piotr Skwiciński).
09. 07. niedziela – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
Diana Anfimiadi:
Diana Anfimiadi (Anthimiadou) urodziła się w 1982 roku. Jest poetką, literatką, lingwistką oraz tłumaczką. Obecnie przygotowuje się do doktoratu w Instytucie Lingwistyki Państwowego Uniwersytetu w Tbilisi. Anfimiadi jest autorką licznych artykułów naukowych i publikacji. Jest również stypendystką funduszu Ilii Chavchavadze dla młodych pracowników naukowych. Ponadto pracuje w zespole redakcyjnym elektronicznej biblioteki Lib.ge. Autorka wydała cztery tomiki poezji i jedną antologię prozy. Jej dzieła literackie były nominowano do licznych prestiżowych nagród i przyniosły jej dwie krajowe nagrody literackie. Jej poezja pojawiła się w wielu gruzińskich antologiach. Diana posiada poetycki zmysł o wyjątkowej wrażliwości, a jej poezje cechuje wielki humanizm oraz bogactwo uczuć i prostych wzruszeń. Ostatnio Diana eksperymentuje w swej twórczości z kulinariami w dwóch dziełach prozatorskich: „Kuchnia osobista” oraz „Przewidując dżemem”.
09. 07. niedziela – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
10. 07. poniedziałek – 19:00 – Ostrava
11. 07. wtorek – 19:00 – Košice
12. 07. środa – 20:30 – Львів
Czechy
Urodzony w 1949 roku w Pilźnie. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Karola. Pracował jako palacz kotłowy, kolporter prasy, nocny stróż i czerpacz wody. Dzisiaj jest gitarzystą, spiewakiem, tekściarzem, kompozytorem. W 2016 roku wydał swoje „zebrane piosenki“ na ośmiu płytach CD pt. Ultimate Nothing. Jest autorem czterech książek: Te teksty (teksty piosenek, 1991), Niesłyszące dzieci (felietony, 2008), S-rowe drwno się złe PLI (krótka proza, eseje, komiksy, 2014), Gitarę z palmą (teksty piosenek, 2015). „Myślę, że i mnie zawsze najbardziej interesował skok do przepaści, żebyś sprobował czy potrafisz latać,“ powiedział kiedyś.
Lela Samniashvili: Kobieta poetka nie istnieje
Lela Samniashvili jest gruzińską poetką wykonującą zaszczytny zawód nauczycieli literatury oraz nauk politycznych. Urodzona w miasteczku Gori w 1977 roku, swoje pierwsze poezje wydała w wieku 14 lat. Posiada gruntowne wykształcenie w dziedzinie literatury jako badaczka literatury amerykańskiej na kalifornijskim Uniwersytecie Berkeley oraz tytuł magistra filozofii edukacji z 2007 roku zdobyty na Uniwersytecie w Oslo, Lela sama jest również znaną i cenioną poetką. Wydano jej pięć tomików poezji, a sama Lela wielokrotnie zdobywała nagrody literackie. Jej zmysł, dar i zrozumienie muzyki i rytmu języka gruzińskiego sprawiły, że zaistniała w gruzińskiej kulturze jako tłumaczka tak złożonych tekstów jak „The Bell Jar” Sylvii Plath. W swej poezji Lela Samniashvili dotyka i zgłębia zagadnienia uniwersalne subtelnym, kobiecym głosem.
10. 07. poniedziałek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
11. 07. wtorek – 19:00 – Ostrava
12. 07. środa – 19:00 – Košice
13. 07. czwartek – 20:30 – Львів
Czechy
Urodzony w 1984 roku w mieście Polička. Ukończył kierunek kulturoznawstwo na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Karola i scenariopisarstwo na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Debiutował tomikiem poezji pt. Strychnina i inne wiersze (2005; laureat Nagrody im. Jiříego Ortena, 2006). Kolejno tworzył utwory prozaiczne pt. Błąd (2008), Zostańcie z nami (2011; nagroda „Magnesia Litera“ za prozę, 2012), Mapa Anny (2014) i Zmęczenie materiału (2016; nagroda „Magnesia Litera“ za prozę, 2017). „Poetyczne spojrzenie nie zniknęło, ale , luksusowe problemy‘ Europejczyków zastąpiła walka o przeżycie i dlatego jest tu zamiast ornamentalności powrót do surowego opowiadania. Bohater książki przeskoczył płot ośrodka strzeżonego i ucieka w zimowym krajobrazie,“ napisał o noweli Jonáš Zbořil.
11. 07. wtorek – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
12. 07. środa – 20:30 – Ostrava
13. 07. czwartek – 20:30 – Košice
14. 07. piątek – 19:00 – Львів
Zaza Koshkadze
Urodzony w 1982. Jego prawdziwe nazwisko to Levan Tsertsvadze. Ukończył Instytut Sztuki Tradycyjnej i Współczesnej w Tbilisi ze specjalnością muzyki gruzińskiej. Wraz z innymi poetami i artystami jest współzałożycielem Sieci Alternatywnej Poezji, a także Różowego Autobusu. Dwa z jego opowiadań znalazło się w piętnastym tomie antologii Najlepszych gruzińskich opowieści. Jego tomik poezji Nocny taniec dla raka został nominowany do tytuły najlepszy debiut 2013 roku. Przez ostatnie pięć lat pracował jako telewizyjny copywriter oraz scenarzysta. W 2010 i 2012 brał udział w kilkunastu warsztatach literackich oraz festiwalach w Bratysławie, Istambule i Pradze. W 2013 założył pierwszy gatunkowy festiwal literatury „Insomnia” by promować literaturę fantasy, science fiction i horror w Gruzji. W 2015 został zaproszony do udziału w World Science-fiction Convention w Stanach Zjednoczonych. Wydał zbiór swoich opowiadań w formie e-booka Zombie który kochał czytać w 2016 roku. Zaza jest śmiałym i dobitnym poetą, który werbalizuje w swych wierszach tematy intymne i erotyczne. „Zaza jest autorem, od którego nie powinno się odrywać wzroku. Jego wiersze celebrują życie i klną na nie w żywy kamień. Duchy Kerouaca i Bukowskiego siedzą mu na karku, żeby mógł podbić Nowy Wspaniały Świat.” - Richard Gwyn, pisarz walijski.
11. 07. wtorek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
12. 07. środa – 19:00 – Ostrava
13. 07. czwartek – 19:00 – Košice
14. 07. piątek – 20:30 – Львів
Stanisław Łubieński: Birding Compulsive Disorder
Ukrainista (autor reportażu historycznego Pirat stepowy o ukraińskim anarchiście i rewolucjoniście Nestorze Machnie), kulturoznawca i zapalony ornitolog-samouk. To właśnie pasja ornitologiczna zapewniła mu nominację do Paszportu Polityki 2016 za książkę Dwanaście srok za ogon. Podczas pracy nad nią Łubieński zjeździł całą Polskę, badając fenomen ptasich wędrówek. Opowiada w niej z pasją o jerzykach, kosach i wróblach, nadając obserwacjom przyrodniczym humanistyczną oprawę. Na co dzień prowadzi blog Dzika Ochota i pilotuje wycieczki ornitologiczne. Jeśli Dwanaście srok za ogon można w jednym zdaniu opowiedzieć, to chyba tak: jest to zbiór różnych historii z ptakami, ale także i ich miłośnikami w roli głównej. Książka niewielka, ale pasjonująca. (Aleksandra Lipczak, culture.pl)
12. 07. środa – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
13. 07. czwartek – 20:30 – Ostrava
14. 07. piątek – 20:30 – Košice
15. 07. sobota – 19:00 – Львів
Gruzja
Urodzony w 1978 Jorjaneli jest gruzińskim poetą i tłumaczem. Ukończył filologię germańską. Nika Jorjaneli przez kilkanaście lat pracował jako nauczyciel języka i literatury niemieckiej w szkole średniej w Tbilisi. Wykładał też język gruziński w Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym na wydziale lingwistyki w 2008 roku. Wydał cztery autorskie tomiki wierszy. Jego wiersze znalazły się w wielu antologiach poetyckich gruzińskiej poezji i były tłumaczone na angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, włoski i holenderski. Brał udział w międzynarodowym biennale poetów BIPVAL (Paryż, Francja 2008). Bierze regularnie udział w dorocznym Międzynarodowym Festiwalu Poezji „Kievskye Lavry" (Kijów, Ukraina). Zdobył Międzynarodową Nagrodę Poetycką „Commonwealth of Debuts" w Moskwie w 2008 roku.
