Minister Piotr Gliński: „Małe księgarnie są miejscem budzenia aspiracji czytelniczych”

Minister Piotr Gliński: „Małe księgarnie są miejscem budzenia aspiracji czytelniczych”

Minister Piotr Gliński: „Małe księgarnie są miejscem budzenia aspiracji czytelniczych”

Udostępnij

„Małe księgarnie są miejscem budzenia aspiracji czytelniczych i wyrabiania nawyku kontaktu i przyjaźni z książką już od najmłodszych lat. Tego nie są w stanie zaoferować duże księgarnie. To powód, dla którego małe księgarnie wymagają szczególnego wsparcia państwa. Program „Certyfikat dla małych księgarni” takie wsparcie zapewnia” – powiedział dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej w Łodzi, na której ogłoszono wyniki naboru do trzeciej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”.

Minister kultury podkreślił, że w obecnej edycji programu każda mała księgarnia mogła otrzymać wsparcie w wysokości 40 tys. zł m.in. na stałe koszty funkcjonowania, czyli na przykład czynsz, ale także na promocję. Łącznie w trzech edycjach wsparcie w ramach programu „Certyfikat dla małych księgarni” uzyskało prawie 300 księgarni, w tym kilkadziesiąt z województwa łódzkiego. Dotychczas przekazana kwota to 11 mln zł.

„Zawsze jest więcej zgłaszających się niż możliwości wsparcia, ale budżet tego programu będziemy systematycznie zwiększać, ponieważ jestem przekonany, że on się sprawdza” – powiedział prof. Piotr Gliński.

Minister wskazał, że „Certyfikat dla małych księgarni” jest jednym z wielu działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz czytelnictwa. Podczas konferencji przypomniał m.in. o realizowanym Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

„Instytut Książki bezpłatnie wydaje także książki dla noworodków, przedszkolaków oraz uczniów klas pierwszych w szkołach podstawowych, właśnie w celu promocji czytelnictwa. Ona musi się także opierać na wsparciu tych najbardziej cennych instytucji – małych księgarni” – powiedział szef resortu kultury.

Certyfikat dla małych księgarni

Realizowany od 2021 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Książki program opiera się na założeniu, że małe, lokalne księgarnie to nie tylko miejsca handlu książkami, ale także przestrzenie kreatywne, niewielkie centra kultury, które kształtują literackie gusta lokalnych społeczności i pełnią niebagatelną rolę kulturotwórczą.

Celami długofalowymi programu są także promocja twórczości polskich autorów i zapewnienie większej różnorodności oferty, w tym dostępu do oferty o tematyce regionalnej.

W ramach tegorocznego naboru wpłynęło łącznie 150 wniosków od podmiotów zainteresowanych wsparciem. Dofinansowanie otrzymało 85 księgarń – każda na kwotę 40 tys. złotych, co dało razem 3 mln 400 tys. złotych. Do dziś, czyli do 20 lipca można jeszcze składać odwołania do trzeciej edycji programu – do rozdysponowania pozostało jeszcze 600 tys. złotych. Mogą je otrzymać księgarnie, których wnioski nie zostały odrzucone z powodów formalnych.

Zobacz galerię zdjęć:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się