12. 07. środa – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
13. 07. czwartek – 19:00 – Ostrava
14. 07. piątek – 19:00 – Košice
15. 07. sobota – 20:30 – Львів
13. 07. czwartek – ხუთშაბათი / Proza, Przejście Garncarskie 2
Jakobe Mansztajn: Lifestyle, przemijanie, śmierć
Poeta i bloger. Za Wiedeński high life nagrodzony Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius; za Studium przypadku nominowany do nagrody Splendor Gedanesis i Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Współautor bloga Make life harder dwukrotnie publikowanego w formie książkowej (Make Life Harder oraz Make Life Harder. Przewodnik po polityce i nie tylko, ale też). Nie ma zdania, co do konstrukcji sylleptycznych, ale w/s metonimii jest na tak. Gdy nie śpi, chętnie doradza co zrobić z rękoma w windzie i jak odróżnić hipstera od naziola lub pisze poezję zaangażowaną. Antologia Zebrało się śliny (2016), w której ukazały się najnowsze wiersze Majsztajna to właśnie redaktorski wybór prezentujący: różnorodne głosy i propozycje, [które] łączy szczególna wrażliwość na kwestie społeczne, zainteresowanie najważniejszymi socjoekonomicznymi problemami współczesności oraz prowadzenie twórczego dialogu z tradycją poezji zaangażowanej. (z mat. promocyjnego wydawnictwa).
to © Albert Zawada
Nene Kvinikadze: Jednogłośnie
Rocznik 1980. Jest gruzińską pisarką, scenarzystką i dziennikarką. Ukończyła państwowy Uniwersytet Filmu I Teatru Shota Rustaveli (wydział filmowo-dziennikarski). W 1998 wydała swój pierwszy tom opowiadań pod tytułem Jednogłośnie w wieku osiemnastu lat. Od tamtej pory napisała sporą ilość scenariuszy filmowych i sztuk. Nestan Kvinikadze wydała również kilkanaście pozycji prozatorskich oraz trzy powieści. Jej eseje i artykuły pojawiają się regularnie w popularnym magazynie Anabechdi. W 2012 wyjątki z jej powieści Techno Jaguarów zostały przetłumaczone na język niemiecki i zostały wydane w antologii twórczości współczesnych autorek gruzińskich Techno der Jaguare wydanej przez Frankfurter Verlagsanstalt. Tytuł do tej antologii zaczerpnięto z powieści Kvinikadze. Obecnie pracuje jako producentka codziennego talk show Znów południe na kanale telewizyjnym Rustavi 2 oraz jako wydawca kulturalnego przewodnika W Tbilisi. Jest szczęśliwą matką i wciąż tworzy. Ponieważ jest wyrazistą postacią o niezwykłej charyzmie, Nene zagrała w pięciu filmach.
13. 07. czwartek – 20:30 – Wrocław / Proza, Przejście Garncarskie 2
14. 07. piątek – 19:00 – Ostrava
15. 07. sobota – 19:00 – Košice
16. 07. niedziela – 20:30 – Львів
Ondrej Štefánik: Paula, struś i miasto
Urodzony w 1978 roku w Bratysławie. Ukończył dziennikarstwo na Wydziale Filozofii Uniwersytetu im. Komenskiego w Bratysławie. Pracuje jako copywriter w agencji reklamowej. Wydał zbiór opowiadań pt. Strusi mężczyzna (2011) i powieści Bezpalczaste miasto (2012) oraz Jestem Paula (2016). „Krytyczny, sceptyczny, ale także z fantazją i sensem dla delikatnych niuansów stylu i gatunku. Z dużą dawką humoru, czasami trochę cynicznie, ale zawsze z tekstami, w których nawet użyte wulgaryzmy mają swoją funkcję,” napisała o dziele Zora Prušková.
14. 07. piątek – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
15. 07. sobota – 20:30 – Ostrava
16. 07. niedziela – 20:30 – Košice
17. 07. poniedziałek – 19:00 – Львів
Gruzja
Ana Kordzaia-Samadashvili: Jestem już przecież dużą dziewczyną
Urodzona w 1968 roku mieszka w Tbilisi I pracuje jako pisarka, tłumaczka i dziennikarka zajmująca się zagadnieniami z dziedziny kultury. Ana przekazuje swoje literackie umiejętności kolejnym pokoleniom nauczając literatury i kreatywnego pisania na państwowym Uniwersytecie w Tbilisi. Jej wyraziste i nacechowane emocjami powieści i opowiadania o mężczyznach i kobietach, miłości i nienawiści, seksie i rozczarowaniu są nieco przerysowane i sarkastyczne, ale ma to swój urok. Autorka „strzela z biodra w tych intymnych opowieściach o kobietach, które są czasem krytyczne, często niedoskonałe, ale zawsze wzbudzają sympatię”. Ana Kordzaia zdobyła wiele gruzińskich nagród literackich. Autorka jest również znana z doskonałych przekładów z niemieckiego na gruziński takich książek jak „The Thief Lord” Corneli Funke czy „Die Liebhaberinnen” (Kobiety jako kochanki) Elfride Jelinek, za który to przekład zdobyła nagrodę główną Goethe Institut w Tbilisi. Dzieła Any Kordzaia-Samadashvili były tłumaczone na wiele języków.
14. 07. piątek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
15. 07. sobota – 19:00 – Ostrava
16. 07. niedziela – 19:00 – Košice
17. 07. poniedziałek – 20:30 – Львів
15. 07. sobota – შაბათი / Mediateka, plac Teatralny 5
Silvester Lavrík: Lavrík wielorozmiarowy
Urodzony w 1964 roku w miejscowości Spišský Štiavnik. Absolwent reżyserii teatralnej Wyższej Szkoły Sztuki Scenicznej w Bratysławie. Pracował jako reżyser teatralny i radiowy, szef artystyczny Teatru Miejskiego Zlín i redaktor naczelny „Radia Devín“; obecnie menadżer projektowy „Radia Litera“ i „Radia Klasika“. Jest autorem około dziesięciu sztuk (Sztuki, 2017) i ośmiu utworów prozaicznych, ostatnio Zu (2011), Naiwne modlitwy (2013) i Niedzielne szachy z Tiso (2016). „U wielorozmiarowej osobowości Silvestra Lavríka nie można jednoznacznie określić, czy bardziej przejawia się on jako dramatyk, człowiek teatru, prozaik, publicysta lub jako komentator wydarzeń kulturalnych albo eseista?“, napisał Peter Valček.
15. 07. sobota – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
16. 07. niedziela – 20:30 – Ostrava
17. 07. poniedziałek – 20:30 – Košice
18. 07. wtorek – 19:00 – Львів
Rezo Tabukashvili:
Autor urodził się w 1971 roku. Ukończył filozofię na Państwowym Uniwersytecie w Tbilisi oraz Literaturę Światową na Uniwersytecie w Bolonii. Reso jest znanym autorem piszącym opowiadania. Jest autorem antologii prozatorskich: „Autobiografia w Profilu” (1999 Saari); „Dhaulagiri. ABC” (2005 Saari); „Słońce, nie wstawaj.” (2009 Saari); „W cieniu statków” (2010 Palitra); „Trzecie oko” (2016 Intelekti); oraz powieści „13 dni” (2016 Intelekti).
Poza twórczością literacką Rezo jest też autorem scenariuszy do filmów dokumentalnych: „Królowa Ketevan”, „Kolau Nadiradze” oraz „Dokąd jedzie karawana”.
Pracował też jako naczelny kilku magazynów literackich.
15. 07. sobota – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
16. 07. niedziela – 19:00 – Ostrava
17. 07. poniedziałek – 19:00 – Košice
18. 07. wtorek – 20:30 – Львів
Ukraina
Poeta i prozaik. Od 2014 roku mieszka we Lwowie.
Urodził się w Makiejewce w 1986 roku. Pracował jako operator maszyn w fabryce, studiował filologię na Uniwersytecie, a następnie kształcił się na chemika-technologa w szkole technicznej.Stypendysta programu Gaude Polonia (2015).
Autor książek Bomżi Donbasu (Homo Profugos) („Menele Donbasu”, 2014), 10 sliw pro Witczyznu (2014, wyd. pol. Dziesięć słów o ojczyźnie, przeł. K. Kotyńska, 2016), Kazky moho bomboschowyszcza (2014, „Bajki z mojego schronu”), Akwarium (2015), Wysznia i ja (2016) oraz tomów poetyckich. Finalista Nagrody literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego.
16. 07. niedziela – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
17. 07. poniedziałek – 20:30 – Ostrava
18. 07. wtorek – 20:30 – Košice
19. 07. środa – 19:00 – Львів
Giorgi Arabuli:
Giorgi urodził się w 1991 roku. Ukończył reżyserię teatralną na Państwowy Gruziński Uniwersytet Teatru i Filmu im. Shota Rustaveliego. Dysponuje bardzo oryginalnym poetyckim głosem, podobno charakterystycznym dla swych rodzinnych stron – górskiego Khevsureti, ale tworzy nowe wymiary artystycznych i literackich tematów.
W roku 2012 wydawnictwo Intelekti Publishing wydało jego debiutancki tomik poezji „Wkraczając na drogę” z przedmową poetki Diany Anfimiadi: „szaleństwa młodości, miłość do ojczyzny i regionu z którego się wywodzi, niewielkie wtręty etnograficzne, bardzo współczesna poezja w najlepszym tego słowa znaczeniu, zapatrzony w siebie i Boga”.
Od 2013 jest głównym reżyserem teatru w Dusheti.
W 2016 otrzymał nagrodę Tsinandali w dziedzinie poezji.
16. 07. niedziela – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
17. 07. poniedziałek – 19:00 – Ostrava
18. 07. wtorek – 19:00 – Košice
19. 07. środa – 20:30 – Львів
Peter Repka / Ivan Štrpka: Biegacze osamotnieli
Štrpka: Urodzony w 1944 roku w miejscowości Hlohovec. Absolwent filologii słowackiej i hiszpańskiej na Wydziale Filozofii Uniwersytetu im. Komenskiego w Bratysławie. Poeta, prozaik, tekściarz, tłumacz. Repka: Urodzony w 1944 roku w Bratysławie. Absolwent Politechniki Słowackiej tamże. Od 1970 roku mieszka w Niemczech. Poeta, prozaik, dramatyk publicysta. Członkowie grupy literackiej „Samotni biegacze“. Debiutowali w 1969 roku książkami Krótkie dzieciństwo włóczników (Štrpka) i Kura w katedrze (Repka). Štrpka napisał około dwudziestu pięciu kolejnych książek, Repka połowę mniej. W 2017 roku zaprezentowali czeskiemu czytelnikowi w antologii pt. Samotni biegacze (razem z Ivanem Laučíkem).
17. 07. poniedziałek – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
18. 07. wtorek – 20:30 – Ostrava
19. 07. środa – 20:30 – Košice
20. 07. czwartek – 19:00 – Львів
Batu Danelia urodził się w 1950 roku w wiosce Zanath, a od 1971 roku mieszka w Tbilisi. Ukończył moskiewski Uniwersytet Literacki im. Maxyma Gorkiego. Pierwsze wiersze Batu opublikowano w latach 1973-74. Wśród jego tomików poetyckich należy wymienić: „Miasto pod skrzydłami” (1982); „Spokojna ulica” (1986); „Zima samotności” (1997); „Święto księżyca” (2003); „Szalone gwiazdy” (2006); „Mirabilis Vita” (2008); „Miłość to balast” (2013). Uczestniczył w festiwalu poezji we Lwowie w 1982.
Jest tłumaczem poezji rosyjskiej. W jego dorobku znajdują się przekłady następujących autorów: Józef Brodsky, Borys Pasternak, Marina Cwietajewa, Anna Achmatowa, Alexander Puszkin. Tłumaczył również poezję Guillaume Apollinaire’a, Hugo von Hofmannsthala, Roberta Frosta, Gottfrieda Benna i innych.
Autor jest zdobywcą różnych nagród literackich w Gruzji takich jak SABA i nagrody Galaktion Tabidze. W 2001 poeta został nagrodzony Medalem Honoru za swój wkład w rozwój literatury. Batu Danelia jest jednym z najstarszych przedstawicieli poezji gruzińskiej, twórcą wielu setek tekstów artystycznych i werbalnie wzbogacających dziedzictwo literackie kraju.
17. 07. poniedziałek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
18. 07. wtorek – 19:00 – Ostrava
19. 07. środa – 19:00 – Košice
20. 07. czwartek – 20:30 – Львів
Alexej Sevruk: Paradoksami rozwiercony świat
Urodzony w 1983 roku w Kijowie. Od wieku dwunastu lat żyje w Czechach. Ukończył sławistykę i filologię wschodnioeuropejską na Wydziałe Filozofii Uniwersytetu Karola. Redaktor, tłumacz, redaktor naczelny miesięcznika o literaturze światowej pt. Plav. W 2016 roku debiutował zbiorem opowiadań pt. Teatr tańczących lalek. Jan M. Heller o książce napisał: „W każdym razie chodzi o cenne uchwycenie melancholijnego, różnymi paradoksami rozwierconego świata, tak czy inaczej typowo odpowiadającego naszej czasoprzestrzeni.“
18. 07. wtorek – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
19. 07. środa – 20:30 – Ostrava
20. 07. czwartek – 20:30 – Košice
21. 07. piątek – 19:00 – Львів
Giorgi Lobzhanidze:
Urodzony w 1974 roku Giorgi jest gruzińskim poetą, tłumaczem i orientalistą. W 1997 roku autor pojechał do Iranu, by pracować nad badaniami do doktoratu na teologii Uniwersytetu w Teheranie na wydziale Religii i Mistyki. Po powrocie do Gruzji w 1999 roku wznowił pracę na Państwowym Uniwersytecie w Tbilisi. Obecnie jest szefem wydziału Orientalistyki w Centrum Relacji Kulturowych Gruzji „Kaukaskiego domu” oraz szefem „Centrum Kultury Islamu”. W 2005 roku obronił pracę 'Jezus I Dziewica Maria w Koranie” uzyskując tytuł doktora filologii. Obecnie George Lobzhanidze jest uważany za jednego z najlepszych tłumaczy nowego pokolenia, który nie zdradził tradycji translacji literatury orientalnej na gruziński i w sposób genialny przełożył takie aarcydzieła literatury orientalnej jak Koran oraz Legendy Perskie, Gulistan Sa’adi Shiraziego oraz Ghazals autorstwa Jalala ad-Din Rumi’ego. Ale to również jemu przypadają zasługi przybliżenia gruzińskiemu czytelnikowi dzieł największych poetów drugiej połowy XX wieku włącznie z Wodnymi śladami Sohrab Sepehri i Kolejnym narodzeniem Forouka Farokhzada. Sam George Lobzhanidze jest autorem pięciu tomików poetyckich, które ściągnęły na niego uwagę gruzińskich czytelników i dały uznanie krytyków. Wiersze Lobzhanidze były wydane w antologii poezji gruzińskiej: Ich aber will dem Kaukasos zu... - Pop Verlag 2015, Niemcy. W swych wierszach autor ukazuje „swoje nastawienie do życia, jego okrucieństwa i bezwzględności a jednocześnie piękna i dobra wyrażanych w ich smutnym, a czasem ironiczno-parodystycznym charakterze… tworzy prostą lecz wyrazistą poezję złożoną z wielu warstw, współczesną i pozbawioną patosu…”
18. 07. wtorek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
19. 07. środa – 19:00 – Ostrava
20. 07. czwartek – 19:00 – Košice
21. 07. piątek – 19:00 – Львів
Ewa Winnicka: Emigracja, wykluczenie i życie za bramą luksusowej rezydencji
Dziennikarka i reporterka związana z „Polityką”; publikuje także w „Tygodniku Powszechnym”, włoskim „Internazionale” i „Dużym Formacie”. Jest współautorką kilku scenariuszy do filmów dokumentalnych. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Nominowana do nagrody NIKE, laureatka nagrody Literackiej Gryfia w 2015. Autorka Londyńczyków i Angoli, w których opisuje polską emigrację, książki Nowy Jork zbuntowany zgłębiającej skutki wprowadzenia prohibicji i jej wpływ na zmiany społeczno-kulturowe oraz wydanej w 2017 – Milionerki. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson, w której pozwala nam zajrzeć za kulisy rezydencji Johnsonów. Kim była Barbara Piasecka-Johnson? Łowczynią majątków? Rozpieszczoną i zepsutą ofiarą bogactwa? Filantropką i kochającą żoną?
Beka Kurkhuli
Urodzony w 1974 Kurkhuli opublikował swoje pierwsze nowele w poczytnej gazecie Mamuli w 1991 i od tamtego czasu jego opowiadania pojawiają się regularnie w magazynach literackich. Od 1999 do 2004 pracował jako reporter wojenny dla gazety Dilis Gazeti, jeżdżąc do różnych prowincji Gruzji i regionów konfliktów na Kaukazie włącznie z Abhazją, Południową i Północną Ossetią. Inguszetią, Azerbejdżanem i Pankisi Gorge. Jego pierwsza książka zatytułowana Kropka … Zagubieni ludzie z zagubionych ziem została wydana w 2004 roku przez The Caucasian House Publishing. W 2005 roku jego antologia opowiadań Dom gdzie indziej znalazła się wśród finalistów pretendujących do literackiej nagrody SABA w kategorii utwór prozatorski roku. Jego opowiadania Adamo, Pusta popielniczka, Krótka letnia noc i 10,000 Słów znalazły się w antologii 39 Wybranych Opowiadań (Palitra L Publishing House). Od roku 2006 Beka Kurkhuli jest doktorem Instytutu Literatury Gruzińskiej.
W swej pracy Beka ilustruje tragiczne i poruszające tematy wojenne, konflikty i inne kwestie na styku spraw narodowych i międzynarodowych.
19. 07. środa – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
20. 07. czwartek – 19:00 – Ostrava
21. 07. piątek – 19:00 – Košice
22. 07. sobota – 20:30 – Львів
Elżbieta Cherezińska: Królowa polskiej powieści historycznej
Teatrolog; pisarka specjalizująca się w powieści historycznej. Literacko debiutowała w 2005 roku biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce napisaną wspólnie z Szewachem Weissem Z jednej strony, z drugiej strony. Jednak największej popularności przysporzyły jej pełne bezwzględnej gry interesów, intryg i walki o władzę historyczne cykle: Północna droga (czterotomowa opowieść o X i XI-wiecznej Skandynawii epoki wikingów), Odrodzone królestwo (dwutomowa powieść osadzona w XIII-wiecznej Polsce w epoce rozbicia dzielnicowego) oraz Harda Królowa (dwutomowy bestseller o córce Mieszka i Dobrawy – Świętosławie, której ambicje wykraczają daleko poza wyznaczane jej tradycyjne role kobiece). Książki już wkrótce doczekają się ekranizacji – w oparciu o serię Odrodzone królestwo zostanie zrealizowany serial telewizyjny, natomiast na podstawie powieści Harda powstanie film. Premiera wyczekiwanej przez fanów kolejnej książki z cyklu Odrodzone Królestwo już w czerwcu 2017.
Zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem Autorka pozwala się rozpętać innym żywiołom. Panująca królowa polskiej powieści historycznej, wydobywa z mroku dziejów, dawnych kronik, sag i legend, postać innej królowej – żywą i pełnokrwistą. Wielkie namiętności i ambicje, gniew, zdrada, zemsta i „szczegóły, których spowiednik wolałby nigdy nie usłyszeć. Bezsenne noce spędzone nad lekturą „Królowej” gwarantowane. (Mateusz Trojan, Teleexpress)
Shota Iatashvili:
Urodzony w 1966 roku Shota jest znanym poetą, pisarzem, tłumaczem i krytykiem sztuki. Zadebiutował jako poeta w 1993 roku tomikiem Skrzydła śmierci. Od tamtej pory wydał znaczną ilość tomików poezji, cztery książki prozatorskie oraz książkę krytyczno-literacką która przyniosła mu nagrodę SABA za najlepsze opracowanie krytyczne roku. Jednocześnie Iatashvili pracował nad przekładami literackimi i przybliżył gruzińskim czytelnikom Styles of Radical Will autorstwa Susan Sontag oraz antologię poezji amerykańskiej. Obecnie Shota jest redaktorem naczelnym pisma 'Akhali Saunje' i ma swoją audycję literacką „Library” w Radio Liberty. Shota Iatashvili jest zdobywcą kilkunastu nagród literackich oraz jest uczestnikiem licznych międzynarodowych imprez literackich takich jak EST-OUEST (Die, France, 2006), Poetry International (Rotterdam, Netherlands, 2007). ORIENT-OCCIDENT (Romania, Curt-De Arges, 2006), the V and VI International Poetry Biennale (Moskow, Russia, 2007, 2009) i innych. Wiersze Iatashviliego są publikowane w wielu krajach, między innymi: Collection of Shota Iatashvili’s poems Pencil in the Ground - Krok 2016, Ukraina; Anthology of Georgian Poetry - Arc publication 2016, UK; Anthology of Georgian Poetry: Aus der Ferne - Corvinus Presse 2015, NIemcy; Anthology of Georgian Poetry na przełomie wieków: Ich aber will dem Kaukasos zu… - Pop Verlag 2015, Niemcy; Współczesna poezja gruzińska (Hedendaagse poezie uit Georgia) - Poezie Centrum, Gent, Geruisloos geraas 2010, Holandia.
20. 07. czwartek – 20:30 – Wrocław / Proza, Przejście Garncarskie 2
21. 07. piątek – 19:00 – Ostrava
22. 07. sobota – 19:00 – Košice
23. 07. niedziela – 20:30 – Львів
Natalia Fiedorczuk-Cieślak: Prekariat i (nie)szczęście macierzyństwa
Muzyk, pedagog, animatorka kultury i pisarka. Jej nagrodzony Paszportem Polityki debiut Jak pokochać centra handlowe opowiada o osobistym doświadczeniu będącym udziałem wielu kobiet: depresji poporodowej, uciążliwościach i rozczarowaniach macierzyństwa. Wyszukanym i często ironicznym językiem opisuje codzienną krzątaninę i spacery po centrach handlowych – czynność wstydliwą, ale będącą dla niej namiastką zewnętrznego świata. A wszystko to w kontekście umów śmieciowych, wszechobecnej niepewności, oceniającego otoczenia i uwikłania w społeczne stereotypy.
Jak pokochać centra handlowe to przede wszystkim surowy obraz codzienności umęczonej i wypartej, opisanej z wielkim literackim kunsztem. […] Jeśli jesteście osobami, które wiedzą jak to jest obserwować rzeczywistość znad kartonowego kubka z tanią kawą w Tesco, ta książka jest dla Was. (Małgorzata Halber)
01. 08. wtorek – 20:30 – Львів
Gruzja
Urodzony w 1967 Zurab Rtveliashvili należy do pokolenia post-sowieckich artystów, które diametralnie zmieniło kierunek literatury gruzińskiej. Zurab zapoczątkował nową wizję w swej poezji, zarówno pod względem językowym jak i koncepcyjnym.
Jego eksperymenty wykraczają poza warstwę tekstową. Jest jednym z gruzińskich pionierów poezji brzmienia i poetyckich występów na żywo. Zurab jest jednym z bardzo niewielu artystów lat 90tych który pozostał wierny korzeniom i zasadom awangardy. Zarówno w swych artykułach jak i w dziełach poetyckich wciąż podkreśla wagę tworzenia nowej strategii zachowania tych ideałów i przetransponowania ich na współczesny obraz sztuki. Wiersze Zuraba były publikowane w licznych zagranicznych antologiach. W pierwszej dekadzie XXI wieku Rtveliashvili wraz z kolegami założył i prowadził Rewolucyjny Uliczny Teatr Polifonicznej Poezji. Trzeba było rozpocząć inne dyskursy i przedstawić inne obrazy. Poeta spędził wiele czasu w życiu jako czyjś podwładny żyjący w trudnych warunkach. Jednak to tylko wspomogło go w pracy twórczej ponieważ był w stanie lepiej zrozumieć poezję ludzi wykluczonych poza nawias społeczeństwa oraz różnice językowe.
Zurab został laureatem Międzynarodowego Sympozjum Twórczego im. Wołoszyna w sierpniu 2012 roku.
21. 07. piątek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
22. 07. sobota – 19:00 – Ostrava
23. 07. niedziela – 19:00 – Košice
24. 07. poniedziałek – 20:30 – Львів
Zośka Papużanka: Zośka dokładnie wie, o co jej chodzi.
Ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim; obroniła doktorat o recepcji sztuk Federica Garcíi Lorki w polskich teatrach, uczy języka polskiego w bardzo dobrej szkole. Pisze. Czyta. Lista jej ulubionych pisarzy jest długa, na czele niezmiennie jednak Vladimir Nabokov. W 2012 roku wydała pierwszą powieść Szopka, która zyskała duży aplauz wśród krytyków literackich, popularność wśród czytelników i przyniosła Autorce nominacje do NIKE i Paszportu Polityki. On jest jej drugą książką. Mieszka w Krakowie z mężem i dwoma synami. Pisze piórem. Nie ma ani jednej pary czarnych butów. Lubi jeździć po świecie. Lubi malarstwo, wino i ludzi. Nie lubi cyrku, mebli obitych skórą i ludzi. Zbiera kolczyki. Chciałaby mieć dom z ogrodem i koło garncarskie. Sadzenie drzew i lepienie garnków uważa za ważniejsze od pisania książek.
22. 07. sobota – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
23. 07. niedziela – 20:30 – Ostrava
24. 07. poniedziałek – 20:30 – Košice
25. 07. wtorek – 19:00 – Львів
Basa Janikashvili: Co przeciw nam ma człowiek?
Urodzony w 1974 roku Basa Janikashvili jest znanym dramatopisarzem, autorem utworów prozatorskich oraz jednym z najbardziej znanych gruzińskich producentów telewizyjnych i radiowych. Ukończył studia dramaturgiczne na Państwowym Uniwersytecie w Tbilisi na wydziale Teatralno-kinowym. Napisał liczne sztuki, które są regularnie grane w gruzińskich teatrach. Niektóre były też wystawiane w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Rosji. Basa Janiskashvili jest autorem popularnych powieści, postów na blogu i sztuk radiowych, które przedrukowują różne magazyny i zamieszczają media społecznościowe.
Obecnie Basa Janikashvili wciąż kontynuuje karierę pisarską. Jego najważniejsze dzieła trzy powieści i cztery zbiory sztuk teatralnych wydały znaczące gruzińskie wydawnictwa. Powieści i sztuki Janikashvilego zostały przetłumaczone i wydane w Austrii, Włoszech, Niemczech i na Ukrainie : Absurdistan Sovieticus została opublikowana w antologii współczesnej literatury gruzińskiej Georgische Gegenwartsliteratur - Reichert Verlag 2010, Niemcy; Absurdistan Sovietico - Palombi Editore 2014, Włochy; Rozstrzelajcie ich - Pr-Prime Company 2016, Ukraina; Zbiór współczesnych sztuk gruzińskich Zwischen Orient und Okzident - Theater der Zeit 2015, Niemcy; Zły ptak 2016 - Pr-Prime Company 2016, Ukraina. Otrzymał wiele gruzińskich i międzynarodowych nagród literackich.
Pisarstwo Basy jest zróżnicowane, nie ogranicza się do konkretnego stylu czy gatunku. Jego powieści są zarówno introspektywne jak i retrospektywne.
22. 07. sobota – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
23. 07. niedziela – 19:00 – Ostrava
24. 07. poniedziałek – 19:00 – Košice
25. 07. wtorek – 20:30 – Львів
Pisarka, publicystka, felietonistka.
Urodziła się w 1983 roku. Od roku 2011 mieszka w Wiedniu, wychowała się w Iwano-Frankowsku.
Jej powieść Zabuttia (2016, „Zapomnienie”) uzyskała nagrodę dla ukraińskiej książki roku według BBC. Stypendystka programu Gaude Polonia oraz berlińskiej Junge Akademie der Künste. Pracowała w telewizji ukraińskiej. Prowadzi rubryki dla Deutsche Welle i Die Zeit Online.
Autorka książek: Endspiel Adolfo, abo Trojanda dla Lizy (2004, „Endspiel Adolfo albo Róża dla Lizy”), Zhory wnyz. Knyha strahiw (2006, „Od góry do dołu. Księga strachów”), Jak ja stała swiatoju (2006, „Jak zostałam świętą), Howoryty (2007, „Mówić”), Zwirosłow (2009, „Zwierzosłów”), Biohrafija wypadkowoho czuda (2012, „Biografia przypadkowego cudu”), Zabuttia (2016, „Zapomnienie”).
23. 07. niedziela – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
24. 07. poniedziałek – 20:30 – Ostrava
25. 07. wtorek – 20:30 – Košice
26. 07. środa – 19:00 – Львів
Giorgi Kekelidze: Nałożyłaś mi rzęsy na rzęsy
Giorgi Kekelidze jest gruzińskim poetą, eseistą i założycielem pierwszej gruzińskiej biblioteki cyfrowej lib.ge. Od marca 2012 zajmuje stanowisko Dyrektora Generalnego Bibliotek Narodowego Parlamentu Gruzji.
Urodzony w Ozurgeti, Giorgi Kekelidze ukończył Wydział Filologii na Państwowym Uniwersytecie w Tbilisi jako magister Nauk Społecznych. Od 2006 do 2008 pracował w jednostce penitencjarnej w Rustavi jako nauczyciel języka i literatury gruzińskiej. Od 2009 prezentuje różne programy literacko-krytyczne w różnych stacjach radiowych. Od 2010 roku ma swoją literacką rubrykę w popularnym magazynie Tabula. Prowadzi wykłady z literatury klasycznej na Otwartym Uniwersytecie w Tbilisi. Od 2012 roku jest gospodarzem literackiego programu „Interpretacje” na kanale telewizji Akhali Arkhi.
Wiersze Giorgi Kekelidze to hymny pochwalne humanizmu i wrażliwości. Jego dzieło prozatorskie Dzienniki Gurian jest niezwykle oryginalną i wybitną pracą na granicy fikcji i wspomnień, w którym opisuje proste i pogodne życie ludzi z rodzinnych stron Kekelidze – gruzińskiego region Guria.
23. 07. niedziela – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
24. 07. poniedziałek – 19:00 – Ostrava
25. 07. wtorek – 19:00 – Košice
26. 07. środa – 20:30 – Львів
Przemysław Witkowski: O tym, gdzie wyzyskuje Bruce Wayne i co wspólnego ma Ragnar Lodbrok z Donaldem Trumpem
Poeta, dziennikarz i publicysta, doktor nauk politycznych, wykładowca uniwersytecki. Autor trzech książek z wierszami (Lekkie czasy ciężkich chorób, Preparaty oraz Taniec i akwizycja) tłumaczony na angielski, czeski, francuski, słowacki, serbski, ukraiński i węgierski. Pisał do gazet takich jak: „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Le Monde diplomatique”, „Vice”, „Visegrad Insight”, „Krytyka Polityczna” czy „Polska The Times”; członek zespołu „Krytyki Politycznej” i polskiej edycji „Le Monde diplomatique”. Fascynują go związki popkultury i ideologii, którym poświęcił książkę eseistyczną Chwała supermanom. Szuka codziennej dawki propagandy i idea placement w serialach, programach kulinarnych, katalogach marketów i komiksach. Jeśli chcesz się dowiedzieć gdzie wyzyskuje Bruce Wayne, co ma wspólnego Ragnar Lodbrok z Donaldem Trumpem i jaką lekcje historii naprawdę przerabiamy płacąc w sklepie za bułki to on jest dobrym adresem, żeby kierować te pytania. W ciągu ostatnich dwóch lat prezentował współczesną sytuację polityczną w Polsce na publicznych wykładach w Londynie, Pradze, Berlinie i Budapeszcie. Mieszka między Wrocławiem a Warszawą, choć czasem zdaje mu się że głównie to w pociągu i autobusie.
Tea Topuria:
Urodzona w 1977 roku w Sukumi, jest nagradzaną pisarką i poetką. W 1998 skończyła dziennikarstwo na Wydziale Dziennikarstwa na Państwowym Uniwersytecie w Tbilisi. Od 1998 roku Tea Topuria pracuje jako dziennikarka zajmująca się prawami człowieka oraz ochroną środowiska naturalnego. Obecnie pracuje jako dziennikarka dla radia Wolna Europa/Radia Liberty w oddziale w Tbilisi. Tea napisała zbiór opowiadań i wierszy Nieskazitelne klepisko (2007), zbiór wierszy Ecocide (2011) oraz liczne uznane książki z opowiadaniami dla dzieci takie jak Wakacje Paradei (2011), Opowieści przy których trudno zasnąć (2011) oraz Długi dzień na innej planecie (2014), zbiór opowiadań Dwa pokoje w Kairze (2016). Obecnie Tea Topuria jest uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i ważnych autorek Gruzji w literaturze dziecięcej. Znalazła się w gronie laureatów i zdobyła wiele prestiżowych nagród w konkursach literackich. W 2014 i w 2015 roku Topuria była nominowana jako gruzińska autorka do Nagrody imienia Astrid Lindgren. Jej ostatnią książką jest zbiór opowiadań „Dwa pokoje w Kairze” (Intelekti Publishing).
24. 07. poniedziałek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
25. 07. wtorek – 19:00 – Ostrava
26. 07. środa – 19:00 – Košice
27. 07. czwartek – 20:30 – Львів
Arnošt Goldflam: Przygoda, horror, Agátka
Urodzony w 1946 roku w Brnie. Nie ukończył studiów medycznych, absolwent reżyserii dramatu na brneńskiej Akademii Sztuki Scenicznej im. Janáčka. Zajmuje się aktorstwem w teatrze i filmie, reżyserią, pisze opowiadania, bajki, utwory dramatyczne, współpracuje z telewizją i radiem. Opublikował około dwudziestu książek (ostatnio Przygoda mało wiarygodna, 2016; Horror i inne grozy, 2016; 3× Agátka Kulhánková, 2016). „Człowiek w końcu może tworzyć tylko z tego materiału, który ma. Ciężko przekroczyć własne doświadczenie i swoją wiedzę. Lubię brać rzeczy, które zaobserwuję, które przeżyłem lub które przeżyli moi bliscy,” mówi.
25. 07. wtorek – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
26. 07. środa – 20:30 – Ostrava
27. 07. czwartek – 20:30 – Košice
28. 07. piątek – 19:00 – Львів
Urodzona 3 maja 1979 w Tbilisi. Poetka i literatka jest autorką pięciu tomów poezji (Ode mnie dla Ciebie, 2008, Saari; Na lewo Left, 2010, Saunje; Poczwarka 2011, Saunje; Imię zastępcze, 2012, Saunje; Kołysanka dla mężczyzn, 2015, Intelekti,) oraz eseji (Dwie filiżanki, 2015, Intelekti). Zdobyła nagrody i nominacje w licznych konkursach literackich. Jej wiersze były tłumaczone na angielski, niemiecki, słowacki, litewski i rosyjski oraz pojawiały się w licznych antologiach i zbiorach. Poezję Kato cechują „surrealistyczne tropy oraz nowe, reformatorskie wyrażenia”.
25. 07. wtorek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
26. 07. środa – 19:00 – Ostrava
27. 07. czwartek – 19:00 – Košice
28. 07. piątek – 20:30 – Львів
Nadia Szagdaj: Środkowoeuropejski czar zbrodni
Muzyk i pisarka urodzona we Wrocławiu, blisko związana ze swoim miastem rodzinnym. Wiolonczelistka i śpiewaczka operowa, debiutowała jako prozaiczka w roku 2009; rozsławiła ją seria kryminałów z główną bohaterką - początkującą detektyw Klarą Schulz. Podobnie jak kryminały Marka Krajewskiego, trylogia jest osadzona w środowisku dawnego niemieckiego Breslau, to jest dzisiejszego polskiego Wrocławia. Nowa jest jednak postać kobieca, która musi poruszać się w czysto męskim, wręcz szowinistycznym świecie policjantów i śledczych. Dwukrotnie nominowana do środkowoeuropejskiej nagrody literackiej Angelus za Kroniki Klary Schulz. Grande Finale (2015) oraz w tym roku za Love (2016).
Nowa książka Nadii Szagdaj nie jest melodramatem ani romansem, choć może to sugerować tytuł. Jest kryminałem z elementami thrillera rozgrywającym się we współczesnym Wrocławiu. (…) Zaczyna być mrocznie i przerażająco. Nic nie jest oczywiste, a kulminacyjny zwrot akcji jest naprawdę mistrzowski.(Agnieszka Kołodyńska, wroclaw.pl)
Gaga Nakhutsrishvili:
25. 07. wtorek – 19:00 – Brno
26. 07. środa – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
27. 07. czwartek – 19:00 – Ostrava
28. 07. piątek – 19:00 – Košice
29. 07. sobota – 20:30 – Львів
27. 07. czwartek – ხუთშაბათი / Proza, Przejście Garncarskie 2
Wojciech Górecki: Kaukaski tryptyk
Historyk, dziennikarz, reporter, analityk specjalizujący się w tematyce Kaukazu Północnego i Południowego. Publikował m.in. w tygodniku „Razem", „Gazecie Wyborczej", „Wprost" „Rzeczpospolitej", „Tygodniku Powszechnym" i in. W latach 2002–2007 pierwszy sekretarz, a następnie radca w Ambasadzie RP w Baku. Był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. W latach 2014–2015 członek zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich. W 2011 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. Jest autorem szeregu książek i publikacji analitycznych (Planeta Kaukaz, Toast za przodków, Abchazja) oraz scenariusza filmu dokumentalnego Boskość J. W. Stalina w świetle najnowszych badań, poświęconego poszukiwaniu tożsamości przez postradziecką Gruzję.
W kwietniu 2017 ukazało się II wydanie Abchazji.
Wojciech Górecki kończy swój znakomity kaukaski tryptyk najbardziej osobistą „Abchazją”. Ale tak jak w „Planecie Kaukaz” i „Toaście za przodków” doskonale łączy powściągliwość analizy socjologiczno-historycznej z potoczystą narracją, wspartą zmysłem obserwacji i ciekawością wybitnego reportera. To jednocześnie książka przygodowa i hymn pochwalny na cześć odchodzącego w zaświaty klasycznego dziennikarstwa, które wszystko musi zobaczyć na własne oczy. Zwłaszcza na Kaukazie.(Marcin Meller)
27. 07. czwartek – 19:00 – Wrocław / Proza, Przejście Garncarskie 2
28. 07. piątek – 20:30 – Ostrava
29. 07. sobota – 20:30 – Košice
30. 07. niedziela – 19:00 – Львів
Ekaterine Togonidze: Już ponad rok jestem w takim stanie
Urodzona w 1981 roku, Ekaterine Togonidze jest profesjonalistką wielu profesji z doświadczeniem w dziedzinie dziennikarstwa (telewizyjnego, prasowego i PR). Jest również pisarką i wykładowczynią na uniwersytecie. Jej pierwszy zbiór opowiadań Anaesthesia przyniósł jej nagrodę za Debiut Roku literackiej nagrody Saba, najbardziej prestiżowej nagrody w Gruzji. Jej nowela Inna D-R-O-G-A stała się kanwą dla scenariusza pełnometrażowego filmu, który to scenariusz zdobył nagrodę Gruzińskiego Narodowego Centrum Filmowego w 2013. Jej dzieła zostały przetłumaczone na język niemiecki i angielski.
Ekaterine jest autorką blogów i artykułów. W swej twórczości zajmuje się kwestiami społecznymi. W swych tekstach piętnuje nietolerancję, ignorancję, brak miłości wzbudzając empatię czytelnika wobec tych „innych”. Dramatyczna akcja i głębia postaci to czynniki najmocniej docierające do czytelnika i przypomina, że ścieżki życia różnią się od siebie, a różnorodność natury ludzkiej jest największym bogactwem człowieka.
27. 07. czwartek – 20:30 – Wrocław / Proza, Przejście Garncarskie 2
28. 07. piątek – 19:00 – Ostrava
29. 07. sobota – 19:00 – Košice
30. 07. niedziela – 20:30 – Львів
28. 07. piątek – პარაკსკევი / Mediateka, plac Teatralny 5
Ołena Husejnowa: Marzycielka-superbohaterka
Poetka, performerka, prezenterka radiowa.
Urodziła się w 1979 roku, w mieście Pomiczna (obwód kirowogradzki).
Mieszka w Kijowie. Prowadzi autorską audycję kulturalną w Ukraińskim Radiu.
W 2012 roku ukazał się jej pierwszy tomik wierszy: Widkrytyj rajder. Po czterech latach wydała również książkę Superheroji (2016, „Superbohaterowie”), która na festiwalu Knyżkowyj Arsenał uzyskała nagrodę za najlepszy książkowy design w kategorii „Proza i poezja” (wydanie i projekt: Wydawnyctwo Staroho Lewa, pracownia twórcza „Agrafka”). Jej utwory publikowane były także w Polsce („Pociąg 76”, „Akcent”) oraz w Czechach.
Laureatka ukraińskiej nagrody im. Wasyla Symonenki w 2012 roku „Za najlepszy tom poetycki”.
Lela Kodalashvili:
Urodzona w 1969 roku Lela Kodalashvili jest współczesną gruzińską pisarką, dramatopisarką i krytykiem literackim. Posiada tytuły magistra dziennikarstwa i filozofii państwowego Uniwersytetu w Tbilisi. Obecnie pracuje też jako redaktorka w gruzińskim magazynie literackim Akhali Saunje. Jej prace pojawiają się w licznych gruzińskich magazynach literackich i prasie codziennej. Jej sztuka Żony planują zdradę była wystawiona w narodowym teatrze Rustaveli w Tbilisi. Bierze udział w projekcie Ministerstwa Kultury i Ochrony Zabytków Gruzji - Live Books a także literackim festiwalu Miesiąc Spotkań Autorskich w Czechach, na Słowacji, w Polsce i na Ukrainie. W 2017 roku została zaproszona do przeczytania raportu na temat gruzińskiej literatury postsowieckiej na konferencji w Narodowym Instytucie Języków i Cywilizacji Orientalnych w Paryżu. Jej opowiadania i wiersze były tłumaczone na rosyjski, angielski, francuski, czeski, polski, słowacki i ukraiński. Lela „odważnie kształtuje postacie, z prawdziwą maestrią. Obnaża uczucia, nadaje bolesnym uczuciom nazwy, takim rozciągniętym w czasie bądź spiętrzonym w krótszych okresach.”
28. 07. piątek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
29. 07. sobota – 19:00 – Ostrava
30. 07. niedziela – 19:00 – Košice
31. 07. poniedziałek – 20:30 – Львів
29. 07. sobota – შაბათი / Mediateka, plac Teatralny 5
Paweł Smoleński: Kolekcjoner ludzkich historii
Dziennikarz, pisarz, podróżnik. W swoich reportażach nie stroni od tematów niewygodnych. Przedstawia opinie ludzi z podzielonych społeczności i narodów, nigdy nie zapominając o drugiej stronie konfliktu. Nie uogólnia, nie komentuje, jak przystało na wybitnego reportera nie podaje odpowiedzi na tacy, lecz zachęca czytelnika do samodzielnego zrozumienia problemu. Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego za książkę Pochówek dla rezuna, a także Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W marcu 2017 roku ukazał się Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk (napisany razem z Bartłomiejem Kurasiem). Smoleński i Kuraś zabierają nas w podróż, lecz nie w odległe strefy konfliktu, lecz po Podhalu, szlakiem góralskich rodów naznaczonych wstydliwym piętnem Goralenvolku.
Zviad Ratiani:
Jeden z najbardziej znanych gruzińskich poetów. Urodzony w 1971 roku, poeta i tłumacz. Od 1992 roku Ratiani publikował swoje prace w gruzińskich mediach. Wydał pięć zbiorów poezji i jednocześnie intensywnie pracował nad przekładami poezji angielskiej i niemieckiej. Wśród licznych przekładanych dzieł, które Zviad Ratiani zaprezentował gruzińskim czytelnikom znajdują się te najbardziej znaczące, takie jak dzieła poetyckie T.S. Eliota, E. Pounda, R. Frosta, M. Rilke i Paula Celana. Za przekłady dzieł tego ostatniego Ratiani otrzymał nagrodę Instytutu Goethego dla najlepszego tłumacza roku. W 2005 Ratiani został nagrodzony najwyżej cenioną w Gruzji literacką nagrodą SABA. Wiersze Ratianiego były tłumaczone na angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, ormiański, azerski, ukraiński, łotewski i inne języki. Jego poezja była wydawana w kilku antologiach, między innymi: Ich aber will dem Kaukasos zu... - Pop Verlag 2015, Niemcy; Aus der Ferne (Neue Georgische Lyrik), Corvinus Presse 2016, Niemcy. „Jest nowoczesna w treści i poetycka w formie, szczera i współczesna poezja miłości, strachu, śmierci, myśli i odwagi.”
29. 07. sobota – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
30. 07. niedziela – 19:00 – Ostrava
31. 07. poniedziałek – 19:00 – Košice
01. 08. wtorek – 19:00 – Львів
Vladimír Balla: Kafka? Balla!
Urodzony w 1967 roku w Nowych Zamkach. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Bratysławie, pracuje w urzędzie powiatowym w Nowych Zamkach. Autor kilkunastu wydań krótkiej prozy, na przykład Leptokaria (1996), Gravidita (2000), W imieniu ojca (2011), Oko (2012) i Wielka miłość (2015). Jest umieszczony w antologii współczesnej prozy słowackiej pt. 14 ostrych (2005). W języku czeskim wydany został wybór z jego opowiadań pt. Żyjący (2008), gdzie na okładce jest napisane: „Miejmy nadzieje, że Balla nie obrazi się, gdy nazwiemy go słowackim Kafką. […] Okrutne i nienawistne osobowości, które zamieszkują świat dziwacznych opowieści Bally, cierpią podstawowym i praktycznie niezmiennym stanem – samotnością.”
30. 07. niedziela – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
31. 07. poniedziałek – 20:30 – Ostrava
01. 08. wtorek – 20:30 – Košice
02. 08. środa – 19:00 – Львів
Gruzja
Davit Gabunia urodził się w nadmorskim miasteczku Poti w1982 roku. Ukończył Państwowy Uniwersytet Illii, studiował literaturę i język angielski. Jego recenzje i przekłady z angielskiego i szwedzkiego są publikowane w magazynach poświęconych literaturze od 2003 roku. Tłumaczył dzieła Strindberga, Ibsena, Shakespeare’a oraz teksty współczesnych dramaturgów.
Davit jest pisarzem w Royal District Theatre. W 2008 roku zdobył nagrodę za najlepszą sztukę na teatralnym festiwalu Ardifest. Wydał pierwszy zbiór sztuk teatralnych w 2010. W 2013 Davit otrzymał Duruji – nagrodę teatru niezależnego. Jego sztuki były wystawiane w teatrze Rustaveli Theatre, w Royal District Theatre, w teatrach Poti i Batumi. W 2017 roku wydał swoją pierwszą powieść, która miała swoją premierę na Targach Książki w Tbilisi w maju i mówi się, że będzie nowym objawieniem gruzińskiej literatury współczesnej.
30. 07. niedziela – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
31. 07. poniedziałek – 19:00 – Ostrava
01. 08. wtorek – 19:00 – Košice
02. 08. środa – 20:30 – Львів
Polska
Pisarz, felietonista, bywalec „ścianek” i prowokator. Z ekstrawagancją i humorem balansowanie na granicy kiczu uczynił narzędziem autopromocji. Celebrycki światek zadrżał na wieść, że prowadzony pod pseudonimem Miss Gizzi blog Witkowskiego Fashion Pathology oraz brylowanie pisarza na salonach były częścią projektu artystycznego. Fioletowe światło, odrzucone przez wydawnictwo z powodów prawnych, z sukcesem upowszechnia się w obiegu podziemnym – dostępne na prawach rękopisu bezpośrednio u autora: Koszty tej powieści to 4 lata życia, około pięciuset-siedmiuset zaliczonych imprez, niekoniecznie będąc do tego w nastroju, około 300 tysięcy wydanych na ciuchy aby stać się Agentem Tomkiem i przeniknąć środowisko… Czytelnicy niecierpliwie czekają także na nadchodzącą premierę Flirtu towarzyskiego. W dorobku Witkowskiego znajdziemy zarówno kryminalny vintage (Drwal, Zbrodniarz i dziewczyna), groteskową powieść łotrzykowską (Fynf und cwancyś, Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej), jak i kultowe już Lubiewo opowiadające o gejowskim środowisku Polski lat 70. i 80. Laureat szeregu prestiżowych nagród literackich.
Lia Liqokeli: Śmiech żony dewiego
Urodzona w 1986 roku w odseparowanej od reszty świata wiosce Khevsureti w wysokich regionach górskich Gruzji zamieszkałej tylko przez pięćdziesięciu mieszkańców jest wschodzącą gwiazdą współczesnej sceny literackiej swego kraju. Jej poetycki głos jest niezwykle dobitny i oryginalny – tak jak jej korzenie. Jej przepełnione wrażliwością teksty nacechowane są dużą dozą współczucia wobec różnych stworzeń czy nawet przedmiotów. Lia zaczęła pisać w wieku dwudziestu pięciu lat. Młoda poetka z całkowicie nowatorską wizją i stylem zapoczątkowała nowy kierunek w literaturze wymykający się wszelkim znanym schematom. W roku 2013 dom wydawniczy Saunje wydał zbiór jej poezji i opublikował debiutancką książkę autorki pod tytułem Śmiech żony Devi (Devi to mitologiczna postać z gruzińskich legend podobna do europejskiego olbrzyma) Debiutancka książka Liqokeli była bardzo wyczekiwana przez czytelników i w rok po wydaniu przyniosła autorce najważniejszą nagrodę literacką Gruzji - SABA. Autorka jest również mistrzynią małej formy literackiej prozy, która dwukrotnie przyniosła jej nagrodę Tsero. Ostatnio jej zbiór poezji Śmiech żony Devi został opublikowany w Szwecji przez Publishing House Smockadoll. Kilkanaście wybranych utworów z tego tomiku znalazło się w antologii gruzińskiej literatury „Ich will dem Kaukasos zu", która zostanie wydana w Niemczech nakładem Pop Verlag Publishing House pod koniec 2015 roku.
31. 07. poniedziałek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
01. 08. wtorek – 19:00 – Ostrava
02. 08. środa – 19:00 – Košice
03. 08. czwartek – 20:30 – Львів
01. 08. wtorek – სამშაბათი / Mediateka, plac Teatralny 5
Petr Hruška: Własny, niewłasny, Hruška
Urodzony w 1964 roku Ostrawie. Jest absolwentem Politechniki Ostrawskiej (kierunek obróbka surowców naturalnych), Wydziału Filozofii uniwersytetów: Ostrawskiego i im. Masaryka w Brnie (kierunki literatura czeska i literaturoznawstwo). Napisał siedem zbiorów poezji (debiut Salonowe niepokoje, 1995), za przedostatni (Darmata, 2012) otrzymał Państwową nagrodę literacką za rok 2013. Zajmuje się historią literatury (monografia poety Karla Šiktanca pt. Gdzieś tutaj, 2010), pracuje w Instytucie literatury czeskiej Akademii Nauk Republiki Czeskiej, jest wykładowcą w szkołach wyższych. Był redaktorem trzytomowego zbioru dzieł Jana Balabána. W 2015 roku uczestniczył w projekcie literackim Jednym zdaniem.
01. 08. wtorek – 19:00 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
02. 08. środa – 20:30 – Ostrava
03. 08. czwartek – 20:30 – Košice
04. 08. piątek – 19:00 – Львів
Erekle Deisadze:
Pisarz i muzyk, Erekle Deisadze urodził się w 1990 w Kutaisi. Ukończył państwowy Uniwersytet Filmu i Teatru imienia Shota Rustaveli. W 2010 Erekle wydał książkę „Saidumlo Siroba” (gra słów gruzińskiego tu tyłu „Ostatnia wieczerza”), któremu towarzyszyły krańcowe reakcje czytelników. W 2012 roku artysta założył zespół punkrockowy „Za 40 kilometrów”. Nakręcił teledyski o podłożu politycznym.
Erekle jest artystą licznych talentów i zróżnicowanych korzeni. Brał udział w muzycznym wideo „System musi się załamać” który powstał w wyniku skandalu w gruzińskim systemie penitencjarnym. W 2013 stworzył projekt muzyczny Eko & Vinda Folio.
W 2013 Erekle wydał swoją drugą książkę „Pokojówka”, a następnie „Rosyjskie wakacje” w 2016, która dotyczy wojny rosyjsko-gruzińskiej.
Napisał też muzykę do sztuk: „Bechavi” – wystawioną w Royal District Theatre w 2015 oraz „Gatvla” (Odliczanie) wystawioną w Teatrze Lalek w 2017 roku.
01. 08. wtorek – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
02. 08. środa – 19:00 – Ostrava
03. 08. czwartek – 19:00 – Košice
04. 08. piątek – 20:30 – Львів